REKLAMA

Bezprzewodowa antykoncepcja dla kobiet od Billa Gatesa. Wystarczy wszczepić sobie implant

Po zakończeniu kariery technologicznej były prezes i współzałożyciel Microsoftu  poświęcił się filantropii. Nie skupia się na jednym zagadnieniu - stara się współfinansować wiele projektów, tak aby choć niektóre miały szansę powodzenia.

08.07.2014 06.59
Bezprzewodowa antykoncepcja dla kobiet od Billa Gatesa. Wystarczy wszczepić sobie implant
REKLAMA
REKLAMA

Nie tak dawno mogliśmy podziwiać doniesienia o jego inwestycji w... projekty innowacyjnych prezerwatyw. Według niego spopularyzowanie lepszych prezerwatyw spowoduje bezpieczniejsze podejście do seksu, jak i zmniejszy ilość zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową.

Nie jest to jednak jedyny projekt związany z antykoncepcją, w który zaangażował się Bill Gates.

Jak donosi MIT Technology Review, startup z Lexington w amerykańskim stanie Massachusetts o nazwie MicroCHIPS pracuje nad implantem, który na pewno będzie miał pozytywny wpływ na życie wielu kobiet. Przede wszystkim czas jego działania zaplanowany jest na wiele (do 16) lat. Dodatkowo - można nim sterować za pomocą komunikacji bezprzewodowej. Kobieta wyposażona w urządzenie sterujące, będzie w stanie kontrolować swoją płodność na żądanie, bez kolejnej wizyty u lekarza.

pills_woman

Początkowo mikrochip podający leki miał służyć wyłącznie do leków na osteoporozę. Wbudowana łączność bezprzewodowa zaś nie miała służyć do włączania i wyłączania urządzenia ale do dzielenia się informacją o stanie pacjenta z lekarzami. Dopiero wizyta Billa Gatesa w startupie dwa lata temu i poruszenie tematu antykoncepcji zainspirowało twórców firmy do zbudowania prototypu urządzania służącego do takiego właśnie celu. Dodatkowo fundacja Billa i Melindy Gatesów wsparła startup grantem o wysokości 4,6 mln dol.

W przyszłym roku rozpoczną się testy kliniczne mikrochipu, a wejście na rynek planowane jest na rok 2018.

Mikrochip ma wymiary 20 x 20 x 7 mm i będzie wszczepiany pod skórę pośladków, ramienia lub podbrzusza. Wbudowany w urządzenie podajnik administruje dokładnie 30 mikrogramów lewonorgestrelu, czyli hormonu dziś używanego w tzw. pigułkach wczesnoporonnych pigułkach antykoncepcyjnych postkoitalnych (dziękuję czytelnikowi za zwrócenie uwagi) Dawka na całe 16 lat mieści się w zbiorniku o rozmiarach 1,5 cm umieszczonym w środku urządzenia.

microchip
REKLAMA

Środek farmakologiczny umieszczony w urządzeniu zabezpiecza specjalna membrana zrobiona z tytanu oraz platyny. Tak naprawdę membrana to główna innowacja w tym mikrochipie. Uzyskuje ona częściową przepustowość pod wpływem przepływającego przez nią prądu elektrycznego.

Kobiety zyskają tym samym możliwość bezpośredniej i szybkiej kontroli nad swoją płodnością. Zapewne urządzenie można używać z różnymi środkami farmakologicznymi (wiemy o co najmniej jednym zastosowaniu związanym z osteoporozą), jednak zastosowanie lewonorgestrelu gwarantuje kontrowersje i kłopoty z wprowadzeniem tego rozwiązania na rynek polski.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA