Microsoft wypuścił nową wersję Windowsa 10. Oto lista najważniejszych zmian
W sieci pojawiła się najnowsza wersja systemu Windows 10, oznaczona jako Build 9879. Jeśli ustawiliście sobie dostęp do szybkich aktualizacji, możecie już ją pobrać i samodzielnie przetestować. Jednak zanim to zrobicie, warto dowiedzieć się, co zmieniło się w nowej wersji Windowsa.
Interfejs
Pierwsza bardzo drobna zmiana to przeniesienie ikony centrum powiadomień do bezpośredniego sąsiedztwa zegarka. Wcześniej była ona najbardziej oddaloną ikoną, teraz Microsoft widocznie uznał, że przy okazji sprawdzania godziny będziemy też chcieli sprawdzić powiadomienia.
Kolejna bardzo ciekawa nowość to możliwość zrezygnowania z wyświetlania na pasku zadań przycisków wyszukiwania oraz zmiany pulpitów. By to zrobić, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasek zadań i odznaczyć opcje „Show Task View Button” oraz „Show Search Button”.
Wielu użytkowników miało też problem ze znalezieniem opcji w aplikacjach kafelkowych. Z tego powodu Microsoft zdecydował się na zastąpienie ikonki składającej się z trzech kropek za pomocą lepiej widocznych trzech kresek. Kolejny raz poprawiono też animacje minimalizowania i przywracania okien. Wcześniej wielu użytkowników uskarżało się na zacinanie się ich. Teraz problem ten nie powinien występować.
Gesty
Jeżeli jesteście posiadaczami urządzeń wyposażonych w bardzo czułe gładziki, możecie wypróbować kilka gestów wykonywanych za pomocą trzech palców. Od teraz jeśli przesuniecie nimi w górę, otworzy się ekran przełączania aplikacji. Taki sam gest wykonany w dół spowoduje pokazanie pulpitu.
Wykonanie trzema palcami krótkiego gestu w lewo lub prawo spowoduje powrót do poprzedniej aplikacji, zaś długie przeciągnięcie nimi otworzy się ekran przełączania aplikacji, a wy będziecie mogli łatwo wybrać program, z którym chcecie pracować. Z kolei uderzenie trzema palcami w ekran spowoduje otwarcie ekranu szukania.
OneDrive
W poprzednich wersjach systemu Windows wiele osób miało problem ze zrozumieniem idei dysku w chmurze i korzystaniem z OneDrive’a. By usługa ta była jeszcze lepiej widoczna, umieszczono jej ikonę na pasku zadań. By zmienić ustawienia dysku w chmurze, należy po prostu kliknąć na wspomnianą ikonę prawym przyciskiem myszy i wejść w ustawienia. Teraz faktycznie jest to proste.
Wiele osób nie wiedziało też, że pliki dostępne w chmurze nie znajdują się na dysku twardym komputera. Dlatego teraz użytkownik sam wybiera, które pliki mają znajdować się na dysku komputera. W ten sposób nie natrafi na sytuację, w której będzie próbował (bezskutecznie) pracować na pliku znajdującym się w chmurze, gdy nie mają dostępu do sieci.
Internet Explorer
Jeśli znajdujecie się wśród 10% szczęśliwców, możecie znaleźć w swojej przeglądarce Internet Explorer Edge - nowy sposób wyświetlania dokumentów. Dodatkowo w prawym górnym rogu pojawiła się ikona uśmiechu. Dzięki niej będzie można łatwo wysłać Microsoftowi powiadomienie dotyczące działania przeglądarki. Uśmiechnięta buźka to znak, że wszystko działa idealnie, a smutna, że coś poszło nie tak. Podobny system był wcześniej stosowany w pakiecie biurowym Microsoft Office.
Mniejsze zmiany
Oprócz tego wprowadzono wiele drobniejszych usprawnień, takich jak obsługa plików MKV oraz możliwość przypięcia ulubionych folderów do Menu Start lub do ekranu domowego eksploratora Windows.
Zdecydowano się również na wprowadzenie nowej aplikacji Insider Hub. Można w niej znaleźć wiele ciekawych informacji na temat nowości w systemach Windows. Jeżeli chcecie być zawsze na bieżąco, powinniście ją przypiąć do Menu Start, ponieważ będą się tam pojawiać bardziej szczegółowe informacje niż chociażby na blogach Microsoftu.
Kolejna ciekawa aplikacja to Windows Feedback, która umożliwia zgłaszanie Microsoftowi swoich uwag i szukanie odpowiedzi na pytania związane z systemem Windows. Co ciekawe, możliwe jest sortowanie wątków po trendach, dacie ich opublikowania i liczbie osób, które kliknęły, że mają taki sam problem. Dodatkowo po zgłoszeniu problemu program zabierze Was do kategorii, w której się znajdowaliście, nie do listy tematów.