REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Aktualizacja: mamy oświadczenie Samsunga. Samsung oskarżony o wykorzystywanie nieletnich pracowników w chińskich fabrykach

Organizacja China Labor Watch, która ma główną siedzibę w Nowym Jorku i zajmuje się prawami chiński pracowników, oskarżyła Samsunga o wykorzystywanie nieletnich w jednej z fabryk firmy Shinyang Electronics (podwykonawca Samsunga) w Dongguan.

10.07.2014
16:49
Aktualizacja: mamy oświadczenie Samsunga. Samsung oskarżony o wykorzystywanie nieletnich pracowników w chińskich fabrykach
REKLAMA
REKLAMA

Według przedstawicieli tej organizacji – jak informuje serwis Phys – w fabrykach, szczególnie w okresie większego zapotrzebowania na produkty koreańskiego producenta, zatrudniano dzieci. Co więcej, miały one pracować nawet po 11 godz. dziennie, bez płacenia im za nadgodziny i bez ubezpieczenia zdrowotnego.

Ta informacja kłóci się z ostatnim raportem Samsunga, który sprawdził około 100 swoich dostawców i stwierdził, że w żadnym nie są zatrudniani nieletni. Stwierdzono za to, że aż 59 firm nie zapewnia swoim pracownikom odpowiedniej ochrony, np. adekwatnej do wykonywanej pracy odzieży, a długie godziny pracy są czymś powszechnym.

Na ten moment nie ma żadnych informacji na temat oficjalnego śledztwa.

Nie jest to zresztą pierwsze tego typu oskarżenie skierowane w stronę firmy technologicznej, czy nawet samego Samsunga. Koreańska firma w zeszłym roku miała podobny problem w Brazylii. Tamtejsi prokuratorzy oskarżyli firmę o łamanie praw lokalnych pracowników. Zatrudnieni w fabryce Zona Franca de Manaus mieli pracować po kilkanaście godzin dziennie, często na stojąco, bez żadnej przerwy. I tak przez kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt dni z rzędu.

Z podobnymi oskarżeniami musiał się zmierzyć także Apple. Jeden z dziennikarzy – Mike Daisey – który chciał zrobić reportaż na temat tego, jak tworzone są urządzenia z nadgryzionym jabłkiem, napotkał w fabryce firmy Foxconn na dzieci. Niektóre z nich miały zaledwie 12 lat. Polityka amerykańskiej firmy wyraźnie zabrania zatrudniania nieletnich. Po całej sprawie przeprowadzono audyt, który wykazał, że w 5 z 229 fabryk pracowały dzieci, a w wielu pozostałych pracownicy tyrają - bo inaczej nie można tego nazwać - po 12 godz. dziennie bez nadgodzin i urlopu.

withings pomiar pulsu iPhone, ikona

Problem nie dotycz tylko firm technologicznych. Głośna była także sprawa firmy Nestle, gdy okazało się, że jeden z dostawców również zatrudnia nieletnich.

I warto podkreślić, że nie chodzi bezpośrednio i wielkie firmy, jak właśnie Samsung i Apple, ale ich podwykonawców, którzy często mają swoje siedziby się w Chinach. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to proces haniebny i nigdy nie powinno dochodzić do zatrudniania nieletnich, a także takiego wykorzystywania już dorosłych pracowników. Producenci powinni bliżej przyglądać się swoim dostawcom i zrobić wszystko, co tylko w ich mocy, aby ukrócić ten proceder. Ciekawi mnie tylko, czemu China Labor Watch oskarża Samsunga, a nie jego podwykonawcę...

Z drugiej strony wszyscy wiemy, jakie warunki panują w Chinach i dla wielu rodzin to jedyny sposób na przeżycie… I to jest chyba w tym najgorsze.

Aktualizacja

REKLAMA

Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Polska, przesłał nam oświadczenie w tej sprawie:

Oświadczenie firmy Samsung dotyczące zatrudniania osób nieletnich w zakładach dostawców firmy Samsung zlokalizowanych w Chinach

W Samsung Electronics dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo zarówno naszych pracowników, jak i pracowników naszych dostawców. Ściśle stosujemy się też do polityki zerowej tolerancji wobec zatrudniania nieletnich.

W ramach zobowiązania do zerowej tolerancji dla zatrudniania nieletnich, Samsung przeprowadza rutynowe kontrole i monitoruje swoich dostawców, aby mieć pewność, że postępują oni zgodnie z tą zasadą. W marcu 2013 r. przeprowadziliśmy szczegółowe kontrole naszych dostawców. Następnie w sierpniu 2013 r. i czerwcu 2014 r. inspekcje przeprowadziła firma zewnętrzna. Podczas kontroli nie stwierdzono żadnych przypadków zatrudniania nieletnich.

Cały czas analizujemy pojawiające się zarzuty i zgodnie z przyjętymi przez nas najwyższymi standardami będziemy podejmować odpowiednie środki, aby zapobiegać zatrudnianiu nieletnich przez naszych dostawców.

Pragniemy podkreślić, że od wszystkich naszych dostawców zażądaliśmy wdrożenia nowego procesu rekrutacji, mającego na celu ulepszenie metod sprawdzania tożsamości, aby już na tym etapie wyeliminować potencjalne ryzyko zatrudniania nieletnich. Nowy proces obowiązuje od końca 2012 r. Środki te obejmują osobiste rozmowy z kandydatami przed zatrudnieniem danej osoby, wykorzystywanie elektronicznego skanera do wykrywania fałszywych dowodów tożsamości i rozpowszechnienie nowych wytycznych dla dostawców, określających zobowiązania Samsung w zakresie zapobiegania zatrudnianiu nieletnich. Dodatkowo, w kwietniu tego roku wprowadzono również specjalny system rozpoznawania twarzy.

W Samsung uważamy, że naszym obowiązkiem jest wymaganie najwyższych standardów pracy — od nas samych i od naszych dostawców. Wywiązując się z tego zobowiązania oraz dając przykład innym spółkom, 27 czerwca ogłosiliśmy naszą politykę dotyczącą zakazu zatrudniania nieletnich w Chinach.

Została ona opracowana wspólnie z organizacją Centre for Child Rights and Corporate Social Responsibility (http://www.ccrcsr.com/) działającą w Chinach, która jest własnością szwedzkiego oddziału organizacji Save the Children. Wprowadzenie spójnego i stanowczego podejścia zakazującego zatrudniania nieletnich przez naszych dostawców stanowi przykład działań firmy Samsung na rzecz promowania takiego stopnia przestrzegania przepisów, który zagwarantuje spełnianie przez dostawców takich samych wysokich standardów, jakie utrzymujemy we własnych zakładach. Politykę w języku angielskim można pobrać na stronie internetowej (link).

Ponieważ 90% części i podzespołów do naszych produktów dostarczanych jest przez własne zakłady produkcyjne Samsung, możemy stale i bezpośrednio zapewniać najlepsze warunki pracy w całej globalnej sieci zakładów produkcyjnych i przestrzegać międzynarodowych standardów pracy we wszystkich regionach, w których prowadzimy działalność.

W odniesieniu do niewielkiej liczby części dostarczanych przez zewnętrznych dostawców działamy tak szybko, jak to możliwe, aby rozwiązywać wszystkie kwestie związane z zatrudnieniem zaobserwowane podczas naszych własnych kontroli i kontroli firm zewnętrznych oraz organizujemy szkolenia mające na celu poprawę zapewnianych przez nich warunków pracy.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA