Jaki sprzęt kupić? Ułatwiamy wybór tabletów, laptopów i hybryd ze średniej półki cenowej
Wyścig producentów w kwestii mocy obliczeniowej zakończył się. Maszynami do zadań specjalnych o kosmicznej specyfikacji interesują się dziś specjaliści i gracze, a do najważniejszych cech tabletów komputerów zalicza się dziś nie szybkość procesora, a możliwie kompaktowy rozmiar oraz jak najdłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym. Przygotowaliśmy przegląd najciekawszych i niezbyt drogich urządzeń z systemami Android i Windows 8.1, w których bardziej liczy się niska waga i mobilność, niż osiągane wyniki w benchmarkach.
Wybierając urządzenie mobilne, niezależnie od tego czy będzie to laptop, tablet czy hybryda, nie warto kierować się wyłącznie wydajnością komputera. Tak naprawdę do prostych zadań wystarczy większość sprzętów dostępnych dziś w sprzedaży, niezależnie specyfikacji i od półki cenowej. Znacznie ważniejsza od mocy obliczeniowej może okazać się klawiatura o dobrze dobranym skoku, wygodny touchpad oraz dobra rozdzielczość i wysoka jakość ekranu.
Kilka lat temu laptopy kojarzyły się z ogromnymi kilkukilogramowymi potworami, które ciążyły w plecaku
Dzisiaj standardem są mniej niż kilogramowe, 10-calowe tablety z opcjonalną stacją dokującą i nieco cięższe Ultrabooki z ekranami o przekątnej długości 13 cali. Urządzenia te mają gabaryty zwykłego skoroszytu lub zeszytu A4. Bez problemu zmieszczą się do małej torby i nie będą w niej ciążyć. Długi czas pracy na baterii pozwala zapomnieć o noszeniu ze sobą ładowarki, co dodatkowo zwiększa komfort transportu nowoczesnych urządzeń komputerowych.
Na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych produktów z segmentu mobilnego. Wybraliśmy jedenaście ciekawych propozycji ze wszystkich trzech najważniejszych segmentów: tabletów, hybryd i laptopów. Łączy je wiele cech, takich jak niska waga, niewielkie gabaryty oraz świetny stosunek ceny do jakości. Dla nowoczesnego użytkownika nie bez znaczenia jest także wygląd sprzętu, który jest codziennym kompanem w tracie pracy, nauki i rozrywki.
Tablety z Androidem
Lekkie urządzenia z dotykowym ekranem o przekątnej długości od 7 do 11,6 cala nazywane są tabletami. Pod matrycą znajdują się wszystkie podzespoły niezbędne do pracy urządzenia. Producenci czasem oferują opcjonalne akcesorium w formie stacji dokującej z zintegrowaną klawiaturą, ale nie jest to reguła. Tablety z Androidem cechuje atrakcyjna cena, bardzo długi czas pracy na akumulatorze i dostęp do dziesiątek wartościowych aplikacji w sklepie Google Play.
Asus Nexus 7
Wybierając tablet z Androidem nie można pominąć modelu o nazwie Nexus 7. Drugie wydanie tego tabletu, który projektowane było pod nadzorem samego Google, zostało co prawda wydane jeszcze w 2013 roku, ale to nadal jedno z najlepszych siedmiocalowych urządzeń z Androidem, jakie można kupić. Już w momencie debiutu, cechował je bardzo dobry stosunek ceny do jakości wykonania. Po roku od premiery to nadal bardzo udany sprzęt, który świetnie radzi sobie w każdej sytuacji.
Jedną z najwiekszych zalet Nexusa 7 jest czyste oprogramowanie pozbawione nakładki producenta. Użytkownicy mogą skorzystać z czystej wersji systemu Android bez żadnych modyfikacji. Dzięki temu urządzenie produkcji Asusa, opracowane w ścisłej współpracy z gigantem z Mountain View może działać szybciej, niż obciążone autorskim oprogramowaniem producenta urządzenia innych firm o zbliżonej specyfikacji.
Acer Iconia A1-830
Najnowszy tablet z Androidem od Acera to bardzo dobra propozycja o nieco większym ekranie i innych proporcjach wyświetlacza, niż klasyczne siedmiocalowe tablety. Producent zdecydował się na wykorzystanie ekranu, który ma wielkość i rozdzielczość taką samą, jak ten zastosowany w pierwszym iPadzie Mini od Apple. Iconia A1-830 jest przy tym bardzo smukła, lekka i nieźle wykonana.
Na uwagę zasługuje też zastosowanie przez producenta procesora produkcji Intela. Zwykle androidowe tablety napędzane są jednostkami ARM - głównie układami SoC od Qualcomma. Acer zdecydował się na jednostkę wykonaną w architekturze x86, czyli dwurdzeniowy procesor Intel Atom Z2560 taktowany zegarem 1,6 GHz. Wspiera go 1 GB pamięci RAM. Układ ten oferuje rozsądny kompromis między osiągami, energooszczędnością i ceną.
Sony Xperia Z2 Tablet
Nieco większym, bo już dziesieciocalowym tabletem pracującym pod kontrolą systemu mobilnego Android jest Xperia Z2 Tablet od japońskiego producenta. Urządzenie to zadebiutowało podczas wiosennych targów MWC i dzieli specyfikację z najnowszym topowym telefonem w ofercie Sony. Tablet jest bardzo dobrze wykonany, a ekran ma rozsądną rozdzielczość wynoszącą 1920 na 1200 pikseli.
Producentowi udało się stworzyć urządzenie ponadprzeciętnie szczupłe i lekkie, dzięki czemu japoński producent przegonił pod tym względem iPada od Apple. Jedną z największych zalet Xperii Z2 Tablet, której mogą pozazdrościć tablety innych firm, jest wodoodporną obudowa. Dzięki zastosowaniu uszczelnionego od wewnątrz portu minijack oraz zaślepek w obudowie na wzór innych sprzętów z rodziny Xperia tablet od Sony może być bez problemu wykorzystywana podczas ulewy lub nad jeziorem.
Tablety z Windows i hybrydy
Segment tabletów przenika się z segmentem klasycznych komputerów. Powstała nawet nazwa dla kategorii urządzeń, jaką są duże tablety pracujące pod kontrolą systemu Windows 8.1 ze stacją dokującą w formie klawiatury. Taki sprzęt nazywany jest często komputerem hybrydowym, a przy spełnieniu niektórych wymagań, Ultrabookiem konwertowalnym. Powstały też znacznie bardziej wymyślne konstrukcje.
Toshiba Encore WT8
Jednym z ciekawszych tabletów z systemem Windows 8.1, który można kupić za niewielkie pieniądze, jest Toshiba Encore. To urządzenie wykorzystujące procesor Intel Atom Z3740 z rodziny BayTrail, który wspomaga 2 GB pamięci RAM. Specyfikację dopełnia 32 GB pamięci wewnętrznej na system i dane użytkownika.
W przeciwieństwie do większości tabletów z oprogramowaniem Microsoftu sprzęt Toshiby ma ekran o zaledwie 8-calowej przekątnej. Zachowuje przy tym sensowną rozdzielczość wynoszącą 1280 na 800 punktów. Urządzenie prezentuje się całkiem nieźle pod względem specyfikacji jak na tablet.
Toshiba Encore jest smukła i ma nieco obłe kształty. Przekątna ekranu o długości ośmiu cali sprawia, że urządzenie ma wyraźnie większą przestrzeń roboczą, niż większość tabletów z Androidem, ale nadal mieści się do małej torby, w której nie zajmuje dużo miejsca, a posiadacz praktycznie nie czuje wagi sprzętu w bagażu.
Acer Iconia W4-821
Kolejnym małym, ośmiocalowym tabletem marki Acer jest urządzenie z rodziny Iconia o nazwie W4. W przeciwieństwie do modelu A1 z Androidem, sprzęt ten (co sugeruje litera W w nazwie) działa pod kontrolą systemu Windows 8.1. Wyposażenie tabletu jest zbliżone do tego co oferuje konkurencja z tego samego segmentu cenowego, ale Acer ma kilka asów w rękawie. Bardzo dobrym wyborem dla osób, które często korzystają ze sprzętu w biegu, będzie Iconia W4 wzbogacona o modem 3G.
Tablet Iconia W4 został wyposażony przez producenta w port microHDMI, co nie jest standardem w urządzeniach tej klasy. Pozwala to zamienić tablet w pełnoprawny komputer. Po podłączeniu zewnętrznego monitora oraz bezprzewodowej klawiatury i myszy można korzystać z urządzenia jak ze zwykłej stacjonarki. Wykorzystanie procesora Intel Atom, który w swoim segmencie cenowym oferuje bardzo dobrą wydajność wraz z pełną wersją systemu Windows pozwala wykorzystać kosztujące kilkaset złotych urządzenie jako zastępstwo dla znacznie droższego sprzętu pozwalającego na korzystanie z klasycznej przeglądarki internetowej i pakietu Office.
Asus Transformer Book T100
Rodzina urządzeń Transformer od firmy Asus jest już naprawdę duża, ale najbardziej udanym modelem z tej linii jest Book T100. To 10,1-calowy tablet pracujący pod kontrolą systemu Windows 8.1, który łączy całkiem niezłe parametry, wygodną i przemyślaną stację dokującą oraz niską cenę.
Transformer Book T100 sprawdza się zarówno w roli tabletu, jak i jako mały laptop. Klawiatura nie jest co prawda pełnowymiarowa, co zrozumiałe przy takich rozmiarach urządzenia, ale pisze się na niej dostatecznie wygodnie. Sama stacja dokująca w jednej wersji posiada dodatkowy dysk twardy, który rozszerza 64 GB pamięci tabletu o dodatkowe 500 GB.
Asus Transformer Book T100 doczekał się już kilku wersji, a producent planuje kolejne urządzenia z tej linii wyposażone w lepsze procesory. W sprzedaży niedługo będą dostępne też Transformery o różnych wielkościach ekranu oraz o lepszej rozdzielczości. W podstawowej wersji pojawił się panel 1366 na 768 pikseli.
Acer Aspire Switch 10
W segmencie komputerów hybrydowych jedną z ciekawszych propozycji jest Acer Aspire Switch 10, który niedawno debiutował na rynku. Na pierwszy rzut oka urządzenie to przypomina laptopa, ale wystarczy się bliżej przyjrzeć, żeby dostrzec zaczep łączący tablet mieszący serce urządzenia ze stacją dokującą. Urządzenie jest bardzo przystępne cenowo, a specyfikacja wystarcza do prostych zadań stawianych przed takim małym komputerem osobistym.
Widać tu pewną przewagę nad popularnym Asusem T100. Acer Aspire Switch 10 został wydany nieco później, a producent lepiej poradził sobie z magnesami łączącymi oba elementy składające się na komputer: tablet oraz stację dokującą. W Switchu zastosowany został też ekran IPS bardzo dobrej jakości, a dużym plusem urządzenia jest aluminiowa obudowa.
Switch 10 marki Acer to jednak coś więcej, niż tylko zwykła hybryda. Zawias łączący klawiaturę z jednostką główną jest obrotowy. Dzięki temu z urządzenia można korzystać na wiele różnych sposobów. Urządzenie można złożyć ekranem do góry, a także postawić w formie litery A, co może być przydatne np. podczas prowadzenia prezentacji. Nie ma oczywiście przeciwskazań, żeby stacji dokującej pozbyć się w całości.
Klasyczne laptopy i Ultrabooki
Komputery przenośne z desktopowym oprogramowaniem. Mają najczęściej ekrany o przzekątnych od 11,6 do 17,3 cala, a podzespoły komputera umieszczone są pod klawiaturą, a nie pod matrycą. Najbardziej uniwersalne maszyny w zestawieniu, które są jednocześnie najbardziej stabilne podczas pracy na kolanach. Nie zawsze notebook wyposażony jest w ekran dotykowy, ale wynagradza to wbudowany gładzik.
Acer Aspire S3
Podstawowy Ultrabook w ofercie Acera to kolejna generacja lekkiego i bardzo dobrze wykonanego sprzętu, którego bazą są procesory Intel Core czwartej generacji (Haswell). Ten laptop to klasyczna i stabilna 13,3-calowa konstrukcja, będąca pełnoprawnym komputerem o niewielkich rozmiarach i atrakcyjnej cenie w porównaniu do konkurencji.
Pełnowymiarowa klawiatura pozwala na sprawne pisanie, a bardzo ważnym elementem jest jej podświetlenie zwiększjące komfort pracy po zmroku. Zapewnia ona natychmiastowe wznawianie komputera po podniesieniu pokrywy. Mocną stroną modelu Aspire S3 jest rzadko spotykany w Ultrabookach dedykowany układ graficzny GeForce GT 735M 1 GB.
Komputer wyposażony jest w szereg pełnowymiarowych portów rozszerzeń, więc nie trzeba nosić z nim w zestawie siatki przejsciówek, aby skorzystać ze wszystkich możliwości. W sprzedaży dostępne jest kilka wersji różniących się takimi parametrami, jak szybkość procesora i ilość pamięci. Producent wyposażył też laptopy z rodziny Aspire S3 w dotykowy ekran Full HD. Wisienką na torcie jest wykorzystanie do budowy komputera szkła Gorilla Glass, dzięki czemu wygląda on niebanalnie i nowocześnie.
Asus Zenbook UX302LA
Rodzina Ultrabooków Zenbook produkowana jest przez Asusa już od kilku lat, a producent stale udoskonala swój projekt. Podobnie jak w innych tegorocznych komputerach za bazę obrane zostały tutaj procesory Intel Core w wersji Haswell. Model Zenboox UX302LA ma dotykowy ekran o standardowej wielkości i jest dość ciężki jak na Ultrabooka. Waży nieco ponad 1,5 kilograma.
Producent zdecydował się na wykorzystanie 13,3-calowej matrycy o proporcjach 16:9 i rozdzielczości Full HD. Ten konkretny model jest dość tanią, ale wartą uwagi konstrukcją w segmencie Ultrabooków i nie odbiega zbytnio jakością od swojego starszego i droższego brata w postaci modelu UX301LA. Komputer korzysta z układów Intel Core czwartej generacji, a producent nie zrezygnował z dodatkowej karty graficznej Nvidia GeForce GT 730M.
Nowe komputery Asus wyróżnia pokrywa wykonana nie z aluminium lub plastiku, a szkła Gorilla Glass. Daje to bardzo ciekawy efekt, zwłaszcza przy łączeniu z alumuniową krawędzią. Producent zadbał też o odpowiednią liczbę portów rozszerzeń. Wartym uwagi jest dodatkowy slot na pamięć RAM, co pozwoli wymienić w przyszłości kość na nowszą i większą. Zastosowany został tutaj też dysk hybrydowy, który łączy zalety SSD (szybkość) oraz HDD (pojemność) przy zachowaniu rozsądnej ceny.
Lenovo U430p
Najczęściej notebooki mają ekrany o przekątnej 13,3 lub ponad 15 cali, ale można znaleźć w sprzedaży też jednostki 14-calowe. Takim urządzeniem jest właśnie Lenovo U430p, które łączy w sobie wiele cech charakterystycznych dla nowoczesnego, mobilnego urządzenia. Waga komputera o 14-calowym matowym ekranie to 1,71 kilograma, a sprzęt ma niecałe 2 cm grubości. Producent zachwala swoje urządzenie, że przy takich gabarytach zapewni ono 9-godzinny czas pracy dzięki funkcjom oszczędzania energii Energy Management.
Laptop ten może pochwalić się też niezłą wydajnością w swoim segmencie cenowym. Lenovo U430p wyposażony jest w zależności od wersji w procesor Intel Core i3 lub i5 czwartej generacji, do 8 GB pamięci operacyjnej, a w najlepszej opcji w dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce GT 730M z 2 GB pamięci RAM. Użytkownik może też zdecydować się na wersję o różnej rozdzielczości ekranu: 1366 na 768 pikseli lub Full HD 1920 na 1080 pikseli.
Acer Aspire E15
Ten model to bardzo udany, prosty przenośny komputer. To dość spore urządzenie jak na dzisiejsze standardy, ale nie każdy potrzebuje przecież maksymalnie odchudzonego komputera. Bazą dla komputera są różne wersje procesorów Intel Core czwartej generacji lub szybkie układy AMD, a układy CPU wspierane są przez zarówno karty GeForce od Nvidii, jak i układy graficzne Radeon od AMD.
Użytkownik kupując Acera E15 wybiera nie tylko procesor i układ graficzny, ale też zastosowany ekran. Wszystkie panele mają 15,6 cala, ale różnią się rozdzielczością (HD lub Full HD), wykończeniem (matowe lub połysk). Za dopłatą można kupić też wersję wyposażoną w panel dotykowy, która pozwoli w pełni wykorzystać możliwości systemu Windows. Producent obiecuje przy tym siedem godzin czasu pracy na zasilaniu bateryjnym.
Zaletą Acera E15 jest dostępność wielu wersji różniących się ceną i wydajnością oraz wykonanie w wielu różnych kolorach obudowy. Te komputery nie mają tylko smutnych srebrnych i czarnych kolorów. Producent zdecydował się na wprowadzenie też wersji brązowej, błękitnej i czerwonej, dzięki czemu każdy może dobrać komputer pod swoje potrzeby.
Dwa pierwsze zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock.