REKLAMA

Oceany się zagotowały, a Ziemia trzęsła się przez kilkadziesiąt minut - to wydarzyło się naprawdę

Jedną z powszechnie przyjmowanych teorii dotyczących wymarcia dinozaurów jest ta zakładająca uderzenie w Ziemię asteroidy. Zdarzenie to tak zmieniło warunki życia na Ziemi, że wiele organizmów nie zdołało się do tego przystosować. Było to około 65 milionów lat temu.

16.04.2014 10.49
Planetary Defence Office ochroni nas przed zagrożeniami z kosmosu
REKLAMA

A teraz wyobraźcie sobie zderzenie z o wiele większym obiektem, mające o wiele większy wpływ na kształt naszej planety. Kolizja z nim wybiła w powierzchni Ziemi krater o szerokości około 500 km. Fale sejsmiczne, które można było odczuć w każdym punkcie naszej planety, okrążały ją przez ponad pół godziny bez przerwy. Przez pół godziny cała Ziemia dosłownie się trzęsła! Warstwy skał pod powierzchnią ziemi łamały się, i powodowały kolejne, mniejsze trzęsienia - jak podaje American Geophysical Union.

REKLAMA
??????????????????????????????????????????????????????

Wydarzyło się to ponad 3,2 miliarda lat temu. Ziemia wtedy była jeszcze młoda, ale skutki tego zderzenia możemy obserwować do dziś w formie powstałych wtedy form geologicznych. Jak się szacuje, obiekt, który uderzył wtedy w naszą planetę, miał od 40 do 60 kilometrów średnicy.

Autorzy stworzonego na Uniwersytecie Stanforda opracowania, próbowali opisać, jak wyglądała ta katastrofa z punktu widzenia hipotetycznego obserwatora na powierzchni Ziemi

Opis wygląda imponująco. Niebo nabrało barwy ognistej czerwieni. Powietrze wypełniło się pyłem. Powierzchnia oceanów zagotowała się. Część skały po uderzeniu zmieniło formę na gazową i pyłową, która następnie uległa kondensacji w powietrzu - i na Ziemię zaczął padać prawdziwy kamienny deszcz...

South_African_Greenstone_Belt

Geologowie ze Stanforda podejrzewają że nie była to jedyna asteroida która uderzyła w Ziemię w tamtym okresie. Miejsca katastrof uległy przez miliardy lat erozji, ale wciąż są one widoczne dla czujnych oczu geologów. Kilka takich miejsc jest już zidentyfikowane przez geologów.

Omawiana tutaj asteroida uderzyła w obszar zwany Barterton Greenstone Belt, umiejscowiony w Republice Południowej Afryki. Jest to bardzo ciekawy obszar, nie tylko ze względów geologicznych, ale również jako miejsce gdzie znaleziono dowody na istnienie życia w archaiku - prokariotyczne mikroskamieliny wielkości pojedynczych komórek.

REKLAMA

Geologia może zdawać nam się taką spokojną, a nawet nudną dziedziną nauki. Jednak okazuje się, że każda nauka ma swoje fascynujące historie. Odtworzenie zdarzeń sprzed miliardów lat tylko na podstawie kształtu skorupy ziemskiej to spore osiągnięcie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA