REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Sprzęt /

TracFone i Nokia Lumia 520 idą na pomoc chorym na cukrzycę

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych. Choruje na nią coraz więcej ludzi na całym świecie, a spora część nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego też lekarze i specjaliści cały czas zastanawiają się, jak skuteczniej z nią walczyć i co zrobić, aby nawet biedniejsze osoby mogły efektywnie się leczyć. Najnowsze badania pokażą, czy pomogą w tym smartfony Nokia Lumia.

29.08.2014
17:55
TracFone i Nokia Lumia 520 idą na pomoc chorym na cukrzycę
REKLAMA
REKLAMA

Cukrzyca to, w dużym uproszczeniu, choroba, w której dochodzi do podwyższonego poziomu cukru we krwi, co ostatecznie może doprowadzić do zaburzenia czynności, a nawet niewydolności wielu organów. Choroba wynika albo z niedostatecznego wydzielania insuliny przez naszą trzustkę albo z powodu zmniejszonej wrażliwości na insulinę, przez co trzustka musi wydzielać więcej hormonu i w końcu – mówiąc kolokwialnie – nie daje rady.

Bardzo ważnej w tej chorobie jest to, aby przez cały czas, najlepiej kilka razy dziennie kontrolować poziom cukru we krwi, a na dodatek gdzieś go notować, aby później przekazać lekarzowi. Na tej podstawie doktor jest w stanie przepisać odpowiednią dawkę insuliny, która jest kluczowa w leczeniu. Niestety, wiele osób nawet o tym nie pamięta. Dlatego firmy Microsoft, TracFone i Health Choice Network – jak podaje serwis iMedicalApps – wpadły na inny pomysł.

nokia lumia 930

Coraz więcej osób korzysta ze smartfonów. Nawet mniej zamożni ludzie mogą nabywać smart-telefon, chociażby od operatora, za symboliczną złotówkę. W ofertach producentów nie brakuje także urządzeń budżetowych, kosztujących nie więcej niż 500 złotych. Każdy chce mieć smartfona, każdy chce korzystać z dobrodziejstw nowych technologii i aplikacji. Oczywiście wyniki pomiaru cukru we krwi można zapisywać na kartce, w zeszycie, ale robienie tego samego w smartfonie jest dla wielu osób po prostu wygodniejsze i z tego powodu mogą lepiej pamiętać o tym obowiązku.

REKLAMA

Właśnie dlatego aż 100 osób chorych na cukrzycę otrzyma od Microsoftu smartfony Nokia Lumia 520. Każdy z nich będzie miał zainstalowane aplikacje pakietu biurowego Office oraz HealthVault, aby właśnie kontrolować swoje zdrowie, a wyniki w łatwy sposób przekazywać lekarzowi. Dodatkowo TracFone zapewni karty pre-paid, bo chodzi przede wszystkim o osoby, których nie stać na kupno nowoczesnego telefonu. Program na razie będzie realizowany w Miami i ma sprawdzić, czy smartfony rzeczywiście mogą się przyczynić do leczenia chorób przewlekłych, jak chociażby cukrzycy.

Sam jestem ciekaw wyników. Czy smartfon rzeczywiście wystarczy do tego, aby lepiej dbać o swoje zdrowie? W końcu chodzi w tym wypadku tylko o proste zapisywanie wyniku pomiaru cukru we krwi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA