REKLAMA

Dostałeś pod choinkę iPada? Oto najciekawsze aplikacje, które musisz zainstalować

Ho ho ho! Mikołaj w tym roku przyniósł ci iPada? Sprawdź od czego zacząć. Poznaj najlepsze, najciekawsze i najbardziej przydatne aplikacje.

25.12.2014 11.15
Dostałeś pod choinkę iPada? Oto najciekawsze aplikacje, które musisz zainstalować
REKLAMA
REKLAMA

W moim zestawieniu postanowiłem zrezygnować z oczywistych aplikacji, które większość osób zainstaluje w pierwszej kolejności. Przyjmijmy, że Facebook, Twitter, Messenger, Skype, Gmail i YouTube to zupełny „must have”, który znajdzie się najprawdopodobniej na każdym iPadzie. Warto jednak poszerzyć horyzonty i wykorzystać potencjał nowego tabletu.

Afterlight

afterlight

Gdybym miał polecić jedną aplikację foto, zdecydowanie wybrałbym Afterlight. To lekka, prosta i intuicyjna aplikacja do edycji zdjęć, która świetnie sprawdzi się zarówno w rękach amatora, jak i osób bardziej doświadczonych. W Afterlight znajdują się wszystkie narzędzia, jakich można oczekiwać od dobrej aplikacji fotograficznej. Możemy kontrolować zarówno wszystkie podstawowe parametry (jasność, kontrast), jak i te bardziej zaawansowane (odzyskiwanie świateł, wyciąganie cieni, przesunięcia kolorów w konkretnych tonach). Do dyspozycji mamy oczywiście mnóstwo naprawdę dobrych filtrów kolorystycznych, a także tekstur i efektów (np. przecieków światła), przy czym możemy regulować siłę każdego efektu. Bardzo dużą zaletą aplikacji jest fakt, że łączy się ona z systemową przeglądarką zdjęć. To szumnie zapowiadana cecha systemu iOS 8, którą nadal potrafi wykorzystać niewiele aplikacji.

Afterlight kosztuje w App Store 89 eurocentów i zdecydowanie jest wart zakupu. Jeżeli mimo wszystko szukasz darmowej alternatywy, polecam aplikację Photo Editor by Aviary. Jeżeli natomiast szukasz bardziej zaawansowanych programów do edycji zdjęć, koniecznie sprawdź ofertę firmy Adobe.

Autodesk SketchBook

adobe sketchbook

Artystyczne dusze, które nie ruszają się z domu bez ołówka i szkicownika, powinny zainteresować się aplikacją Autodesk SketchBook. To zaawansowane narzędzie do szkicowania i malowania, które opiera się na tym samym silniku, co desktopowy program o tej samej nazwie. Jest tu prawdziwe zatrzęsienie opcji, z możliwością rysowania różnymi dedykowanymi rysikami na czele. Aplikację można połączyć z programem dosktopowym, a najbardziej zaawansowane osoby na pewno zainteresują się płatną subskrypcją wersji PRO. Jeśli dopiero zaczynasz z rysunkiem, dobrym pomysłem będzie również aplikacja SketchBook Express. Jest ona bardziej przystępna, a jednocześnie zawiera multum opcji – m.in. rysowanie na warstwach, w których tło może stanowić np. zdjęcie.

Autodesk SketchBook pobierzesz za darmo z App Store.

Kindle

Twój nowy iPad to na tyle wszechstronne urządzenie, że z powodzeniem może zastąpić… czytnik ebooków. Za sprawą oficjalnej aplikacji Kindle możesz zyskać dostęp do całej swojej biblioteki Amazona, w tym do plików PDF, jak i Mobi. W ten sposób możesz czytać nie tylko książki zakupione w Amazonie, ale również w jakimkolwiek innym źródle. Aplikacja zgrabnie łączy się z kontem Amazona i współpracuje z całym ekosystemem Kindle. Jest tu oczywiście opcja zakładek, notatnika i synchronizacji, więc czytanie możesz dokończyć na innym urządzeniu.

Aplikacja Kindle na iPada jest dostępna za darmo.

Feedly

feedly

Gdybym miał wybrać najważniejszą aplikację na iPada (poza przeglądarką internetową), zdecydowanie wybrałbym Feedly. W mojej opinii to najlepszy czytnik RSS-ów, który deklasuje całą konkurencję. Swoją drogą, jestem zaskoczony jak niewiele osób korzysta z kanałów RSS, a przecież to najwygodniejszy sposób na śledzenie swoich ulubionych serwisów internetowych! Cała potęga takiego czytnika polega na tym, że to użytkownik dodaje swoje ulubione źródła, a nie algorytm. Efektem są dwie korzyści – czytasz tylko to, co chcesz, a poza tym wiesz, że nie przegapisz żadnego wpisu ze stron, które śledzisz. Nawet jeśli autor publikuje coś raz na dwa miesiące.

Feedly jest dostępne na desktopy i większość urządzeń mobilnych, a w podstawowej wersji jest darmowe. Aplikację Feedly na iPada pobierzesz z App Store.

Zite

zite

Zite to trochę niedoceniania aplikacja, która stoi w cieniu innego agregatora treści – Flipboarda. Osobiście robiłem do Flipboarda kilka przymiarek i ani razu nie mogłem zostać przy tej aplikacji na dłużej. Do Zite z kolei zaglądam regularnie. Najlepsze podsumowanie tej aplikacji to „Feedly dla leniwych”. Wystarczy bowiem wybrać swoje zainteresowania, a Zite samo dostarczy artykuły o odpowiedniej tematyce. Tego typu aplikacja ma także tę zaletę, że pozwala odkryć zupełnie nowe źródła, których wcześniej się nie znało.

Pocket

pocket

Pocket to małe narzędzie, które jest u mnie nierozerwalnym partnerem Feedly. Jest to darmowa aplikacja, do której możemy dodawać ciekawe artykuły z Internetu do przeczytania na później. Aplikacja działa na wielu systemach i urządzeniach. Kiedy trafisz na ciekawy artykuł siedząc przy komputerze, możesz dodać go do Pocket, by przeczytać go później, na wygodnej kanapie z iPadem w ręce. Do Pocket można dodawać treści nie tylko z przeglądarek internetowych, ale również z wielu zewnętrznych aplikacji – np. z wspomnianego wyżej Feedly.

Pocket pobierzesz za darmo z Apple App Store.

1 Password

1-password

1 Password to menadżer haseł, który przyda się zapominalskim, a także osobom, które dbają o bezpieczeństwo i ustawiają w każdym serwisie inne hasło. Po jakimś czasie taka baza haseł jest trudna do zapamiętania, a z tej konieczności wyręcza nas 1 Password. To bezpieczna aplikacja, która przechowuje hasła do wielu serwisów. Może również tworzyć własne, skomplikowane i silne hasła, które będą przechowywane w pamięci aplikacji. 1 Password pokaże pełnię możliwości na najnowszych iPadach wyposażonych w TouchID. Dzięki temu rozwiązaniu można się logować do serwisów internetowych poprzez swój odcisk palca.

Aplikację 1 Password pobierzesz za darmo z App Store. Pełnię możliwości uzyskasz po dokupieniu pakietu Pro.

Microsoft Word

word

Dokumenty pakietu Office są międzynarodowym standardem. Możesz je czytać, tworzyć i edytować także na swoim iPadzie. Microsoft oferuje nie tylko mobilną aplikację Word, ale również Excel i PowerPoint. Mobilny pakiet Office nie jest wierną kopią desktopowej wersji, jednak jest to bardzo zaawansowane narzędzie o dużych możliwościach. Podstawowe wersje aplikacji pakietu Office są darmowe. Pozwalają one wyświetlać, edytować i tworzyć nowe dokumenty. Najbardziej zaawansowane formuły są dostępne dla posiadaczy pakietu Office 365, bowiem dostają oni w pakiecie rozszerzone wersje mobilnych aplikacji Office.

Microsoft Word na iPada możesz pobrać pod tym linkiem.

TED

ted

Jeżeli masz wolną chwilę, a nie chcesz tracić czasu na głupie filmiki i inne nic nie wnoszące zabijacze czasu, sprawdź aplikację TED. Celem TED jest popularyzacja "idei wartych rozpowszechniania". Znajdziesz tu bardzo ciekawe przemówienia z różnych konferencji organizowanych na całym świecie. Tematyka filmów jest bardzo różnorodna, możesz bowiem przebierać między zagadnieniami ze świata nauki, biznesu, edukacji, samorozwoju, społeczeństwa i dziesiątek innych. Na konferencjach TED wypowiadali najwybitniejsi przedstawiciele tych branż, np. Stephen Hawking, czy Richard Dawkins. Wszystkie filmy trwają kilka lub kilkanaście minut, a większość zagranicznych przemówień ma polskie napisy.

Monument Valley

Grę Monument Valley poznałem zupełnie niedawno, kiedy tytuł ten dostał nagrodę Gry Roku 2014 w Apple App Store. Czy można wyobrazić sobie lepszą rekomendację? Monument Valley to przykład gry logicznej, którą można przejść od A do Z w dwie godziny, jednak tytuł zostaje w pamięci na znacznie, znacznie dłużej. Wszystko za sprawą inteligentnych i świetnie zaprojektowanych poziomów, których urok polega na wykorzystaniu złudzeń optycznych. Pozornie niemożliwa droga okazuje się zupełnie logicznym szlakiem, gdy obrócimy jakiś element, bądź spojrzymy na planszę pod innym kątem. Fabuła jak i rozgrywka mają w sobie pewien rodzaj niedopowiedzenia, który bardzo kojarzy mi się z grą Journey z PlayStation 3. Monument Valley kosztuje obecnie 3,59 euro, co jest być może trochę wygórowaną kwotą za niespełna 2 godziny gry. Gwarantuję jednak, że po przejściu gry skusisz się na paczkę dodatkowych poziomów za kolejne 1,79 euro.

The Wolf Among Us

wolfamong

Przygodówka The Wolf Among Us to kolejna porcja skomplikowanej intrygi i trudnych moralnie decyzji prosto od twórców hitowej gry The Walking Dead. Tym razem gracz zanurza się w mroczną scenerię krainy znanej z komiksów Fables. W tym brutalnym świecie, pełnym goryczy i czarnego humoru, postacie z baśni próbują odnaleźć się w świecie ludzi. Gra jest dobrze znana z PC-tów i konsol, a wersja na iPada to pełnowymiarowa konwersja. Gra jest podzielona na 5 odcinków, przy czym pierwszy można pobrać za darmo. Każdy kolejny kosztuje 4,49 eur., a cała paczka wszystkich odcinków jest dostępna za 13,99 eur. Cena nie odbiega zatem od „stacjonarnych” wydań gry, jednak taka produkcja świetnie sprawdzi się na iPadzie np. w podróży.

Jeżeli nie grałeś jeszcze w The Walking Dead, również polecam zapoznać się z tą grą.

Hearthstone

hearthstone
REKLAMA

Jedną z najlepszych darmowych gier na iPada jest wirtualna karcianka Hearthstone od Blizzarda. W przeciwieństwie do innych gier tego typu, tutaj zasady są banalnie proste i wystarczy dosłownie kilka minut, by poznać i zrozumieć mechanikę gry. Jest to typowy przykład gry z gatunku „easy to learn, hard to master”. W Hearthstone można pojedynkować się z wirtualnymi postaciami lub z prawdziwymi graczami. Algorytm inteligentnie dobiera przeciwników na podobnym poziomie zaawansowania, natomiast graczy jest obecnie tylu, że o każdej porze dnia i nocy bez problemu trafimy na odpowiedniego rywala.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA