REKLAMA

Intel za miesiąc wyda układy Bay Trail i... pójdzie na wojnę z Qualcommem

Intel od dawna chwali się, że mobilne procesory Silvermont pobiją konkurencję i sprawią, że architektura x86 znowu będzie uważana za lepszą niż ARM. Przekonać się o tym będziemy mogli już pod koniec sierpnia lub na początku września, gdyż właśnie wtedy zostaną zaprezentowane układy Atom serii Z, należące do platformy Bay Trail-T.

09.07.2013 15.22
Intel za miesiąc wyda układy Bay Trail i… pójdzie na wojnę z Qualcommem
REKLAMA

Chiński serwis VR-Zone ujawnił dokumenty firmy Intel, według których nowe procesory zostaną wprowadzone na rynek między 28 sierpnia i 13 września bieżącego roku. Dotyczy to tylko modeli stworzonych z myślą o tabletach. Jeśli chodzi o jednostki mające znaleźć się w komputerach przenośnych, stacjonarnych i przemysłowych, ich data premiery nadal pozostaje wielką niewiadomą.  Docelowo Intel zamierza wprowadzić na rynek trzy różne wersje układów ValleyView, czyli Bay Trail-T, Bay Trail-M oraz Bay Trail-D.

REKLAMA

Chipy z serii „T” mają cechować się TDP równym 3W i działać w tabletach. Jednostki z serii „M” są przeznaczone do komputerów mobilnych i mają TDP równe 4 – 6,5 W, zaś przeznaczone do urządzeń stacjonarnych układy „D” zużywają najwięcej energii, ich TDP wynosi 12 W. Oczywiście w ramach każdej serii pojawi się wiele procesorów, łącznie możemy spodziewać się nawet kilkunastu różnych modeli. Oprócz tego największy producent procesorów na świecie planuje stworzyć serie układów ValleyView pracujące w trudnych warunkach otoczenia, np. ekstremalnych temperaturach.

Intel Bay Trail Specyfikacja

Jednak największą zaletą nowych układów Intela może okazać się nie wydajność rdzeni, a układu graficznego. Intel zrezygnował ze stosowania w tabletowych i komórkowych Atomach układów PowerVR, zamiast tego użyje znanego z jednostek Ivy Bridge chipu Intel HD Graphics 4000, przez co nowe procesory mają oferować trzy razy większą wydajność graficzną w porównaniu do obecnych na rynku Atomów. Dla wielu osób zaskoczeniem może być, że platforma Bay Trail to nie tylko procesory z serii Atom, ale też procesory z serii Celeron oraz Pentium. Pełną specyfikację wszystkich przewidywanych procesorów znajdziecie poniżej. Są to informacje z nieoficjalnego źródła, dlatego trzeba do nich podchodzić z pewną rezerwą.

Intel Bay Trail Specyfikacja 2
REKLAMA

Od dawna w Internecie pojawia się też coraz większa liczba informacji na temat nowych procesorów Intela. Mają one cechować się większą energooszczędnością i wydajnością niż obecnie dostępne układy ARM. Potwierdza to poniższy wykres, pochodzący z materiałów Intela oraz relacje osób, które już rzekomo miały korzystać z nowych urządzeń wyposażonych w procesory Intela. Według nich nowa jednostka w benchmarku Antutu osiąga aż 43 000 punktów, z kolei obecnie najlepszy układ Qualcomm Snapdragon 800 osiąga „zaledwie” 30 000 punktów. O gorszych jednostkach nie wspomnę przez szacunek do nich.

Intel szykuje się do zmonopolizowania także rynku mobilnego. Czy mu się to uda? Są na to duże szanse. Architektura Silvermont, o której pisaliśmy już kiedyś wydaje się być naprawdę rewolucyjna. Jednak nie wierzę, że producenci procesorów ARM, a zwłaszcza Qualcomm, tak po prostu oddadzą rynek Intelowi. Sądzę, że Intel może wywołać niepokój w szeregach konkurencji, którego skutkiem będzie wojna. Nie tylko wydajnościowa, ale też (a może przede wszystkim!) cenowa, na czym najbardziej skorzystamy oczywiście my, potencjalni klienci.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA