REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Apple iPhone 6 kontra Sony Xperia Z3 Compact - porównanie jakości fotografii

iPhone 6 to najnowszy topowy smartfon w ofercie Apple, a Xperia Z3 to propozycja smartfona z najwyższej półki pod względem parametrów od Sony. Biorąc pod uwagę wymiary japońskiego smartfona z Androidem, użytkownicy Apple myśląc o systemie mobilnym Google mogą rozważać Z3C jako alternatywę, która w dodatku jest nieco tańsza. Testując oba telefony postanowiłem sprawdzić, jak wypadają pod względem jakości wykonywanych zdjęć.

13.10.2014
9:33
Apple iPhone 6 kontra Sony Xperia Z3 Compact – porównanie jakości fotografii
REKLAMA
REKLAMA

iPhone’a 6, czyli najnowszy smartfon firmy z Cupertino oraz zaprezentowaną na początku września Xperię Z3 Compact, recenzowałem już na łamach Spider’s Web. Oba telefony przypadły mi do gustu na tyle, że korzystam z nich codziennie. iPhone 6 dostał moją główną kartę SIM, a Sony robi za drugi smartfon oraz router MiFi z pakietem internetu mobilnego.

Jeśli mam jednak zrobić zdjęcie, to zawsze zastanawiam się, który z telefonów wybrać.

iphone 6 00

Nie jestem zawodowym fotografem, dlatego polegam wyłącznie na trybach auto. Analizę obiektywów w nowych iPhone’ach od strony technicznej przedstawił za to na łamach Spider’s Web Marcin Połowianiuk. Oczywiście najważniejsza jest faktyczna jakość zdjęc i duże znaczenie mają algorytmy przetwarzania obrazu.

Mimo to, już same suche dane są w stanie potwierdzieć przynajmniej to, czy aparat ma potencjał na świetne fotografie, czy od razu można go skreślić. Marcin uznał aparaty w iPhonie 6 i iPhonie 6 Plus za bardzo dobre jednostki, co potwierdził będący wyrocznią dla branży foto raport DxO.

W przypadku iPhone’a 6 mamy do czynienia z nową kamerką iSight. Nowy telefon Apple robi zdjęcia o wielkości 8-megapikseli ze światłem f/2.2. Są to podobne parametry, jak w przypadku modelu iPhone 5s. Marcin porównał aparat w iPhonie do innych produktów:

Głównymi konkurentami nowych iPhone’ów są obecnie Sony Xperia Z3 [ten sam aparat jest w Z3 Compact - przyp. ja] i Nokia Lumia 1020. Obaj konkurencji zdecydowanie przewyższają iPhone’y liczbą megapikseli – Xperia Z3 oferuje 20 mln pikseli, a Lumia 1020 szalone 41 mln. Oba te smartfony mają też zauważalnie większe matryce (Xperia Z3: 1/2.3 cala, Lumia 1020: 2/3 cala), z tym że… stosunek wielkości do rozdzielczości matrycy wypada najkorzystniej właśnie w iPhone’ie! Oznacza to, że iPhone ma największy rozmiar pojedynczego piksela, dzięki czemu na papierze wygrywa z resztą stawki.

Od siebie tylko dodam, że warto też zwrócić uwagę na jeszcze jedną różnicę pomiędzy Xperią Z3 Compact, a iPhone'm 6. Jest to fizyczny spust migawki w telefonie Sony, który pozwala uruchomić aparat bez odblokowania telefonu i wyostrzyć obraz bez dotykania palcem ekranu. W przypadku iPhone'a aparat można uruchomić z ekranu blokady, a zdjęcie wykonuje się przyciskiem głośności, ale nie jest to już tak wygodne.

Jak te różnice wyglądają w praktyce?

Robiąc szybką fotkę telefonem nie mam czasu zastanawiać się nad tym, jak ustawić poszczególne parametry; zazwyczaj zanim zdążę poprzesuwać suwaki ucieknie mi kadr, który chciałem uchwycić. Fotografie zamieszczone poniżej są więc wykonane na ustawieniach automatycznych i mają wielkość 8 megapikseli - w aparacie Sony 20,7 megapiksela osiągalne jest po raz kolejny tylko w trybie manualnym.

Trudno mi powiedzieć jednoznacznie, który z aparatów jest lepszy. Mam wrażenie, że Xperia Z3 sprawdza się nieco lepiej przy słabszym świetle, ale już nie jest do końca dobrze przy kolorowym oświetleniu. Zdjęcia z Sony są wtedy nieco gorszej jakości i mają więcej szumów, ale mogą wyjść jaśniejsze i po zmniejszeniu rozdzielczości do “internetowej” prezentują się lepiej po wrzuceniu w media społecznościowe. iPhone 6 z kolei daje nieco przyjemniejsze kolory dla oka w dzień.

Który lepszy?

W celu porównania jakości zdjęć postanowiłem wykonać kilkadziesiąt fotografii iPhone’m 6 oraz Xperią Z3 Compact w różnych warunkach i wybrałem co ciekawsze z nich. Znalazły się zarówno zdjęcia z ciemnej hali na wieczornej konferencji Sony, jak i fotografie wykonane w budynku i na dworze w ciągu dnia. Ocenić to, który aparat jest lepszy, możecie zresztą sami. Poprosiłem też naszego eksperta foto Marcina Połowianiuka o napisanie kilku słów:

Zaskakujące jak bardzo zbliżone jakościowo są zdjęcia z iPhone’a 6 i Xperii Z3 Compact. Zarówno Apple jak i Sony zupełnie nie mają się czego wstydzić. W obu przypadkach jakość zdjęć, jak na smartfony, jest naprawdę doskonała. Co więcej, trudno byłoby otrzymać lepsze zdjęcia ze standardowych kompaktów w cenie kilkuset złotych.

Za dnia zdjęcia z iPhone’a 6 charakteryzują się cieplejszymi kolorami, co daje przyjemniejszy dla oka efekt. Przy pochmurnej pogodzie Xperia Z3C daje zdecydowanie chłodniejszą tonację. Trudno powiedzieć który aparat oddaje zdjęcia bliższe rzeczywistości, ale kolory z iPhone’a podobają mi się bardziej. Balans bieli w żadnych przypadku nie jest idealny – iPhone lubi pójść lekko w zieleń, z kolei w Xperii jest zbyt dużo fioletu.

Na zaprezentowanych zdjęciach iPhone radzi sobie lepiej z rozpiętością tonalną, dzięki czemu niebo rzadziej bywa przepalone. Zdjęcia z Xperii są za to nieco ostrzejsze, choć efekt wygląda, jakby ostrość była sztucznie podbijana software’owo. Przy oglądaniu pełnych powiększeń czar nieco pryska, ale umówmy się - nikt o zdrowych zmysłach nie będzie liczył pikseli na zdjęciach ze smartfonów.

Fotografie w słabszych warunkach również są w obu przypadkach bardzo zbliżone. Stosunek szumu do ostrości wygląda bardzo podobnie. Trudno oczekiwać po smartfonie piorunujących rezultatów w warunkach słabego światła, ale w internetowym rozmiarze zdjęcia zdecydowanie się bronią. Oba aparaty są naprawdę dobre. Gdybym miał wybrać faworyta, byłby nim iPhone, jednak jego przewaga jest minimalna.

Fotografie na zewnątrz

Zdjęcia w budynkach

REKLAMA

Makro

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA