REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Foto

Oto najtańszy sposób na fotograficzny wielki format

Wielki format przez długie lata był marzeniem wielu fotografów, do którego technika cyfrowa w wydaniu konsumenckim nie zbliżyła się jeszcze nawet na krok. Ten obiekt westchnień jeszcze nigdy nie był tak tani, jak teraz. Wszystko za sprawą nowego projektu The Intrepid Camera.

Oto najtańszy sposób na fotograficzny wielki format
REKLAMA
REKLAMA

To ciekawe, jak w ciągu dwóch dekad zmieniło się podejście fotografów do jakości obrazowania. Przed cyfrową rewolucją synonimem najwyższej jakości był tzw. wielki format, czyli aparat rejestrujący obraz na ogromnych negatywach, które miały wymiary najczęściej od 4x5 do 8x10 cali. Gdzieś po drodze był tzw. średni format, gdzie materiał światłoczuły miał bok długości 6 cm.

Na dole stawki znajdował się mały obrazek, czyli ta wychwalana współcześnie „pełna klatka”, o rozmiarze 36x24 mm. To właśnie ten najmniejszy prostokąt na poniższej grafice.

wielki format

Tymczasem dla większości współczesnych fotografów najwyższa jakość zdjęć kojarzy się właśnie z pełną klatką, czyli inaczej małym obrazkiem. Aparaty wyposażone w pełnoklatkowe matryce to faktycznie najczęściej profesjonalne narzędzia zapewniające doskonałą jakość obrazu.

Tyle tylko, że w porównaniu do czasów analogowych, dalej operujemy rozmiarami wręcz miniaturowymi, podawanymi nie w calach, ani nawet nie w centymetrach, a w milimetrach. Technika cyfrowa póki co dotarła jedynie do średniego formatu, jednak cyfrowy średni format jest koszmarnie drogi i wolny. Z reguły wykonuje się nimi tylko statyczną fotografię reklamową i modową.

Wielki format w każdym domu!

wielki format 5

Teraz ta sytuacja ma szansę się zmienić. Wszystko dzięki dwójce pasjonatów, która zaprojektowała i stworzyła nowoczesny, minimalistyczny i prosty w obsłudze aparat wielkoformatowy. Panowie dopiero co ruszyli z kampanią na Kickstarterze, a już udało im się sfinansować cały projekt.

To oznacza, że dokładając się do kampanii nie finansujesz kota w worku, a przy wpłaceniu kwoty 129 funtów otrzymasz własny aparat.

The Intrepid Camera to aparat z kasetką na materiał w rozmiarze 4x5 cali. Aparat jest mały i lekki (oczywiście jak na wielkoformatowe standardy), a złożony z powodzeniem zmieści się w plecaku lub w większej torbie foto. Aparat jest wyposażony w duży mieszek umożliwiający wykonywanie obiektywem pokłonów i wychyleń. Dzięki temu każdy obiektyw staje się szkłem tilt-shift. Mieszek służy także do ustawiania ostrości. Konstrukcja aparatu jest drewniana i oczywiście nie mogło w niej zabraknąć dużej i wyraźnej matówki.

Aparat obsługuje większość obiektywów wielkoformatowych, które pokrywają pole widzenia 4x5 cala. Konstrukcja aparatu zapewnia współpracę z ogniskowymi od 75 mm do 300 mm, co w przypadku wielkiego format oznacza zakres od bardzo szerokiego kąta do typowej portretówki (ekwiwalent dla pełnej klatki to 20 – 80 mm).

Co daje wielki format?

wielki format 2

A jakie właściwie są zalety wielkiego formatu? Przede wszystkim – jakość zdjęć. W dobie cyfrowej przejście z matrycy APS-C (24x18 mm) na pełną klatkę (36x24 mm) to jak niebo a ziemia. Wielu fotografów przekonuje, że różnica w plastyce obrazu jest nie do opisania. W takim razie przejście z pełnej klatki na rozmiar 4x5 cala to wręcz szaleństwo. Przekłada się to na fantastyczną głębię ostrości i na niesamowity detal. W takim formacie materiał wyjściowy (negatyw) jest większy niż niejeden efekt końcowy (odbitka) z „pełnej klatki”. Dodatkowo dochodzą tu niesamowite możliwości korekcji obrazowania związane z pochylaniem obiektywów.

wielki format 3
REKLAMA

Projekt jest szalenie ciekawy i nie dziwię się, że został sfinansowany już w dwa dni od startu. Co prawda osoby zainteresowane wielkim formatem mają w czym przebierać – na aukcjach można znaleźć wiele ciekawych aparatów – ale taki zakup to loteria. Sprzęt ma często kilkadziesiąt lat i nie wiadomo, jak był eksploatowany.

W przypadku projektu The Intrepid Camera dostajemy zupełnie nowy aparat, co w tym segmencie jest rzeczą raczej niespotykaną. Myślę, że wiele osób skusi się na taką propozycję.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA