REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Gdzie ta era post-PC? Odpowiadamy - w najnowszych wynikach Intela

Intel ogłosił najnowsze wyniki, po których część mediów uparcie negujących tzw. erę post-PC gromko zapytało: gdzieżże ona? Otóż jest właśnie tam - w kwartalnych wynikach Intela.

15.10.2014
11:18
Gdzie ta era post-PC? Odpowiadamy – w najnowszych wynikach Intela
REKLAMA
REKLAMA

Przychody ze sprzedaży chipów i innych mikro-komponentów do komputerów PC wzrosły 9 proc. rok do roku - to na ten odczyt zwracają największą uwagę media. I rzeczywiście - to świetny trzymiesięczny wynik dla kategorii, która lata szybkiego wzrostu na dawno za sobą.

Ba, według wszystkich danych IDC i Gartnera roczne dynamiki od trzech lat są bowiem negatywne. Od czterech lat, czyli od 2010 r., gdy rozpoczął się boom na tablety - nową kategorię osobistych komputerów opartych jednak na innej architekturze sprzętowej niż PC. Jest spora szansa, że 2014 r. okaże się jednak pierwszym od 4 lat okresem wzrostu sprzedaży PC, co mogą znamionować wyniki Intela nie tylko po trzecim kwartale, lecz także po drugim, który również był całkiem łaskawy dla tej kategorii.

intel chip

To roczne odbicie - o ile będzie - będzie oczywiście naturalne w cyklu spadkowym. Tak jak przy szybkich wzrostach zdarzają się korekty, tak przy dynamicznych spadkach zdarzają się przytrzymania - tak po prostu wyglądają naturalne krzywe dynamiki rynku.

Poczekajmy również na kolejne raporty IDC i Gartnera. Te ostatnie sprzed kilku dni znów pokazują niewielkie spadki światowej sprzedaży PC, mimo iż 5 najlepszych graczy poprawiła wyniki.

Aby zrozumieć ten brak korelacji pomiędzy wynikami kategorii PC Intela oraz raportami sprzedaży PC IDC/Gartnera trzeba rozumieć jedno - Intel raportuje sprzedaż komponentów, a nie samych PC. To naturalne, że przed 3 i 4 kwartałem roku, w których sprzedaje się najwięcej komputerów (powroty do szkoły, prezenty świąteczne) jest większe zapotrzebowanie producentów na procesory.

Wróćmy jednak do post-PC.

Segment sprzedaży procesorów PC w Intelu wzrósł o 9 proc., podczas gdy przychody ze sprzedaży komponentów do serwerów 16 proc., a przychody z kategorii ‚internet of things’ - 14 proc.

Widać różnicę? Dynamiki pozostałych segmentów biznesu Intela są wyższe od PC, pomimo tych wszystkich przyjemnych niuansów wynikających z kalendarza, o których powyżej. To właśnie najpoważniejsze indykatory post-PC, przypomnijmy po raz enty: zmiany przepływu pieniędzy, know-howu oraz kapitału ludzkiego z kierunku PC do rynku mobile i od niedawna internetu rzeczy.

REKLAMA

W kolejnych wynikach Intela widać to jak na dłoni.

* grafiki pochodzą z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA