Tech  / News

Intel za miesiąc wyda układy Bay Trail i... pójdzie na wojnę z Qualcommem

Intel od dawna chwali się, że mobilne procesory Silvermont pobiją konkurencję i sprawią, że architektura x86 znowu będzie uważana za lepszą niż ARM. Przekonać się o tym będziemy mogli już pod koniec sierpnia lub na początku września, gdyż właśnie wtedy zostaną zaprezentowane układy Atom serii Z, należące do platformy Bay Trail-T.

Chiński serwis VR-Zone ujawnił dokumenty firmy Intel, według których nowe procesory zostaną wprowadzone na rynek między 28 sierpnia i 13 września bieżącego roku. Dotyczy to tylko modeli stworzonych z myślą o tabletach. Jeśli chodzi o jednostki mające znaleźć się w komputerach przenośnych, stacjonarnych i przemysłowych, ich data premiery nadal pozostaje wielką niewiadomą.  Docelowo Intel zamierza wprowadzić na rynek trzy różne wersje układów ValleyView, czyli Bay Trail-T, Bay Trail-M oraz Bay Trail-D.

Chipy z serii „T” mają cechować się TDP równym 3W i działać w tabletach. Jednostki z serii „M” są przeznaczone do komputerów mobilnych i mają TDP równe 4 – 6,5 W, zaś przeznaczone do urządzeń stacjonarnych układy „D” zużywają najwięcej energii, ich TDP wynosi 12 W. Oczywiście w ramach każdej serii pojawi się wiele procesorów, łącznie możemy spodziewać się nawet kilkunastu różnych modeli. Oprócz tego największy producent procesorów na świecie planuje stworzyć serie układów ValleyView pracujące w trudnych warunkach otoczenia, np. ekstremalnych temperaturach.

Intel Bay Trail Specyfikacja

Jednak największą zaletą nowych układów Intela może okazać się nie wydajność rdzeni, a układu graficznego. Intel zrezygnował ze stosowania w tabletowych i komórkowych Atomach układów PowerVR, zamiast tego użyje znanego z jednostek Ivy Bridge chipu Intel HD Graphics 4000, przez co nowe procesory mają oferować trzy razy większą wydajność graficzną w porównaniu do obecnych na rynku Atomów. Dla wielu osób zaskoczeniem może być, że platforma Bay Trail to nie tylko procesory z serii Atom, ale też procesory z serii Celeron oraz Pentium. Pełną specyfikację wszystkich przewidywanych procesorów znajdziecie poniżej. Są to informacje z nieoficjalnego źródła, dlatego trzeba do nich podchodzić z pewną rezerwą.

Intel Bay Trail Specyfikacja 2

Od dawna w Internecie pojawia się też coraz większa liczba informacji na temat nowych procesorów Intela. Mają one cechować się większą energooszczędnością i wydajnością niż obecnie dostępne układy ARM. Potwierdza to poniższy wykres, pochodzący z materiałów Intela oraz relacje osób, które już rzekomo miały korzystać z nowych urządzeń wyposażonych w procesory Intela. Według nich nowa jednostka w benchmarku Antutu osiąga aż 43 000 punktów, z kolei obecnie najlepszy układ Qualcomm Snapdragon 800 osiąga „zaledwie” 30 000 punktów. O gorszych jednostkach nie wspomnę przez szacunek do nich.

Intel szykuje się do zmonopolizowania także rynku mobilnego. Czy mu się to uda? Są na to duże szanse. Architektura Silvermont, o której pisaliśmy już kiedyś wydaje się być naprawdę rewolucyjna. Jednak nie wierzę, że producenci procesorów ARM, a zwłaszcza Qualcomm, tak po prostu oddadzą rynek Intelowi. Sądzę, że Intel może wywołać niepokój w szeregach konkurencji, którego skutkiem będzie wojna. Nie tylko wydajnościowa, ale też (a może przede wszystkim!) cenowa, na czym najbardziej skorzystamy oczywiście my, potencjalni klienci.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst