REKLAMA

Płać Komórką i mPay na celowniku Komisji Nadzoru Finansowego

Spółka mPay specjalizuje się w mobilnych płatnościach oraz sprzedaży usług operatorów komórkowych. Firma znalazła się w poważnych tarapatach, gdyż Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła jej wydania zezwolenia na dalsze świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Uzasadnienia nie ma, ale prawdopodobne powody mogą szokować.

14.08.2013 15.04
płać komórką mpay
REKLAMA
REKLAMA

mPay S.A. oferuje szereg usług związanych z mobilnymi płatnościami. W swoim portfolio ma m.in. usługę Płać Komórką, a którą pobiera opłaty od operatorów sieci GSM oraz instytucji finansowych. W ostatnich latach spółka odnotowała straty związane ze sporymi wydatkami w początkowej fazie jej funkcjonowania.

Prawdopodobnie własnie te straty spowodowały, że Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie odmówiła wydania zezwolenia na dalsze świadczenie usług płatniczych. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to jeszcze decyzja prawomocna, a spółka mPay ma czas na odwołanie się od niej. Najpierw jednak Komisja Nadzoru Finansowego musi uzasadnić swoja decyzję. Dopiero wtedy zarząd spółki będzie mógł przygotować odwołanie.

mapa zasiegu mpay

Brak zezwolenia na dalsze świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej sprawiłby, że mPay nie mogłaby zajmować się przyjmowaniem wpłat i dokonywaniem wypłat gotówkowych z rachunku płatniczego, wykonywać transakcji płatniczych, poleceń zapłaty czy też przelewów. W oczekiwaniu na uzasadnienie Komisji Nadzoru Finansowego spółka może przygotowywać się do składania odwołania.

Piotr Warsicki tłumaczył również, że już na etapie rozpatrywania wniosku przez Urząd spółka mPay wyjaśniła powody strat w poprzednich latach. Były nim wysokie nakłady inwestycyjne poniesione w początkowym okresie funkcjonowania. Prezes mPay uważa, że straty wynikające z powodu takich inwestycji nie powinny być przyczyną odmowy wydania zezwolenia.

mpay strona

Zapytałem przedstawiciela mPay o to jak obecnie wygląda sytuacja spółki.

Zapewne będziecie przygotowywać odwołanie, na jakie argumenty się powołacie?

Kiedy decyzja Komisji Nadzoru Finansowego się uprawomocni?

Czy partnerzy i klienci mPay mają w tej chwili powody do obaw?

REKLAMA

Na chwilę obecną brakuje kluczowego elementu decyzji Komisja Nadzoru Finansowego. Po jej opublikowaniu należy wypatrywać stosownego oświadczenia na strona internetowych mPay.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA