Gdzie ta era post-PC? Odpowiadamy - w najnowszych wynikach Intela
Intel ogłosił najnowsze wyniki, po których część mediów uparcie negujących tzw. erę post-PC gromko zapytało: gdzieżże ona? Otóż jest właśnie tam - w kwartalnych wynikach Intela.
Przychody ze sprzedaży chipów i innych mikro-komponentów do komputerów PC wzrosły 9 proc. rok do roku - to na ten odczyt zwracają największą uwagę media. I rzeczywiście - to świetny trzymiesięczny wynik dla kategorii, która lata szybkiego wzrostu na dawno za sobą.
Ba, według wszystkich danych IDC i Gartnera roczne dynamiki od trzech lat są bowiem negatywne. Od czterech lat, czyli od 2010 r., gdy rozpoczął się boom na tablety - nową kategorię osobistych komputerów opartych jednak na innej architekturze sprzętowej niż PC. Jest spora szansa, że 2014 r. okaże się jednak pierwszym od 4 lat okresem wzrostu sprzedaży PC, co mogą znamionować wyniki Intela nie tylko po trzecim kwartale, lecz także po drugim, który również był całkiem łaskawy dla tej kategorii.
To roczne odbicie - o ile będzie - będzie oczywiście naturalne w cyklu spadkowym. Tak jak przy szybkich wzrostach zdarzają się korekty, tak przy dynamicznych spadkach zdarzają się przytrzymania - tak po prostu wyglądają naturalne krzywe dynamiki rynku.
Poczekajmy również na kolejne raporty IDC i Gartnera. Te ostatnie sprzed kilku dni znów pokazują niewielkie spadki światowej sprzedaży PC, mimo iż 5 najlepszych graczy poprawiła wyniki.
Aby zrozumieć ten brak korelacji pomiędzy wynikami kategorii PC Intela oraz raportami sprzedaży PC IDC/Gartnera trzeba rozumieć jedno - Intel raportuje sprzedaż komponentów, a nie samych PC. To naturalne, że przed 3 i 4 kwartałem roku, w których sprzedaje się najwięcej komputerów (powroty do szkoły, prezenty świąteczne) jest większe zapotrzebowanie producentów na procesory.
Wróćmy jednak do post-PC.
Segment sprzedaży procesorów PC w Intelu wzrósł o 9 proc., podczas gdy przychody ze sprzedaży komponentów do serwerów 16 proc., a przychody z kategorii ‚internet of things’ - 14 proc.
Widać różnicę? Dynamiki pozostałych segmentów biznesu Intela są wyższe od PC, pomimo tych wszystkich przyjemnych niuansów wynikających z kalendarza, o których powyżej. To właśnie najpoważniejsze indykatory post-PC, przypomnijmy po raz enty: zmiany przepływu pieniędzy, know-howu oraz kapitału ludzkiego z kierunku PC do rynku mobile i od niedawna internetu rzeczy.
W kolejnych wynikach Intela widać to jak na dłoni.
* grafiki pochodzą z serwisu Shutterstock