1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Sprzęt

Studencie, zanim pójdziesz do sklepu, dowiedz się czym się różni laptop od tabletu i hybrydy

Lokowanie produktu

Przed zakupem sprzętu komputerowego z myślą o studiach warto przemyśleć jaki rodzaj sprzętu najlepiej sprawdzi się w roli cyfrowego notatnika. Co liczy się bardziej: ekran dotykowy i kompaktowe rozmiary, czy pełnowymiarowa klawiatura? Czy skorzystać z bogactwa androidowych aplikacji, czy może ważniejszy będzie pełnoprawny, desktopowy system operacyjny z rodziny Windows? W poniższym tekście wskażemy cechy laptopów, tabletów oraz nowoczesnych urządzeń hybrydowych w życiu studenta.

12.08.2014
19:50
Studencie, zanim pójdziesz do sklepu, dowiedz się czym się różni laptop od tabletu i hybrydy

Kiedyś łatwo było odróżnić od siebie laptopy i tablety, ale dzisiaj granica między tymi dwoma typami urządzeń się zaciera. W klasycznych komputerach pojawiają się ekrany dotykowe, a tablety upodabniają się do notebooków, dzięki stacjom dokującym i pełnej wersji systemu Windows.

Na potrzeby niniejszego tekstu przyjmiemy następujący podział:

 • Laptopy: klasyczne komputery przenośne z desktopowym oprogramowaniem. Mają formę książki oraz ekrany o przekątnych od 11,6 do 17,3 cala. Podzespoły komputera znajdują się zwykle pod klawiaturą, a nie pod matrycą.
 • Tablety: lekkie urządzenia z dotykowym ekranem o przekątnej od 7 do 11,6 cala, działające pod kontrolą mobilnego systemu operacyjnego. Stacja dokująca z klawiaturą jest opcjonalna.
 • Hybrydy (oraz laptopy konwertowalne): urządzenia z pogranicza światów z desktopowym OS-em, o ekranach powyżej 10 cali, najczęściej w formie tabletu z doczepianą klawiaturą. Zdarzają się jednak bardziej oryginalne konstrukcje.
Acer_director chair

Student szukając dla siebie cyfrowego notatnika musi przede wszystkim dobrze zdefiniować swoje wymagania

Na tytułowe pytanie: który sprzęt mobilny powinien zostać wybrany jako notatnik na studia nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy od tego, czy wybór między laptopem, tabletem i komputerem hybrydowym dotyczy jedynego urządzenia komputerowego w domu, czy też będzie to dodatkowy sprzęt do wykorzystania wyłącznie na uczelni w połączeniu z “dużym” komputerem. Nie bez znaczenia jest też system operacyjny wykorzystywany w smartfonie.

Posiadacze Androida mogą lepiej odnaleźć się w przypadku tabletów z systemem Google, użytkownicy iPhone’a mogą wybrać iPada, a posiadacze sprzętu z Windows Phone - komputery i tablety z Windows 8.1 lub Windows RT. To też nie jest zasadą, gdyż wymieszanie systemów różnych producentów może dać zupełnie nowe możliwości i scenariusze wykorzystania.

Acer_restaurant

Pytania, jakie powinien zadać sobie student przed wyborem urządzenia:

 • Czy nowe urządzenie będzie jedynym sprzętem komputerowym, czy też oprócz urządzenia na uczelnię ma w mieszkaniu dostęp do innego komputera?
 • Do jakich zajęć będzie potrzebny sprzęt do sporządzania notatek - czy będzie to forma głównie pisemna, czy w grę wchodzą diagramy z rysunkami? Pytanie, na ile potrzebna, a może niezbędna, jest fizyczna klawiatura i dotykowy ekran.
 • Czy potrzebne będzie specjalistyczne oprogramowanie wymagające konkretnego systemu operacyjnego?
 • Jak dobrej (lub złej) jakości jest połączenie bezprzewodowe na wydziale? Determinuje to potrzebę szukania modelu urządzenia ze slotem na kartę SIM lub dodatkowego modemu.
 • Czy sale zajęciowe mają wygodne biurka pozwalające na rozłożenie laptopa bez przeszkód? Nawet najlepszy laptop po całym dniu trzymania na kolanach będzie powodował dyskomfort.
 • Jak wygląda dostęp do gniazdek? Urządzenia mobilne potrafią pracować od kilku do kilkunastu godzin na zasilaniu bateryjnym, to bardzo istotny parametr. Nie bez znaczenia jest też czas uruchamiania urządzenia.

Sprawy nie da się niestety rozwiązać za pomocą prostego quizu, który zliczałby liczbę odpowiedzi “tak” i “nie” i dawał jednoznaczną sugestię, jakiego typu urządzenie kupić. Sama świadomość tego, że użytkownik musi przed podjęciem decyzji odpowiedzieć sobie na powyższe pytania, powinna już dać zarys tego, na co trzeba zwracać uwagę dokonując wyboru urządzenia. Aby wyczerpać temat, omówię zalety wszystkich trzech rozwiązań. Zacznę od laptopów.

Dlaczego warto wybrać notebooka?

Acer_Futurist_RGB

Laptop laptopowi nierówny, a kupić urządzenia z tego segmentu można i za kilkaset i za kilka tysięcy złotych. Mimo to niemal każdy dostępny w sprzedaży komputer ma jedną cechę wspólną, oprócz klasycznej budowy: system Windows. To najlepszy wybór dla większości użytkowników ze względu na kompatybilność oprogramowania.

Dla studenta w lwiej części przypadków dobrym kompromisem pomiędzy wielkością przestrzeni roboczej, a kompaktowymi wymiarami, są urządzenia o przekątnej długości 13 cali, ale modele 15-calowe też dobrze sprawdzą się w swojej roli. Jednak pod koniec dnia mogą dać się we znaki, szczególnie, gdy student musi się często przemieszczać między budynkami.

Każdy student doceni też fakt, że do notebooka bardzo łatwo można podłączyć najróżniejsze peryferia

W niemal każdym notebooku można znaleźć wszystkie przydatne porty wyjścia. System Windows zadba też o zainstalowanie sterowników po podłączeniu najróżniejszych urządzeń i akcesoriów. Nie będzie żadnego problemu z podpięciem sprzętu do projektora lub zgrania danych z i na pendrive’a lub dysk przenośny koleżanki lub kolegi. Za wyborem laptopa przemawia znane środowisko. Siła przyzwyczajenia jest ogromna: na laptopie z Windows nikt, kto wcześniej miał styczność z komputerem osobistym pracującym pod kontrolą systemu Microsoftu, nie będzie miał problemów ze znalezieniem potrzebnego i sprawdzonego oprogramowania.

microsoft office

Bez problemu można skorzystać też z pakietu Office, który studentom oferowany jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Notebook to też pełna, desktopowa przeglądarka internetowa z wtyczkami (w tym Flash) oraz precyzyjna nawigacja po systemie za pomocą touchpada lub opcjonalnej myszy. Studenci piszący na komputerze notatki docenią też pełnowymiarową klawiaturę. Laptop nie sprawdzi się w biegu, ale wystarczą kolana lub kawałek płaskiej powierzchni do pracy.

Podzespoły zamontowane pod klawiaturą sprawiają, że urządzenie jest stabilne i nie przewraca się co chwilę.

Nie bez znaczenia jest też aspekt ekonomiczny: notebook może służyć studentowi zarówno na wydziale - do nauki, jak i w domu - do rozrywki. Mocniejsze jednostki pozwolą także na uruchomienie gier, a w dodatku komputery nie starzeją się tak szybko, jak tablety z Androidem i mogą służyć studentowi przez lata. Wybór odpowiedniego modelu to już sprawa bardzo indywidualna.

Od siebie polecam modele 13-to calowe, takie jak np. mający bardzo dobry stosunek ceny do jakości Acer Aspire V3-331, do którego można podłączyć np. w domu mysz i monitor. jeśli ktoś jest pewien, że potrzebuje większego sprzętu, to dobrym wyborem może być cięższy, ale znacznie wydajniejszy komputer o nazwie Acer Aspire V5-573G z wyświetlaczem 15,6”.

Podsumowując, laptop jest najbardziej uniwersalnym wyborem. Gwarantuje pełną zgodność z oprogramowaniem wykorzystywanym na uczelni (gdzie bardzo często można spotkać bardzo przestarzały hardware i software…). Z pewnością notebook będzie koniecznością dla studenta na uczelni technicznej. Nie zawsze jednak “maszyna do wszystkiego” faktycznie będzie potrzebna...

Co przemawia na korzyść tabletu z Androidem?

Acer_Baseball_Coach_RGB

Tablety wyposażone w oprogramowanie Google to tak naprawdę smartfony o znacznie większej przestrzeni roboczej. Zbudowane są na bazie tych samych podzespołów co telefony komórkowe i działają pod kontrolą tego samego systemu operacyjnego. System operacyjny zapewnia zgodność aplikacji z odpowiednikami na telefon komórkowy, ale coraz więcej programów poprawnie wykorzystuje większą przestrzeń roboczą.

Zwykle wyświetlacze w tabletach mają przekątne 7-10”, co pozwala zmieścić na ekranie więcej informacji lub zastosować widok kolumnowy zamiast wysuwanego z lewej krawędzi menu. Urządzenia te, ze względu na swoją budowę, są zwykle małe, kompaktowe, lekkie i bardzo długo działają na baterii.

Większość modeli występuje też w wersji z modemem 3G lub LTE, co pozwala na uniezależnienie się od wydziałowego Wi-Fi

Tablet z Androidem bardzo dobrze sprawdzi się w roli prostego notatnika. Oczywiście klawiatura ekranowa nie będzie tak wygodna jak fizyczna klawiatura w komputerze, ale bez problemu sprawdzi się przy prostych notatkach. Co więcej, student w trakcie zajęć może nie tylko wprowadzać literki, ale też rysować za pomocą palca diagramy, schematy itp.

internet mobilny lte

W przypadku oprogramowania wszystko rozbija się o potrzeby. W sklepie z aplikacjami na Androida znaleźć można dziesiątki tysięcy pozycji, które ułatwią życie każdego studenta. Nie ma problemu z przeglądaniem Internetu, czy skanowaniem notatek. Brakuje pełnoprawnego Microsoft Office (który powinien pojawić się jeszcze w tym roku) ale jest duży wybór alternatywnych i kompatybilnych pakietów biurowych.

Zaletą tabletów z Androidem jest też z pewnością niska bariera wejścia - niższa nawet niż w przypadku laptopów. Ceny zaczynają się już od kilkuset złotych za modele, które spokojnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Od siebie mogę tylko zasugerować, że warto zainwestować w wersję z modemem i kartę SIM typu prepaid z pakietem internetowym, albo przynajmniej Aero2.

Tablet może być też świetnym rozwiązaniem dla osób, które… nadal wykonują notatki w formie papierowej, ale chcą na uczelni mieć dostęp do sieci, skanów i dokumentów

Z pewnością urządzenie z Androidem, nawet po wyposażeniu go w etui z klawiaturą nie zastąpi laptopa - ale nie każdy też potrzebuje pełnoprawnego komputera zawsze ze sobą. Niska waga, możliwość trzymania urządzenia w ręku, brak konieczności ustawiania go za każdym razem na biurku, dość długi czas pracy na baterii i synchronizacja danych z telefonem (oczywiście jeśli student ma Androida).

Patrząc na ofertę producentów dobrym wyborem wśród tabletów z Androidem może okazać się jeden z nowszym modeli Acera, czyli ośmiocalowa Iconia A1-830. Na uwagę zasługuje tutaj ekran o proporcjach 4:3, czyli takich samych jak w iPadzie oraz zastosowanie wydajnego procesora Intel Atom projektowanego z myślą o urządzeniach mobilnych.

Tanie tablety z Windowsem zdobywają rynek

Acer_stretching

Android nie jest jedynym systemem, który napędza tablety. Do sprzedaży trafia coraz więcej urządzeń z systemem Windows, które nazywane są tabletami, ale to zupełnie inna kategoria, niż urządzenia z systemem Google. Tak naprawdę to miniaturowe komputery, często z siedmiocalowym lub dziesięciocalowym ekranem, wyposażone w system z rodziny Windows.

Tutaj należy zwrócić baczną uwagę przy zakupie: nadal można znaleźć w sklepach sprzęt z Windows RT, czyli okrojoną dystrybucją systemu Microsoftu. Studentom nie polecamy tego rozwiązania: po pierwsze, zasób kafelkowych aplikacji w sklepie Windows Store nadal nie jest zbyt duży, a po drugie urządzenia z pełną wersją systemu Windows 8.1 w ostatnim czasie znacznie potaniały.

Tablety z Windows 8.1 z wyglądu przypominają urządzenia z Androidem, ale charakterystyka pracy na nich jest zupełnie inna, niż w przypadku sprzętów z systemem Google

Podstawowa różnica, to obsługa trybu pulpitu i klasycznych aplikacji oraz stacjonarnej przeglądarki internetowej obsługującej wtyczki typu Flash. Domyślnym środowiskiem jest Modern UI, a użytkownicy mogą skorzystać z dobrodziejstw sklepu Windows Store i kafelkowych aplikacji przystosowanych do obsługi dotykiem, ale to dopiero początek ich możliwości.

Owszem, na siedmiocalowym ekranie korzystanie z aplikacji w trybie pulpitu mija się z celem, ale do takich tabletów zwykle można podłączyć peryferia: klawiaturę, mysz oraz monitor. Pozwala to na korzystanie poza domem z tabletu, który w domu przy biurku zmienia się w prosty komputer idealny do typowych zadań, takich jak sprawdzanie poczty, czy obsługę pakietu Office.

Urządzeniem, które można polecić w tym segmencie, jest tablet Acer Iconia W4. Dziesięciogodzinny czas pracy na zasilaniu bateryjnym, wystarczająca do podstawowych zadań wydajność (procesor Intel Atom z 2 GB pamięci RAM) oraz opcjonalnie etui z klawiaturą tworzą naprawdę zgrany zestaw. Wisienką na torcie jest preinstalowany pakiet Microsoft Office w wersji Home Premium 2013.

Najlepsze z obu światów, czyli dlaczego hybrydy to przyszłość

acer aspire switch 10 012

W laptopach coraz częściej montowane są ekrany dotykowe, ale to nadal nie jest rewolucja, a wyłącznie ewolucja komputera przenośnego. Zupełnie nową kategorią produktów są natomiast wszelkiej maści laptopy konwertowalne i komputery hybrydowe. Lwia część z tych urządzeń składa się z tabletu (o przekątnej 10 lub więcej cali) oraz stacji dokującej w formie klawiatury (w której może znaleźć się dodatkowa pamięć lub akumulator).

Pozwala to użytkownikowi na korzystanie z urządzenia w dowolny sposób, w zależności od potrzeb - urządzenie może pełnić rolę laptopa, a po odpięciu stacji dokującej - tabletu. Użytkownik może skorzystać z dobrodziejstw pełnego systemu Windows i pełnoprawnej klawiatury, ale nie zabiera sobie możliwości swobodnego rysowania palcem po ekranie i grania w proste tytuły na kanapie lub w fotelu.

Hybrydy to jednak nie tylko laptopy z odczepianym ekranem

acer aspire switch 10 020

Niektóre projekty są znacznie bardziej wymyślne. Ich konstrukcja może pozwolić na układanie ekranu względem bazy komputera na najróżniejsze sposoby. Urządzenie tego typu opisał na łamach Spider’s Web Piotr Barycki - jest nim Acer Aspire Switch 10. To dziesięciocalowa hybryda, w której ekran można odwrócić o ponad 180 stopni i wykorzystać urządzenie do prowadzenia prostej prezentacji.

Hybrydy sprawdzą się u osób, które potrzebują klasycznego komputera, ale są też zainteresowane korzyściami płynącymi z użytkowania tabletu - możliwości obsługi w biegu, bez punktu podparcia. Co prawda urządzenie będzie cięższe i mniej stabilne od porównywalnej klasy laptopa (ze względu na dodanie mechanizmów zmieniających charakter urządzenia i montaż podzespołów pod ekranem) oraz mniej poręczne niż klasyczny tablet, ale dla wielu osób właśnie uniwersalność oraz - co istotne - jednorazowy wydatek na dwa urządzenia w jednym, mogą okazać się ważniejsze, niż specyfikacja sprzętu.

Podsumowanie

Acer_Architect_RGB

Jak wspomniałem na wstępie, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na pytanie co wybrać: laptop, tablet czy hybrydę. Wielu użytkownikom to pytanie przed początkiem roku akademickiego spędza sen z powiek, dlatego mamy nadzieję, że wymienienie zalet poszczególnych rozwiązań ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Można upraszczać, że osoby pracujące na programach inżynieryjnych potrzebują klasycznego, mocnego laptopa, a student kierunków artystycznych idealnie poradzi sobie z tabletem. Student fotografii z kolei doceni dużą mobilność komputera hybrydowego, który nada się nie tylko do przedstawienia pracy zaliczeniowej, ale też do dokonania szybkiej korekty w Photoshopie.

Każdą sytuację trzeba jednakże rozpatrywać samodzielnie i dobrać sprzęt nie do spodziewanego scenariusza, a do własnych potrzeb. Najpierw oczywiście trzeba te potrzeby namierzyć i zidentyfikować oraz… przewidzieć zmiany w perspektywie kilku najbliższych lat. Mało kto może sobie pozwolić na zmianę komputera lub tabletu raz na semestr lub częściej.

Część zdjęć pochodzi z Shutterstock

Lokowanie produktu
Najnowsze