REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Największy eksperyment z neutrinami odpowie na zagadki Wszechświata

Fermilab, czyli Fermi National Accelerator Laboratory - Państwowe Laboratorium Przyspieszania Cząstek Elementarnych im. Enrico Fermiego znajduje się w pobliżu Chicago. To właśnie dzięki znajdującym się tam akceleratorom odkryto kwark t, jak również udowodniono istnienie neutrina tau.

11.10.2014
9:47
Największy eksperyment z neutrinami odpowie na zagadki Wszechświata
REKLAMA
REKLAMA

Do największego w ostatnich latach eksperymentu w Fermilab przygotowywano się od 2009 roku. To wtedy rozpoczęła się budowa systemu NOvA. Jest to niewątpliwie największy rozmiarami detektor neutrin - dwa składające się na NOvĄ detektory znajdują się w odległości... 800 kilometrów! Jeden z nich ma masę 300 ton, drugi zaś 14 tysięcy ton. Dlaczego tak dużo? Neutrina rzadko wchodzą w interakcję z materią, więc musimy zwiększać na to szansę.

germinova

Konstrukcję ukończono na początku października 2014 roku.

W ciągu najbliższych sześciu lat naukowcy będą wysyłać miliardy neutrin w strumieniu pomiędzy dwoma detektorami i mają nadzieję zarejestrować zmiany jakie zachodzą na przestrzeni prawie tysiąca kilometrów. Głównym pytaniem nurtującym badaczy jest zagadka zmian pomiędzy poszczególnymi, trzema znanymi typami neutrin: elektronowe, mionowe, oraz taonowe. Dodatkowo, naukowcy z Fermilab zainteresowani są zbadaniem masy neutrina.

Dyrektor laboratorium, Nigel Lockyer nie kryje zadowolenia:

Badania nad neutrinami jest jednym z podstawowych zadań w przyszłości Fermilab i ważnym punktem światowych badań nad fizyką cząsteczek. Jesteśmy dumni z zespołu NOvA i ukończenia konstrukcji obiektu, i oczekujemy pierwszych wyników w 2015 roku.

Naukowcy umieścili na stronie laboratorium dwa interesujące filmy.

Jeden z nich przedstawia timelapse konstruowania NOvEj:

REKLAMA

Drugi z filmów wyjaśnia zaś na jakiej zasadzie będą odbywać się eksperymenty z neutrinami:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA