Nauka  / Artykuł

Na tej nowo odkrytej planecie mogą panować warunki sprzyjające powstaniu życia

Międzynarodowy zespół astronomów, składający się m.in. z pięciu naukowców pracujących w Instytucie Carnegie doniósł o odkryciu dwóch nowych planet spoza układu słonecznego. Takie planety odkrywane są dość często, jednak temu odkryciu towarzyszą dodatkowe fakty, dzięki którym jest ono ekscytujące dla naukowców.

Po pierwsze gwiazda, wokół której krążą znajduje się dość "blisko" Ziemi - około 12,75 lat świetlnych. Po drugie jedna z nich jest w odpowiedniej odległości od gwiazdy, aby panowały na niej warunki pozwalające na istnienie wody w stanie ciekłym, a to cecha, która uważana jest za jeden z kryteriów uznania jej za potencjalnie zdolną do podtrzymania życia.

Jacobus Kapteyn
Jacobus Kapteyn

Gwiazda, wokół której krążą odkryte planety to Gwiazda Kapteyna. Nazwana od nazwiska holenderskiego astronoma Jacobusa Kapteyna (1851-1922), który w 1897 roku odkrył ją, i opisał, wraz z jej  charakterystycznym torem. Porusza się ona wokół centrum galaktyki ruchem wstecznym. Podejrzewa się, że planeta ta stała się częścią naszej galaktyki po wchłonięciu przez nią innej, karłowatej galaktyki - Omegi Centaura.

Gwiazda Kepteyna nie jest duża - jej masa wynosi około 0,27 masy Słońca. Zarówno gwiazda, jak i planety, jakie wokół niej odkryto, są bardzo stare. Mają około 11-12 mld lat, czyli powstały ok. 2 mld lat po tym co uznajemy za początek Wszechświata, czyli po Wielkim Wybuchu. Jeżeli na jednej z nich panują warunki sprzyjające życiu, miało ono bardzo dużo czasu, by powstać i wyewoluować.

Bliskość pozasłonecznej planety posiadającej cechy "zamieszkiwalnej" wzbudza zrozumiałe zainteresowanie naukowców.

Może to być najbliższa ze znanych planet, które mogą spełniać warunki wymagane do powstania życia podobnego do życia na Ziemi. Piszę "może", bo potencjalnie bliżej jest Tau Ceti e, jednak jest to planeta, której istnienia jeszcze nie potwierdzono. Podejrzewa się jedynie jej istnienie na podstawie obserwacji prędkości radialnej gwiazdy.

140603194011-large

Co wiemy o Kapteyn-b, czyli o planecie o interesujących nas cechach?

Wiadomo, że ma około pięciokrotnie większą masę od Ziemi. Okrąża Gwiazdę Kapteyna w 48 dni, co jest dość krótkim rokiem. Może się wydawać za blisko, ale pamiętajmy że Kapteyn to dość ciemna i stara gwiazda. Druga z planet, czyli Kapteyn-c, nie wygląda już tak przyjaźnie. Ma masę siedmiu Ziemi i okrąża swoją gwiazdę w 121 dni, w odległości na tyle dużej, że woda na niej zamarzłaby.

Planety o tych cechach zawsze wzbudzają nadzieję na znalezienie na nich czegoś interesującego. Zauważmy jak wiele warunków musi spełnić planeta, aby mogło powstać na niej życie w ziemskim rozumieniu. Musi orbitować w odpowiedniej odległości od swojego słońca, musi mieć temperaturę nie za wysoką i nie za niską, aby mogła istnieć na niej płynna woda. Musi wreszcie tę wodę posiadać, o czym na razie, w przypadku Kepteyn-B nic nie wiemy. Nawet od posiadania wody, wciąż jest długa i niejasna droga do powstania życia.

Jednak jestem przekonany, że nie będziemy ustawać w poszukiwaniach, bo to po prostu leży w ludzkiej naturze...

Źródła: Eurekalert, Wikipedia

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst