REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Bezprzewodowa antykoncepcja dla kobiet od Billa Gatesa. Wystarczy wszczepić sobie implant

Po zakończeniu kariery technologicznej były prezes i współzałożyciel Microsoftu  poświęcił się filantropii. Nie skupia się na jednym zagadnieniu - stara się współfinansować wiele projektów, tak aby choć niektóre miały szansę powodzenia.

08.07.2014
8:59
Bezprzewodowa antykoncepcja dla kobiet od Billa Gatesa. Wystarczy wszczepić sobie implant
REKLAMA
214 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Nie tak dawno mogliśmy podziwiać doniesienia o jego inwestycji w... projekty innowacyjnych prezerwatyw. Według niego spopularyzowanie lepszych prezerwatyw spowoduje bezpieczniejsze podejście do seksu, jak i zmniejszy ilość zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową.

Nie jest to jednak jedyny projekt związany z antykoncepcją, w który zaangażował się Bill Gates.

Jak donosi MIT Technology Review, startup z Lexington w amerykańskim stanie Massachusetts o nazwie MicroCHIPS pracuje nad implantem, który na pewno będzie miał pozytywny wpływ na życie wielu kobiet. Przede wszystkim czas jego działania zaplanowany jest na wiele (do 16) lat. Dodatkowo - można nim sterować za pomocą komunikacji bezprzewodowej. Kobieta wyposażona w urządzenie sterujące, będzie w stanie kontrolować swoją płodność na żądanie, bez kolejnej wizyty u lekarza.

pills_woman

Początkowo mikrochip podający leki miał służyć wyłącznie do leków na osteoporozę. Wbudowana łączność bezprzewodowa zaś nie miała służyć do włączania i wyłączania urządzenia ale do dzielenia się informacją o stanie pacjenta z lekarzami. Dopiero wizyta Billa Gatesa w startupie dwa lata temu i poruszenie tematu antykoncepcji zainspirowało twórców firmy do zbudowania prototypu urządzania służącego do takiego właśnie celu. Dodatkowo fundacja Billa i Melindy Gatesów wsparła startup grantem o wysokości 4,6 mln dol.

W przyszłym roku rozpoczną się testy kliniczne mikrochipu, a wejście na rynek planowane jest na rok 2018.

Mikrochip ma wymiary 20 x 20 x 7 mm i będzie wszczepiany pod skórę pośladków, ramienia lub podbrzusza. Wbudowany w urządzenie podajnik administruje dokładnie 30 mikrogramów lewonorgestrelu, czyli hormonu dziś używanego w tzw. pigułkach wczesnoporonnych pigułkach antykoncepcyjnych postkoitalnych (dziękuję czytelnikowi za zwrócenie uwagi) Dawka na całe 16 lat mieści się w zbiorniku o rozmiarach 1,5 cm umieszczonym w środku urządzenia.

microchip
REKLAMA

Środek farmakologiczny umieszczony w urządzeniu zabezpiecza specjalna membrana zrobiona z tytanu oraz platyny. Tak naprawdę membrana to główna innowacja w tym mikrochipie. Uzyskuje ona częściową przepustowość pod wpływem przepływającego przez nią prądu elektrycznego.

Kobiety zyskają tym samym możliwość bezpośredniej i szybkiej kontroli nad swoją płodnością. Zapewne urządzenie można używać z różnymi środkami farmakologicznymi (wiemy o co najmniej jednym zastosowaniu związanym z osteoporozą), jednak zastosowanie lewonorgestrelu gwarantuje kontrowersje i kłopoty z wprowadzeniem tego rozwiązania na rynek polski.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA