Dlaczego Allegro nie kończy współpracy z firmą, którą UOKiK ukarał za bezprawne działania?
Spółka Intrum Justitia zajmuje się egzekwowaniem należności i pracuje m.in. na zlecenie Allegro. UOKiK zakwestionował niektóre z fragmentów wezwań do zapłaty wysyłanych przez Intrum Justitia i nałożył na firmę karę ponad 220 tys. zł. Teraz Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał tę decyzję.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajmował się sprawą spółki Intrum Justitia w 2010 roku. Dokładnie 18 października zapadła decyzja, z której wynikało, że firma windykacyjna Intrum Justitia stosowała nieuczciwe praktyki rynkowe. W wezwaniach do zapłaty, które dostawali dłużnicy zastraszano konsumentów. Intrum Justitia informowała o planowanej wizycie Inspektora w domu zadłużonej osoby. Wizyta ta miała mieć na celu wyegzekwowanie spłaty zaległości.
UOKiK uważa, że treść korespondencji, którą otrzymywali dłużnicy mogła wprowadzać w błąd i wywoływać przekonanie, że pracownik spółki Intrum Justitia dysponuje możliwością użycia środków przymusu, a prowadzone przez niego działania będą odbywały się nawet przy wyraźnym sprzeciwie konsumenta.
Mogło to budzić niepokój i lęk co do skutków oraz samego przebiegu wizyty inspektora terenowego. W korespondencji wzywano także dłużników do osobistego stawienia się w siedzibie przedsiębiorcy, bez podania podstawy prawnej wezwania, ponadto informowano o nadaniu sprawie trybu przedsądowego, powołując się przy tym na artykuły kodeksu postępowania cywilnego nie odnoszące się do podawanej informacji - czytamy w oficjalnym komunikacie UOKiK-u.
Spółka Intrum Justitia nie zaprzestała stosowania tych praktyk. Dotarliśmy do podobnych dokumentów wysyłanych przez firmę do osób, które zalegały z płatnościami Allegro. Firma nadal informuje o wizytach Inspektora i wzywa dłużników do wizyty w warszawskiej siedzibie firmy.
Teraz sprawą zajął się Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który podtrzymał decyzję UOKiK-u.
Sąd oddalił odwołanie spółki od decyzji nakładającej karę pieniężną w wysokości 221 272 zł. W ustnych motywach uzasadnienia, Sąd wskazał m. in., iż bezprawność nie dotyczy jedynie naruszania konkretnych przepisów prawnych, lecz także szeroko rozumianych dobrych obyczajów - czytamy dalej w oficjalnym komunikacie UOKiK-u.
Trzeba jednak pamiętać, że wyrok SOKiK z 13 września 2013 r. (XVII AmA 18/11) nie jest prawomocny. Spółce Intrum Justitia przysługuje apelacja.
O komentarz w tej sprawie poprosiłem przedstawicieli Allegro. Zapytałem Pawła Klimiuka - rzecznika prasowego Grupy Allegro - czy ich firma nadal zamierza korzystać z usług spółki Intrum Justitia, której Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał bezprawne działania, naruszanie przepisów oraz tzw. dobrych obyczajów.
Orzeczenie nie jest prawomocne i firmie Intrum Justitia przysługuje od tego wyroku apelacja, co oznacza, że postępowanie nie jest jeszcze zakończone. Co więcej, nie będąc stroną postępowania, nie znamy szczegółów tego postępowania w zakresie szerszym niż informacja prasowa udostępniona na stronie UOKIK. Choćby z tego powodu trudno nam tę sytuację obecnie komentować lub co więcej podejmować jakiekolwiek kroki biznesowe na tym etapie. Po zakończeniu postępowania i uprawomocnieniu się wyroku będziemy mogli przeanalizować sytuację i podjąć ewentualne działania.
Choć to oczywiste, to korzystając z okazji chcemy podkreślić, że od wszystkich naszych partnerów i podwykonawców oczekujemy działania zgodnego z przepisami obowiązującego w Polsce prawa. - powiedział w rozmowie ze Spider’s Web Paweł Klimiuk - rzecznik prasowy Grupy Allegro.