REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Polacy są zadowoleni z cyfrowej telewizji naziemnej, ale nie zamierzają za nią płacić

Pod koniec miesiąca minie rok od wyłączenia sygnału analogowej telewizji naziemnej. To dobry moment na pierwsze podsumowania. Sporządzony raport daje prawie wszystkim powody  do radości, poza Rydzykiem.

02.07.2014
10:49
Polacy są zadowoleni z cyfrowej telewizji naziemnej, ale nie zamierzają za nią płacić
REKLAMA

Dom Mediowy MEC przygotował badanie pod hasłem „Projekt Cyfryzacja”. Przeprowadzono je na próbie 917 internautów w grupie wiekowej 15+, wykorzystano do ankiety technikę CAWI. Nie jest to zbyt liczna grupa ankietowanych, szczególnie, że w Polsce wciąż sporo osób nie korzysta z internetu. Może to nieco zakłamywać wyniki. Mimo wszystko część danych jest bardzo interesujących.

REKLAMA
DVB-T opinie 1

Jedno z podstawowych pytań w badaniu brzmiało - czy telewizja naziemna jest lepsza niż kiedyś? Tutaj widzowie naziemnej telewizji odpowiedzieli zdecydowanie twierdząco, także opinie ze strony abonentów telewizji satelitarnej były pozytywne. Natomiast sporo ankietowanych będących użytkownikami telewizji kablowej nie miało zdania lub odpowiedziało negatywnie. Co prawda ankieta dotyczyła DVB-T, ale taki wynik może wynikać z tego, że wielu użytkowników telewizji kablowej wciąż korzysta z analogu, albo słabych rozwiązań cyfrowych. Dla nich zmiany jakie zaszły w telewizji w ostatnich latach nie są tak zauważalne. Jednocześnie telewizja naziemna nie może im zaoferować tak szerokiego wyboru kanałów tematycznych, przez co nie jest atrakcyjna.

Sukces Stopklatka TV, porażka TV Trwam

Kolejnym elementem badania była ocena „ciekawości” poszczególnych programów dostępnych w ramach cyfrowej telewizji naziemnej. Pierwsze miejsce zajął TVN, dalej był Polsat, TVP 2, TVP 1, TVN 7 i Stopklatka TV. To szósta lokata Stopklatka TV jest sporym sukcesem. Kanał wystartował w lutym, a już zyskał sobie uznanie wielu odbiorców. Uruchomiony w marcu Fokus TV uplasował się w środku stawki z wynikiem 57%. Ostatnie trzy miejsca w rankingu zajmują Polo TV, TVP Polonia oraz TV Trwam.

DVB-T opinie 3

TV Trwam jako ciekawy kanał postrzega wyłącznie 18% ankietowanych, za nieciekawy już 58% widzów DVB-T. To kompletna porażka, nawet względem przedostatniej TVP Polonia, którą za ciekawy kanał uważa 34% respondentów. Na potwierdzenie tych słów nie ma niestety wyników oglądalności. TV Trwam wciąż nie jest objęta najpopularniejszymi badaniami Nielsena, przez co trudno ocenić czy rzeczywiście gromadzi popularność. Słaby wynik w badaniu cytowanym dziś przez większość mediów nie jest jednak żadną chlubą.

Kiepski wynik TVP Polonia także powinien być sygnałem dla telewizji polskiej, że czas najwyższy zakończyć jego nadawanie i zrobić miejsce na cyfrowym multipleksie, chociażby na wyższą jakość TVP 1 i TVP 2.

Polacy chcą Discovery

W badaniu zadano także pytanie o najbardziej pożądane kanały. Zarówno Mężczyźni jak i Kobiety za numer jeden obrali sobie Discovery Channel. Panie ponadto chciały TVN Style, National Geographic, Ale kino+ oraz AXN. Mężczyźni na mulitpleksach cyfrowej telewizji naziemnej zobaczyliby również National Geographic Channel, a także TVN 24, Kino Polska i Eurosport.

Na razie niestety nie wiemy, czy i kiedy pojawią się kolejne kanały w ramach DVB-T. Wiemy jednak, że marzenia Polaków mogłyby zostać zrealizowane połowicznie. Jeśli grupa Discovery pojawi się na multipleksie to będzie to kanał Dmax, możliwe, że do ewentualnego konkursu wystawiłaby też kanał pododny od Eurosportu, który w najbliższym czasie ma zyskać więcej lokalnych treści.

DVB-T opinie 4

Oczywiście większość z ankietowanych za dodatkowe kanały w ramach DVB-T nie byłaby skłonna zapłacić. Za zakodowany multipleks zapłaciłoby co najwyżej 27,6% badanych, z czego 40% deklaruje kwotę maksymalną w wysokości 10 złotych miesięcznie. A to cenna wskazówka dla tych nadawców, którym marzył się płatny multipleks. Rynek płatnej telewizji jest już nasycony i raczej niewielka grupa zdecydowałaby się na dostęp do dodatkowych kilku kanałów telewizyjny, zwłaszcza, że wymagałoby to inwestycji w dodatkowy sprzęt.

Cyfryzacja okazała się sukcesem

Jeszcze cztery lata temu nie uwierzyłbym w to, że proces cyfryzacji zakończy się u nas w 2013 roku i obędzie się bez większych problemów. Teraz rok po wyłączeniu analogu, można mówić o sporym sukcesie. DVB-T cieszy się sporą popularnością, w ujęciu ogólnokrajowym nie było większych problemów z przejściem na sygnał cyfrowy, a widzowie są zadowoleni ze zmian. Z badania wynika także, że to co znajdziemy na multipleksach przypadło do gustu Polakom.

REKLAMA

Pozostaje jeszcze kwestia przyszłości. Ta wciąż pozostaje niepewna. Nadal nie wiemy, czy i kiedy pojawią się kolejne kanały, a jeśli tak, to czy będzie to tylko kolejna dawka treści od TVP, czy też znajdzie się miejsce dla innych. Po badaniu widać, że widzowie chcieliby jednak zobaczyć kilka już sprawdzonych pozycji. Na razie musi wystarczyć nam to co jest.

Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Shutterstock pozostałe z media2.pl

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA