REKLAMA

Palette - modułowa klawiatura do obsługi Lightrooma

Nie wiem jak to wygląda u Was, ale dla mnie praca w Lightroomie i innych programach graficznych czasem bywa katorgą. Obecny standard komunikacji z komputerem, czyli zestaw myszka + klawiatura, zupełnie nie sprawdza się w tego typu programach. Od dawna marzy mi się specjalna klawiatura, dzięki której obsługa programów graficznych będzie prostsza i bardziej wydajna.

23.11.2013 10.52
Palette – modułowa klawiatura do obsługi Lightrooma
REKLAMA

Obróbka zdjęć, choć niektórym może wydawać się procesem magicznym, polega tak naprawdę na przesuwaniu suwaczków. Suwaczek przejrzystości w prawo na +15, przepały na -10, cienie na +20... i tak przez kilka godzin dziennie, w przypadku większych sesji. Obsługiwanie takich interfejsów (a zwłaszcza interfejsu Lightrooma, w którym przesuwanie suwaków stanowi prawie 100% pracy w programie) jest po prostu niewygodne. Poza tym nie jest tak precyzyjne, jak mogłoby być.

REKLAMA
palette 2

Filmowcy i producenci muzyki poradzili sobie z tym problemem dzięki dedykowanym panelom z analogowymi gałkami i suwakami. Programy zbliżone do Lightrooma jeszcze nie doczekały się tak wyspecjalizowanych narzędzi. Są co prawda niszowe kontrolery, które produkowane są właśnie z myślą o Lightroomie i podobnych mu programach. Są nawet projekty, które adaptują kontrolery muzyczne oparte na suwakach, do pracy w LR. Nie ma jednak standardu i rozwiązania naprawdę dobrego i przystępnego cenowo.

Ten stan rzeczy ma szansę zmienić kontroler Palette.

Projekt zdobywa obecnie dużą popularność na Kickstarterze. Jest to modularna klawiatura, którą można dostosować do swoich potrzeb. Została stworzona właśnie z myślą o Lightroomie oraz całym pakiecie Adobe Creative Suite/Cloud, a także jako alternatywa dla drogich zestawów DJ-skich.

Kontroler Palette można dostosować do swoich potrzeb. Moduły kontrolera można składać ze sobą jak puzzle, w dowolnej kolejności, liczbie i konfiguracji. Do dyspozycji są przyciski, gałki i suwaki. Panele łączą się między sobą, a jeden (lub kilka) z nich musi być podłączony do panelu zasilającego. Panel zasilający wyposażony jest w mały ekran OLED, na którym wyświetla się ikonka programu, z którym Palette jest w danej chwili sparowany (np. Photoshop lub Lightroom).

palette 3

Cały kontroler, niezależnie od liczby modułów, podłączony jest do komputera przy pomocy jednego kabla USB. Moduły wykonane są ze szczotkowanego aluminium. DJ-e będą mogli zamówić wersję ze świecącymi diodami przy krawędziach. Na początku sprzedaży dostępna będzie także specjalna, limitowana edycja z drewna.

palette 4

Jeżeli chodzi o stronę software’ową, całość obsługiwana jest przez sterownik, który w wygodnej graficznej formie pozwoli zaprogramować wszystkie moduły. Na początku obsługiwany będzie jedynie system OSX, jednak Windows i inne systemy mają dostać wsparcie już niebawem.

Koncepcja bardzo mi się podoba, ale na razie przerażają ceny.

palette-ceny
REKLAMA

Podstawowy zestaw składający się z modułu zasilającego, modułu z przyciskiem, z pokrętłem i ze sliderem, kosztować będzie 99 kanadyjskich dolarów (czyli 94 dolary amerykańskie). Zestaw powiększony o dodatkowy przycisk i kolejną gałkę to koszt 149 kanadyjskich dolarów. Za profesjonalny zestaw, w skład którego wchodzi 16 modułów, będzie trzeba wydać 399 kanadyjskich dolarów. Drogo. Obawiam się, że cena może przekreślić ambitny plan autorów.

Dziwi mnie, że w obecnych czasach nie wytworzył się żaden standard obsługi programów typu Lightroom. Fani Photoshopa mają tablety graficzne, zaś filmowcy i dźwiękowcy również dysponują profesjonalnymi rozwiązaniami dedykowanymi bezpośrednio do ich zastosowań. Profesjonalna obróbka zdjęć zostaje właściwie na lodzie. Mam nadzieję, że ten stan szybko się zmieni, jeśli nie dzięki Palette, to poprzez inny projekt.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA