REKLAMA

Konstruowanie kosmicznych maszyn jeszcze nigdy nie było tak proste

Sztuczne satelity Ziemi od początku były domeną najnowocześniejszych i skomplikowanych technologii. Wyposażone w tajemnicze instrumenty i urządzenia pomiarowe, były domeną instytucji naukowych lub wojskowych. Później nadeszła era komercjalizacji, i satelity zaczęły służyć również do telekomunikacji, dostarczania nam rozrywki, i informacji o położeniu.

Konstruowanie kosmicznych maszyn jeszcze nigdy nie było tak proste
REKLAMA
REKLAMA

Jednym z kolejnych etapów, który możemy zaobserwować w ostatnich latach, jest tworzenie nanosatelitów - takich jak np. seria CubeSat. Ekstremalnie małe (a więc tanie w wyniesieniu na orbitę), często stworzone z tanich elementów (pamiętamy np. taki których elementem składowym był telefon komórkowy z Androidem), umożliwiły na przykład uczniom projektowanie własnych eksperymentów w przestrzeni kosmicznej.

Jakie są zastosowania tego typu satelitów?

Oprócz mniejszych projektów badawczych, znajdują one zastosowanie na przykład u brytyjskich producentów żywności, którzy dzięki mikrosatelitom monitorują tereny upraw. Dzięki danym satelitarnym są w stanie ocenić m.in. gęstość zasiewu i jakość gleby.

Inne zastosowania to na przykład potrzeby firm ubezpieczeniowych - dzięki zdjęciom satelitarnym są one w stanie ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi.

Propagowaniem właśnie takich małych i mających różnorodne zastosowania satelitów zajmuje się brytyjska organizacja biznesowa Satellite Applications Catapult - sama określająca się jako inkubator technologii kosmicznych. SAC w ostatnim czasie skupia się właśnie na propagowaniu technologii satelitarnych wśród przedsiębiorstw z sektora MŚP. W dniach 10 oraz 11 grudnia w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie firma ta prezentowała studentom tą technologię.

Eksperci z Catapult starali się pokazać studentom, z jaką szybkością rośnie przemysł kosmiczny i że warto wykorzystać ten potencjał.

Podczas zorganizowanych przez nich warsztatów, studenci mieli okazję przekonać się, jak prosta może być konstruowanie satelity. Dzięki stworzonym przez Satellite Applications Catapult komponentom i oprogramowaniu tworzenie satelitów - i to takich, które mają faktycznie szansę znaleźć się w przestrzeni kosmicznej, było tak proste jak skręcanie mebli z Ikei.

instrukcja

W trakcie spotkania ze studentami, Robit Barnett, ambasador brytyjski w Polsce powiedział:

REKLAMA

Patrząc na przykład lądownika Philae, który zawierał zaprojektowane i wykonane w Polsce przyrządy, uczymy się, że eksploracja kosmosu jest dziś w zasięgu każdego kraju. Natomiast dzięki oswajaniu naszych studentów z technologiami kosmicznymi, upewniamy się, że w przyszłości odpowiednio wykorzystamy światowe trendy rozwoju.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA