REKLAMA

Humanistyka 2.0 - nowy kierunek studiów, który ma być lekarstwem na bezrobocie

W dzisiejszych czasach słowo humanista jest niemalże synonimem słowa bezrobotny. Absolwenci polonistyki lub historii mają problemy ze znalezieniem pracy. Bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego postanowił to zmienić. Tak właśnie powstał pomysł na nowy i zarazem pierwszy w kraju kierunek studiów o nazwie Humanistyka drugiej generacji.

24.05.2013 14.45
Humanistyka 2.0 – nowy kierunek studiów, który ma być lekarstwem na bezrobocie
REKLAMA

Pomysłodawcą nowego kierunku studiów jest profesor Mariusz Zawodniak.

REKLAMA

- Nowy kierunek ma pokazać, że internet jest pełen treści humanistycznych. Przecież e-booki to internetowy odpowiednik książki, blog - pamiętnika czy dziennika, a Wikipedia jest konkurencją dla papierowych wydań encyklopedycznych. A co to jest, jak nie humanistyka – mówi Zawodniak.

Kierunek ma w sobie łączyć elementy kilku dyscyplin naukowych. Nie zabraknie elementów humanistyki, polonistyki, nauk politycznych, dziennikarstwa oraz informatyki czy też medioznawstwa.

Studenci będą mieli do wyboru cztery specjalności: e-pisarstwo i edytorstwo komputerowe, dziennikarstwo internetowe i social media, badanie i projektowanie gier oraz społeczeństwo informacji i cyfryzacji. Na jeden z nich będą się musieli zdecydować już po pierwszym semestrze zajęć, a nie – jak to jest w przypadku większości kierunków – dopiero po roku.

Jednak Humanistyka 2.0 nie ma być tradycyjnym kierunkiem studiów, na którym studenci będą bombardowani wiedzą teoretyczną. Profesor Mariusz Zawodniak zamierza przede wszystkim postawić na praktykę i na osoby, dla których internet i świat cyfrowy są codziennością.

- Na każdą specjalność przewidzieliśmy aż 720 godzin, czyli aż dwa razy więcej niż na przykład na studiach podyplomowych. Ten czas chcemy wykorzystać na zajęcia warsztatowe, ćwiczeniowe i konwersatoria. Poza tym nie tylko będą one prowadzone w specjalnie przygotowanych do tego salach, głównie komputerowych, ale także we współpracy z instytucjami, redakcjami, które w przyszłości mogą pracodawcami naszych absolwentów. Myślę, że aspekt praktyczny będzie bardzo mocno widoczny nie tylko w samym planie, ale także już w samej realizacji – komentuje Zawodniak.

Warto też wspomnieć, że zajęcia na Humanistyce drugiej generacji nie będą się odbywać tylko w salach uniwersyteckich. Pomysłodawca nowego kierunku chce, aby od drugiego semestru, czyli od momentu wybrania specjalności, studenci zajmowali się konkretnym projektem. Może to być coś związanego z pisarstwem, grami, dziennikarstwem czy też mediami społecznościowymi. Dodatkowo studenci mają być wysyłani w świat, na rynki pracy.

- Chcemy wysłać studentów do rozmaitych miejsc, miejscowości, instytucji i urzędów, żeby podejmowali kontakt i współpracę z tak zwanymi interesariuszami. Marzą nam się akademickie, uniwersyteckie startupy. Chodzi o to, żeby studenci współpracowali z potencjalnymi pracodawcami, żeby przez pełne 5 semestrów mieli kontakt z branżą i rynkiem pracy. Oczywiście pomożemy studentom w znalezieniu takich miejsc. Już dzisiaj rozmawiamy z rozmaitymi instytucjami i firmami, z którymi chcemy podpisać listy intencyjne – opowiada Zawodniak.

Wiemy, że są już prowadzone rozmowy między innymi z takimi firmami, jak bydgoskie Vivid Games lub City Interactive. Zaznaczam jednak, że co prawda obie wykazały wstępne zainteresowanie, ale na razie nie można mówić o żadnych szczegółach.

Zajęcia mają być prowadzone zarówno przez nauczycieli akademickich, którzy mają doświadczenie w mediach lub wszelkiego rodzaju projektach cyfrowych. Jednak przedmioty specjalistyczne mają być prowadzone przede wszystkim przez pracowników zewnętrznych, praktyków i specjalistów w danej dziedzinie.

- Nie wyobrażam sobie, żeby zajęcia z mediów społecznościowych czy też dziennikarstwa internetowego realizować bez osób, które są praktykami, które zajmują się tym na co dzień – mówi Mariusz Zawodniak.

Już dzisiaj część specjalistów i praktyków na stronie Humanistyka2.pl prowadzi swoje blogi. Uczestniczyli oni także w opracowywaniu planów zajęć i wybieraniu konkretnych przedmiotów. Mają to być nie tylko osoby z lokalnych firm i instytucji, ale także z mediów ogólnopolskich. Profesor Zawodniak chce także, aby było to osoby młode, tzw. świeża krew.

- Kiedy przyglądam się sobie, czyli osobie już prawie 50-letniej, która oczywiście wykorzystuje komputery i internet, a patrzę na swoich 20-paroletnich studentów i absolwentów, to nie mam najmniejszej wątpliwości, że kształcenie w takich obszarach trzeba powierzać i przekazywać młodym ludziom – dodaje Zawodniak.

REKLAMA

Studia na kierunku Humanistyki drugiej generacji ruszą od października tego roku. Będą prowadzone zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym (zaocznym). O przyjęciu na uczelnie będą decydować wyniki z matury. Władze uczelni nie stawiają przed kandydatami żadnych dodatkowych warunków rekrutacji. Zajęcia mają być prowadzone w nowo wybudowanym gmachu biblioteki głównej UKW.

Zainteresowanych nowym kierunkiem studiów odsyłam na stronę www.humanistyka2.pl, gdzie znajdziecie między innymi opis każdej specjalności.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA