REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Poznajcie najnowszą odsłonę Windowsa - Windows 10

Czekaliśmy, czekaliśmy, aż wreszcie doczekaliśmy się prezentacji nowej wersji systemu operacyjnego Microsoftu, z którego - według wyliczeń firmy - korzysta na całym świecie ponad 1,5 miliarda osób. Niespodzianki zaczynają się już przy samej nazwie - nie jest to Windows 9, Windows One ani Windows TH. Jest to po prostu Windows 10.

30.09.2014
19:11
Poznajcie najnowszą odsłonę Windowsa – Windows 10
REKLAMA
220 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Od tego wydania ma zacząć się wielkie połączenie całej rodziny systemów operacyjnych Microsoftu. Nie będzie już oddzielnych, czy chociażby oddzielnie nazywanych wersji dla telefonów, tabletów czy komputerów, tak samo jak nie będzie już osobnego sklepu z oprogramowaniem. Wszystkie zakupy, aktualizacje i odkrywanie nowych gier czy aplikacji będzie odbywać się w obrębie jednego, wspólnego miejsca. Wszystkie aplikacje z Windows Store mają przy tym działać bez problemów na Windows 10.

windows 10 2

W odpowiedziach na pytania, które padły po zakończeniu konferencji, potwierdzono wprost, że Windows 10 jest też nową nazwą dla systemu, który będzie działał na telefonach z Windows (Phone). Zaprzeczono jednak temu, aby na tak małych ekranach miały pojawić się pulpity znane z dużego Windowsa. Nadal więc pozostajemy przy dobrze znanym UI, choć i to ma się doczekać zmian. Nie wiadomo jeszcze jak dużych.

task view

Do łask na komputerach i tabletach powraca jednak, zgodnie z przewidywaniami, menu start. Pod wieloma względami jest ono powiązane wizualnie z interfejsem... Windows Phone, prezentując nam oprócz standardowej listy programów czy innych pozycji, również wybrane przez użytkownika "kafelki". Tak samo jak przy WP, tak i tutaj możemy wybierać pomiędzy różnymi ich rozmiarami, w zależności od tego, jak istotne dla nas informacje przedstawiają. Nowe menu start to także zupełnie nowa systemowa wyszukiwarka, potrafiąca sięgnąć po informacje nie tylko lokalnie, ale przeszukać w tym celu zasoby sieci.

Wyszukiwarka będzie przy okazji uczyć się naszych przyzwyczajeń i wyświetlać pliki oraz foldery, które odwiedzamy lub których często poszukujemy. 

windows 10
App_Commands
snap

Zdecydowano się także na ujednolicenie doświadczeń płynących z użytkowania systemu. Przejawia się to m.in. możliwością (również oczekiwaną) uruchomienia aplikacji Modern w oknie na klasycznym pulpicie. W ich przypadku, tak samo jak w przypadku zwykłych programów, możemy dowolnie zmieniać rozmiar okna, jego lokalizację, a także swobodnie minimalizować, maksymalizować czy zamykać okno jednym kliknięciem.  Co ciekawe, opcja podziału ekranu pomiędzy dwie aplikacje również została wyraźnie odświeżona i poprawiona w stosunku do oryginalnej wersji. W obsłudze tego rozwiązania ma pomóc m.in. Snap Assist, który podpowie, jak odpowiednio pogrupować aplikacje rozsiane pomiędzy różnymi ekranami/pulpitami. W nowym Windowsie możliwe też będzie wydzielenie maksymalnie czterech "przestrzeni" dla aplikacji lub grup aplikacji:

Na pasku zadań znajdziemy także zupełnie nowy przycisk, określany w dosłownym tłumaczeniu jako... "Przycisk Zadań". Jego kliknięcie wywołuje ekran podobny do ekranu wielozadaniowości z Windows Phone, gdzie w jednym miejscu wyświetlane są wszystkie aktualnie uruchomione programy. Rozwiązanie to ma przy tym obsługiwać wiele pulpitów i będzie je można wywołać również przeciągając palcem z lewej strony ekranu dotykowego.

task

Zgodnie z przeciekami, które pojawiły się tuż przed konferencją, nowej wersji doczekał się także... Wiersz Poleceń. Jedną z ciekawszych zmian jest możliwość bezpośredniego kopiowania i wklejania treści do niego za pomocą standardowych komend z klawiatury - Ctrl+C i Ctrl+V.

Microsoft wprost przyznał także, że choć założenia, którymi kierowano się przy tworzeniu Windows 8 były słuszne, nie do końca wszystko poszło zgodnie z planem. W związku z tym interfejs ukierunkowany na obsługę za pomocą dotyku nie będzie już narzucany w aż tak wyraźny sposób, a doświadczenie z korzystania nawet z produktów hybrydowych, będzie różne, w zależności od trybu użytkowania. Inne w Windows 10 będą więc chociażby menu start, w zależności od tego, czy korzystamy z tabletu czy laptopa. W tym pierwszym przypadku będziemy mogli jednak niemal swobodnie przechodzić pomiędzy tymi dwoma trybami - wystarczy podłączyć mysz i/lub klawiaturę.

Kiedy dostępny będzie nowy Windows? Microsoft zapowiedział już teraz, że od jutra ruszy Windows Insider Program, w ramach którego wybrane osoby ("eksperci i entuzjaści") będą mogły zapoznać się z najnowszym produktem MS. Finalna wersja powinna być dostępna pod koniec przyszłego roku. Nie zdecydowano się na razie na ujawnienie informacji na temat cen systemu - ani w wersji "pełnej", ani dla osób aktualizujących system z jego starszej wersji.

Więcej szczegółów powinno zostać ujawnionych na początku 2015 roku. Na ten czas Microsoft zapowiedział właśnie prezentacje nowości i rozwiązań skierowanych bardziej do zwykłych konsumentów. Nie zabraknie też informacji związanych z nowymi rodzajami urządzeń wykorzystującymi możliwości Windows 10. Późniejsza konferencja Build ma być natomiast okazją do prezentacji W10 od strony deweloperskiej.

REKLAMA

---

Zdjęcie główne  pochodzi z serwisu Shutterstock. Reszta grafik pochodzi z oficjalnego blogu Windowsa, chyba że zaznaczono inaczej. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA