REKLAMA

Ważne zmiany w Wikipedii – lepiej późno niż wcale

Fundacja Wikimedia zamierza wprowadzić sporo zmian w swoim kluczowym produkcie, czyli internetowej encyklopedii – Wikipedia. Pierwsze nowości mogliśmy zauważyć już na początku tego miesiąca.

25.07.2013 13.41
wikipedia
REKLAMA

Jak informuje Bussines Insider, w pierwszych dniach lipca na Wikipedii pojawiło się coś, co powinno tam być już od wielu lat. Mowa o edytorze graficznym o jakże oryginalnej nazwie VisualEditor. Do tej pory do edytowania wpisów w internetowej encyklopedii konieczna była znajomość skomplikowanego wikikodu, który dla normalnego użytkownika nie był zbyt przystępny. Od teraz jest dużo łatwiejsza i każdy powinien sobie z nią poradzić. Wczoraj VisualEditor pojawił się na polskojęzycznej stronie cyfrowej encyklopedii.

REKLAMA

Edytor wizualny był już dostępny w wersji alpha od grudnia 2012 roku, ale dopiero teraz trafia do wszystkich użytkowników. Osoby wprawione w edycji wikikodu nie muszą się martwić – stary sposób cały czas będzie dostępny.

To jednak nie koniec zmian. Oprócz nowej możliwości edycji wpisów, Fundacja Wikimedia chce także usprawnić system powiadomień. Nie spodziewajcie się jednak wielkich zmian. Do tej pory, gdy któryś z użytkowników otrzymał wiadomość, na górze strony pojawiała się pomarańczowa belka. Teraz system ma przypominać bardziej Facebooka. Tym samym to tylko kosmetyka. Dużo ciekawsze jest to, że powiadomienia mają być automatycznie grupowane na wiadomości od użytkowników, informacje o wspomnieniach oraz zmianach we wpisach.

REKLAMA

Kolejnym wyzwaniem dla Fundacji jest usprawnienie wersji mobilnej. Trochę się z tym spóźnili, ale lepiej późno niż wcale. Poza tym zmiany mają być dość interesujące. Przede wszystkim edytowanie wpisów z poziomu telefonu także ma być łatwiejsze. Po drugie, niektóre wpisy mają mieć geotagowanie, dzięki czemu szybciej znajdziemy np. Wieżę Eiffela, rzeczywiście na niej będąc. Większych zmiany w wersji mobilnej należy się spodziewać w okolicach Świąt Bożego Narodzenia.

Wszystkie te zmiany mają sprawić, że serwis będzie bardziej przyjazny dla użytkownika i tym samym przyciągnie więcej osób. Problemem jest to, że Wikipedia nie ma godnego konkurenta, przez co twórcy projektu zapominają o innowacyjności i działają bardzo ospale. Edytor wizualny w 2013 roku? Wybaczcie, ale mnie to szczerze bawi. Dobrze, że ktoś w końcu o tym pomyślał.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA