REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wybrano najlepszy system mobilny na świecie. Wybór zaskoczył chyba nawet zwycięzcę, ale akurat nie mnie

BlackBerry 10.2 okrzyknięty został przez magazyn Digit najlepszym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych na świecie. Co sprawiło, że wyprzedził Androida 4.4, iOS'a 7.1.2 i Windows Phone 8.1, a także zachęcił mnie do porzucenia Zielonego Robota? Sprawdźmy

25.08.2014
21:44
Wybrano najlepszy system mobilny na świecie. Wybór zaskoczył chyba nawet zwycięzcę, ale akurat nie mnie
REKLAMA
REKLAMA

Jak wybrano najlepszy system dla smartfona?

Decyzja podjęta została po wnikliwej analizie każdego fragmentu OS-a danego producenta. Jako przedstawicieli poszczególnych systemów wybrano iPhone’a 5, Nexusa 5, BlackBerry Z30 i Nokię Lumię 1520. Porównano m.in. dokładną ilość kroków, które należy wykonać, aby aktywować konkretną funkcję w telefonie. Jak podaje digit.in - urządzenia badane były pod kątem możliwości użytkowych, opcji dostosowania wyglądu, a także funkcjonalności ekranu blokady. Należy podkreślić, że najlepszy system wybierano dla urządzeń wyjętych prosto z pudełka, bez instalacji dodatkowych aplikacji. Zignorowano więc sklepy z aplikacjami, które często stanowią o sile danego systemu.

Testerzy spędzili z urządzeniami setki godzin, a zwycięzcą okazał się BlackBerry 10.2, który wyróżniono za bardzo rozbudowaną wyszukiwarkę, system zarządzania pocztą elektroniczną i kontaktami, a także funkcje aparatu. Tak się składa, że ostatnio dołączyłem do grona użytkowników BlackBerry 10 i mogę na świeżo opisać wrażenia z obcowania z najlepszym systemem mobilnym wg indyjskiego magazynu technologicznego Digit.

z10 blackberry

Postanowiłem porzucić Androida. Wybór padł na BlackBerry 10

Na początku tego miesiąca przesiadłem się z Samsunga Galaxy Note II pracującego pod kontrolą systemu Android 4.3 na BlackBerry Z10 z systemem BB10 w wersji 10.2. Urządzenia te mają podobną specyfikację (z lekką przewagą w stronę Note), a mimo tego BlackBerry działa dużo płynniej i szybciej. Note na początku też był szybki jak błyskawica, ale w ciągu roku strasznie zwolnił. Aplikacje otwierały się znacznie wolniej niż na początku, a wejście w galerię lub kontakty wiązało się z około pięcio-sekundowym oczekiwaniem.

Spowolnienie działania telefonów z Androidem w miarę upływu czasu chyba nikogo już nie dziwi. Powiecie pewnie, że BlackBerry też stanie się wolniejszy z czasem, ale ja jestem przekonany, że tak nie będzie. Potwierdza to fakt, że mój brat od prawie roku używa BlackBerry Z10 i system działa tak samo szybko, jak na moim nowym urządzeniu. W czasie, gdy jeszcze używałem Note, porównywaliśmy szybkość działania systemów i zdecydowanie częściej wygrywał Z10.

Co przemawia za BlackBerry?

Największą różnicę zauważyłem w prędkości przełączania się między aplikacjami. Wcześniej musiałem przez kilka sekund przytrzymać przycisk "Home" i czekać aż wyświetli się lista otwartych programów i dopiero wtedy mogłem wybrać interesującą mnie aplikację. Teraz wystarczy jeden gest z dołu ekranu i aplikacja momentalnie jest minimalizowana do postaci aktywnej ramki, więc od razu mogę wybrać następny program, który chcę otworzyć. Multitasking w BlackBerry 10 jest najszybszy spośród wszystkich systemów mobilnych.

Centrum powiadomień

HUB. Tak tak, wiem, że użytkownicy BlackBerry posługują się tymi trzema literkami jak orężem w walce z nieprzyjacielem, ale wygoda tego rozwiązania jest nieoceniona przy zarządzaniu powiadomieniami, mailami, wiadomościami SMS itp. Wszystko w jednym miejscu, szerokie możliwości modyfikacji i personalizacji wyświetlania, kodowanie kolorami, PriorityHUB. Zawsze pod ręką, zawsze gotowy do pracy, "wystarczy jeden gest".

Narzędzie, a nie zabawka

Kolejne hasło, powtarzane jak mantra przez używających BlackBerry. Dziedzictwo po dawnych, królujacych w biznesie telefonach nie ucierpiało nawet po dodaniu wielu funkcji multimedialnych. To nadal jest przede wszystkim narzędzie do pracy, a nie maszynka do gier.

Klawiatura

Pisanie na Z10 to prawdziwa przyjemność. Jedynie na początku byłem w szoku po zmianie rozmiaru ekranu z 5,5" w Note do 4,2" w BlackBerry. Jednak szybko się przyzwyczaiłem. System podpowiedzi i intuicyjne "wyrzucenie" proponowanego słowa w stronę tekstu robi wrażenie. Wygodnie pisało mi się na klawiaturze z Windows Phone, na Androidzie korzystałem ze świetnego SwiftKey, ale dopiero klawiatura BB10 jest na tyle wygodna, że bez problemu mogę pisać na niej dłuższe teksty, także ten felieton.

Wsparcie producenta

W zasadzie aktualizacje to nie koszmar znany z Androida, a bardziej podejście do jakiego przyzwyczaiło swoich użytkowników Apple. Pada hasło: "Nowa wersja systemu!". Kliknięcie odpowiedniej opcji w ustawieniach i cieszymy się nową wersją razem z milionami innych użytkowników.

Do szału doprowadzał mnie chroniczny brak aktualizacji Note II do wersji KitKat 4.4. Mimo tego, że posiadałem model XEO (międzynarodowy) to nie otrzymałem aktualizacji podczas gdy klienci z Francji mogli bez problemu pobrać ją w trybie OTA. Opóźnienia w aktualizacji są dla mnie zrozumiałe w wypadku urządzeń brandowanych przez operatorów, ale w przypadku wersji międzynarodowych nie znajduję usprawiedliwienia dla Samsunga.

Dostępne aplikacje

Zanim zmieniłem telefon, dokładnie sprawdziłem, czy wszystkie aplikacje, których używam codziennie są dostępne w BlackBerry 10. Nie wszystkie znalazłem w oficjalnym sklepie BlackBerry World. Wiadomo jednak, że w telefonach kanadyjskiego producenta wyposażonych w system BlackBerry 10 możliwe jest instalowanie aplikacji z Androida. Kwestia występujących braków w sklepie BB World zostanie ostatecznie rozwiązana wraz z aktualizacją systemu do wersji 10.3, w której preinstalowany będzie Amazon Appstore.

Perspektywy rozwoju

Wielu zarzucało BB10 toporność w designie. Te zarzuty niedługo odejdą w niepamięć. Premiera nowej wersji 10.3 przyniesie usprawnienia w funkcjonalności, ale te bardziej widoczne będą miały miejsce w interfejsie. Świeży, modny, elegancki - te określenia będą bardziej przystawały do nowej odsłony.

blackberry z10

Dla mnie jednak bardziej liczą się te drobne zmiany, które ułatwiają pracę i jeszcze bardziej przyspieszają interakcje z systemem. Jedną z takich zmian jest pojawienie się opcji skasowania powiadomienia lub oflagowania wiadomości tuż po sprawdzeniu powiadomienia w HUB. Przez kilka sekund widoczne są ikony do kasowania i flagowania wiadomości. Jeżeli nie zdecydujemy się usunąć ani oflagować powiadomienia, ikony znikają z ekranu. Widać, że BlackBerry słucha uwag swoich użytkowników.

Z ciekawszych funkcji, które zostaną dodane w wersji 10.3 wymienię nagrywanie wideo HD w 60 kl/s., pojawienie się asystenta głosowego, czy też aktywne ramki, które pozostaną na ekranie nawet po restarcie urządzenia. Pojawi się również BlackBerry Blend, który pozwoli na wyświetlenie pełnej zawartości urządzenia w komputerze i umożliwi pisanie wiadomości e-mail lub SMS, nawet wykonywanie połączeń z poziomu PC.

Z przesiadki na BlackBerry 10 jestem zadowolony, a patrząc na kierunek rozwoju systemu mogę ze spokojem czekać na kolejne aktualizacje. Nie planuję w najbliższym czasie powrotu do Androida. Sprzęt BlackBerry jest w Polsce mało popularny, ale każdy powinien przetestować na własnej skórze, jak sprawdzają się urządzenia i system BlackBerry przed wydaniem ostatecznej opinii.

REKLAMA

---

Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA