REKLAMA

Zobacz z jakich przeglądarek korzystają Polacy i jak wypadamy na tle całego świata

Jak Polacy wypadają na tle całego świata? Które przeglądarki są u nas najpopularniejsze? Okazuje się, że mamy własne preferencje, które niekoniecznie pokrywają się z tym, co dzieje się na całym globie.

04.04.2014 08.20
Zobacz z jakich przeglądarek korzystają Polacy i jak wypadamy na tle całego świata
REKLAMA

W Polsce od wielu miesięcy najpopularniejszą przeglądarką pozostaje Mozilla Firefox, która w tym momencie na desktopach ma udział na poziomie 41,08 proc. Oznacza to spadek względem lutego 2014 roku aż o 1,63 pkt. proc. oraz aż o prawie 4,5 pkt. proc. w porównaniu do marca roku ubiegłego. Jednocześnie ognisty lis jest systematycznie goniony przez Chrome'a. Przeglądarka od Google jeszcze rok temu traciła do lidera ponad 11 pkt. proc., a dzisiaj jest to różnica zaledwie 1,23 pkt. proc. i wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku Chrome prześcignie Firefoksa, przynajmniej w Polsce.

REKLAMA
najpopularniejsze-przegladarki-marzec-desktop-polska

A chodzi przecież tylko o desktopy. Sytuacja na rynku mobilnym jest zupełnie inna. Tutaj dzieli i rządzi domyślna przeglądarka Androida, którą jeszcze do niedawna nie był Chrome. To też pokazuje, że spora część Polaków korzysta ze starszych wersji systemu z zielonym robotem. I tak domyślna przeglądarka Androida ma aż 49,62 proc. rynku i - co ciekawe - jest to lepszy wynik niż jeszcze rok temu, kiedy było to 46,35 proc. Kolejne miejsce zajmuje Chrome z udziałem na poziomie 21,46 proc. co stanowi ogromny wzrost rok do roku z zaledwie 3,89 proc. w marcu 2013 roku. Trzecie miejsce zajmuje Opera, która z kolej bardzo dużo straciła (z 25,58 proc. rok temu do 14,97 proc. w marcu 2014).

najpopularniejsze-przegladarki-marzec-mobile-polska

Światowe trendy są jednak zupełnie inne. Już nie pierwszy raz przekonujemy się, że Polacy mają swoje własne preferencje. W przypadku desktopów na świecie zdecydowanie prowadzi Chrome z 46,49-procentowym udziałem w rynku, czyli o prawie 7 pkt. proc. lepszym niż 12 miesięcy temu. Drugą lokatę cały czas okupuje Internet Explorer, który przez rok stracił około 6,5 pkt. proc. i dzisiaj odpowiada za 24,44 proc. ruchu w światowej Sieci. Trzecie miejsce zajmuje ukochany przez Polaków Firefox , którego udziały cały czas oscylują w granicach 20-22 proc.

najpopularniejsze-przegladarki-marzec-desktop-swiat

W przypadku rynku mobilnego wykresy również wyglądają inaczej niż w Polsce. Co prawda liderem także pozostaje domyślna przeglądarka Androida, ale ma ona tylko 23,71 proc. rynku, a nie prawie połowę, jak w Polsce. Poza tym na drugim miejscu mamy iPhone'a, a na trzecim Safari, które w naszym kraju stanowią zaledwie margines. Jedyne, co się powtarza zarówno nad Wisłą, jak i na całym świecie, to ogromny wzrost Chrome'a. Globalnie przeglądarka od Google zanotowała wzrost o prawie 10 pkt. proc. z 3,07 proc. w marcu 2013 do 12,98 proc. w marcu 2014 roku.

najpopularniejsze-przegladarki-marzec-mobile-swiat
REKLAMA

Sam korzystam aktualnie z Chrome'a na wszystkich swoich urządzeniach. Przez wiele lat byłem użytkownikiem Firefoksa i na początku tego roku próbowałem do niego wrócić, ale niestety przyzwyczajenia zrobiły swoje. Szkoda tylko, że Chrome zjada tyle pamięci RAM. Gdyby nie to, to byłby niemal idealny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA