ARM prezentuje rdzenie Cortex-A12, następców Cortex-A9
Cortex-A9 to dosyć leciwa architektura, która dobrze trzyma się na rynku, bo… nie ma dla niej lepszej alternatywy. Układy wyposażone w rdzenie na niej oparte cechują się wystarczającą wydajnością zarówno do mało wymagających działań, takich jak przeglądanie Internetu i konsumpcja multimediów, jak też grania w najnowsze gry. Co prawda Corteksy-A15 i rdzenie Krait 300/400 są od nich wydajniejsze, ale ze względu na to, że są stosowane tyko w najdroższych urządzeniach nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Inaczej ma sprawa wyglądać z procesorami Cortec-A12, która zostały właśnie zaprezentowane przez ARM.
Firma nie ukrywa, że jej nowy układ został stworzony głównie z myślą o urządzeniach ze średniej półki cenowej, których ceny zaczynają się od 200 dolarów. Nie zadowoli on entuzjastów, ale z całą pewnością wystarczy największej grupie użytkowników, która nie ma potrzeby posiadania najwydajniejszych sprzętów na rynku.
Czego możemy spodziewać się po urządzeniach z procesorami Cortex-A12? Względem obecnie stosowanych rdzeni Cortex-A9 zostanie zwiększona nie tylko wydajność (o 40%), ale też znacznie poprawi się czas pracy urządzeń na akumulatorze. Będzie to możliwe dzięki zmniejszeniu procesu technologicznego z 40 nm do 28 nm oraz możliwości wykorzystania rozwiązania ARM big.LITTLE, które pozwoli łączyć rdzenie Cortex-A12 z rdzeniami Cortex-A7. Dzięki temu w wymagających rozwiązaniach będą używane wydajne rdzenie Cortex-A12, zaś podczas przeglądania Internetu i innych prostych działań mało wymagające rdzenie Cortex-A7.
ARM zaprezentowało też nowy układ graficzny Mali-T622 oraz silnik graficzny Mali-500. ARM zaleca łączenie ich z procesorami Corte-A12 oraz Cortex-A15. Rozwiązania te wspierają obliczenia wykonywane przez układ graficzny, API OpenGL ES 3.0 oraz dłuższy czas pracy na akumulatorze. Poza tym jest to najwydajniejszy układ graficzny stworzony przez ARM i przy odpowiedniej liczbie rdzeni może przetwarzać wideo 4K z prędkością 120 klatek na sekundę.
ARM zapowiada, że pierwsze urządzenia z Cortex-A12 pojawią się pod koniec przyszłego roku lub na początku roku 2015, a ich ceny powinny zmieścić się w przedziale 200-350 USD. Do tego czasu mniej wydajne urządzenia mobilne powinny nadal być wyposażone w rdzenie Cortex-A9, Cortex-A7 lub starsze Snapdragony. Wydajniejsze procesory takie jak Cortex-A15 czy Krait 400 zostały zaprezentowane na początku roku. W smartfonach i tabletach zobaczymy je o wiele wcześniej, bo jeszcze w tym roku.