Foto  / Artykuł

Zamiast porannej kawy - timelapse pokazujący powstanie mezocyklonu

Jeżeli zastanawiałeś się jakie to uczucie znaleźć się tuż pod formującą się superkomórką burzową – masz okazję zobaczyć to na własne oczy.

A to dzięki grupie Basehunters Chasers, która poluje na tornada i nietypowe zjawiska pogodowe. Tym razem panom udało się wykonać film timelapse przedstawiający formowanie się superkomórki burzowej, czyli tzw. mezocyklonu. Mezocyklony są najgroźniejszą odmianą chmur burzowych, głownie z uwagi na to, że nie wiadomo co z nich powstanie. Wirujące chmury mogą utworzyć tornado, mogą niszczyć wszystko w swoim zasięgu poprzez opady ogromnych kulek gradu, lub po prostu wisieć złowieszczo w powietrzu przez kilka godzin. Zjawisko to jest zupełnie nieprzewidywalne.

Każdy fotograf wie, że im trudniejsze i bardziej nietypowe warunki pogodowe, tym ciekawsze kadry można wykonać. Nic więc dziwnego, że zjawiska typu mezocyklon przyciągają fotografów i filmowców jak magnes. W efekcie możemy oglądać filmy takie, jak ten poniżej. Tym razem nagranie powstało ze zdjęć, gdyż jest to film timelapse, nagrany prawdopodobnie przy użyciu sportowej kamerki. Jest on nieco chaotyczny, ale powiedzmy sobie szczerze – trudno zachować stoicki spokój w obliczu tak monumentalnego pokazu sił natury.

Nagranie powstało w stanie Wyoming. Superkomórki burzowe występują głównie w tzw. „alei Tornad” w środkowej części Stanów Zjednoczonych, ale można je spotkać również w Polsce.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst