REKLAMA

Google prawdę powie?

Autopodpowiedzi z Google czasem służą jako ilustracje potwierdzające tezę (co jest po prostu głupie), czasem jako źródło żartów, a czasem nawet jako źródło wierszyków. Jednak podpowiedzi z Google to ciekawe źródło aktualnych nastrojów. Nie informacji, a nastrojów właśnie.

14.05.2014 10.14
Google prawdę powie?
REKLAMA

Podpowiedzi z Google bazują na popularności danych fraz - jeśli sporo osób wyszukuje Beyonce, to możliwe, że po wpisaniu w Google “Be” na dole wyświetli się podpowiedź z Beyonce właśnie. Im więcej osób wyszukuje daną frazę, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawi się ona w sugestiach wyszukiwarki.

REKLAMA

Jednak autosugestie opierają się także na czasie wyszukiwania danych fraz. Na przykład Royal Baby - fraza na początku nie była popularniejsza niż Roy Orbison, ale ponieważ zyskiwała na popularności w błyskawicznym tempie zaczęła pojawiać się w podpowiedziach.

Podpowiedzi zależą też od lokalizacji, z której się wyszukuje, języka ustawionego w przeglądarce i realnie używanego (jeśli ustawię Polski, a większość moich wyszukiwań będzie po angielsku, to prawdopodobieństwo pojawiania się w sugestiach fraz po angielsku wzrasta) i kilku innych pomniejszych czynnikach.

Podsumowując - gdy wpisze się dziś w Google “iphone” to można dostać podpowiedź o iPhonie 5s. Gdy robiło się to 4 czy 5 lat temu, to podpowiedź mogła wyglądać tak: “iphone co to”.

Autopodpowiedzi nie są narzędziem analitycznym - do tego służy bardziej Google Trends - ale czasem wprawiają w zdziwienie i dają poczucie obcowania z trendami każdemu przeciętnemu użytkownikowi wyszukiwarki. Autopodpowiedzi dają wgląd w to, co wypisują inni. Nie jesteśmy oryginalni, w Google’a wszystko już zostało wpisane.

Zainstalowałam “czystą” przeglądarkę, nie logowałam się na konto Google i oto wyniki:

Gdy nie stać nas na iPhone’a, kompulsywnie wpisujemy w Google’a niemiłe rzeczy, by upewnić się, że nawet jakby nas było stać to byśmy marudzili. I tak wiemy, że polecielibyśmy od razu do kolejki:

google 2 (kopia)
google 3 (kopia)

Czasami odzywają się stare nawyki z czasów, gdy w Polsce nie mieliśmy oficjalnie smartfonów od Apple i chcemy sprowadzać je aż z Chin:

google iphony

Czasem napotykamy na problem ze smartfonem:

google iphone jak

Czasem z systemem operacyjnym:

google ios jak
google wp jak
google android jak

Jeśli ktoś nie wierzy, że Android to system dla nerdów, to niech spojrzy w górę. Użytkownicy iOS, o ile wiedzą że w iPhone’ie jest takie coś jak iOS, zastanawiają się jak zainstalować iOS. Użytkownicy Windows Phone próbują zmienić dzwonek i utworzyć playlistę. Tymczasem androidowcy kombinują jak wyłączyć aktualizację aplikacji i… zrobić roota.

Więcej dowodów, że androidziarze to nerdzi - TERMINAL EMULATOR!

google android t

I porównanie do WP i iOS:)

google wp t
ios t

Google prawdę też powie o tym, jakich chcemy smartfonów i tabletów.

google smartfon
google tablet
google smartfon z

SMARTFON Z KLAPKĄ?

Poważnie, to takich, żeby były raczej tanie:

google smartfon do (kopia)
google tablet do

Czyli nie iPhone’y.

Google też pokaże, jak ważne są sprawy technologiczne i Facebook, którego chcemy hakować. Obok likwidowania rozstępów:

google jak zl
REKLAMA

Nie. Google nie jest wyznacznikiem. Jednak jest coś intrygującego w tych podpowiedziach. Coś, co daje do myślenia nad stanem rynku. Zwłaszcza, że tanie smartfony i tablety to dokładnie to, co obecnie napędza dziś sprzedaż mobilnych gadżetów.

Jeśli macie ciekawe wyniki autopodpowiedzi, wrzućcie w komentarze!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA