REKLAMA

Korzystasz z internetu za granicą? Sprawdź jak możesz zaoszczędzić

Wyjeżdżasz za granicę i chcesz skorzystać z internetu w telefonie? Sprawdź jakie opłaty możesz ponieść, na co uważać i które pakiety warto włączyć będąc abonentem Orange, Play, Plus i T-Mobile.

17.07.2014 18.44
Korzystasz z internetu za granicą? Sprawdź jak zaoszczędzić
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska tym razem pomocna

Od pierwszego lipca tego roku zmniejszyła się stawka podstawowa za transmisję danych na terenie Unii Europejskiej. Jeden megabajt kosztuje 1,02 zł i opłata jest doliczana do faktury. Istnieje również mechanizm chroniący przez ogromnymi rachunkami za internet w roamingu w strefie UE.

Przed 2010 rokiem opłaty przestały być naliczane dopiero, gdy osiągnięty został limit kredytowy i w konsekwencji faktura mogła opiewać na sumę grubo ponad tysiąca złotych. Wraz z początkiem 2011 roku na obszarze Unii Europejskiej wprowadzono system blokujący opłaty za transmisję danych w roamingu przy poziomie 50 euro. Przy osiągnięciu tego limitu operator ma obowiązek zablokować internet. Blokada może zostać zdjęta dopiero na wyraźną dyspozycję właściciela po kontakcie z BOK.

Orange jeszcze bardziej dba o swoich klientów

Opłata ponad 200 zł za internet dla wielu abonentów i tak jest zbyt wysoka, zwłaszcza, że wcześniej nie musimy otrzymać żadnego ostrzeżenia, a smartfony “lubią” łączyć się z siecią bez wiedzy użytkowników. Pomocną dłoń w stronę swoich klientów wyciąga Orange wprowadzając usługę “Bezpieczny Internet w UE”.

Mechanizm działania bezpiecznego internetu znany jest już z racji obecności na krajowym rynku, ale teraz będzie miał również zastosowanie poza Polską. Określone zostały dwa progi wykorzystania transmisji danych, wg których naliczane są opłaty. Przy zbliżaniu się do określonego progu poboru danych klient otrzymuje SMS ze stosowną informacją.

internet w roamingu

Pierwszy poziom zaczyna się od 1 KB do 10 MB i kosztuje 5,99 zł (dla taryf biznesowych 6,15 zł). Po wykorzystaniu 10 MB doliczana jest opłata w wysokości 44 zł (dla biznesu 43,05 zł). Za powyższą kwotę można pobierać dane do poziomu 90 MB. Później internet jest blokowany, a abonent może poprosić o zdjęcie blokady, ale dalsza transmisja danych naliczana jest już zgodnie z cennikiem. Klienci Orange mogą więc zapłacić maksymalnie 49,99 zł (taryfy indywidualne) lub 49,20 zł (w przypadku taryf firmowych). Jest to zdecydowanie mniej niż zakładane przez Unię Europejską 50 euro.

Jak ustrzec się wysokiej opłaty będąc klientem pozostałych sieci?

Każdy operator posiada w swojej ofercie pakiety internetowe przeznaczone z myślą o korzystaniu z sieci poza granicami Polski.

W Play dostępny jest pakiet 50 MB na terenie Unii za 39 zł. Pakiet aktywny jest przez 14 dni i po wykorzystaniu limitu dalsze opłaty naliczane są zgodnie z cennikiem (1,02 zł/MB).

Sieć Plus przygotowała następujące pakiety:

pakiety internetowe w Plus

Klienci Plusa mają więc szeroki wybór pakietów internetowych, a wybierając największy z nich, osiągają cenę 19 groszy za jeden megabajt. Powyższe pakiety aktywne będą przez cały okres rozliczeniowy od momentu aktywacji, a po wykorzystaniu naliczana jest opłata cennikowa (1,02 zł/MB).

roaming internetu

W T-Mobile można skorzystać z pakietów “Travel&Surf UE”. Dostępne progi to kolejno: 20 MB, 100 MB, 500 MB, 1 GB i 2 GB. Paczki te zostały dopasowane do długości pobytu. Najmniejsza z nich, 20 MB, kosztuje 9,90 zł i aktywna jest przez jeden dzień. Pakiet 100 MB jest w cenie 29,90 zł i działa przez 3 dni. Nastepnie, pakiet 500 MB i 1 GB aktywne są przez tydzień i kosztują 99,90 zł i 129,90 zł. Najdłużej aktywny pozostaje pakiet 2 GB danych, który kosztuje 199,90 zł i można z niego korzystać przez dwa tygodnie.

REKLAMA

Oczywiście zawsze pozostaje alternatywa w postaci kupna lokalnej karty SIM do internetu lub całkowite zablokowanie internetu po sieci operatora i korzystanie z dostępnych hotspotów WiFi.  

Zdjęcia pochodzą z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA