REKLAMA

GOG.com wśród 50 najlepszych stron świata wg Time'a. Jak do tego doszło?

Dziś okazało się, że najpoczytniejszy tygodnik polityczno-społeczny w USA, czyli Time zdecydował się na umieszczenie polskiego serwisu GOG.com wśród 50 najlepszych stron internetowych świata. Jest to ogromne wyróżnienie, gdyż oprócz niego w zestawieniu znalazły się tylko dwie strony traktujące o grach.

08.05.2013 08.35
GOG.com wśród 50 najlepszych stron świata wg Time’a. Jak do tego doszło?
REKLAMA
REKLAMA

Warto zastanowić się, w jaki sposób GOG.com znalazł się w tym gronie. Może wydawać się, że serwis ten działa stosunkowo krótko, jednak został on stworzony już niemal 5 lat temu, 1 sierpnia 2008 roku. W przeciwieństwie do dominującego Steama i innych sklepów z cyfrowymi grami postanowił postawić na sprzedaże starszych tytułów. Jednak nie chodziło tu o zwykłą sprzedaż gier, tylko o sprzedawanie klasyki w wersji ulepszonej.

gog

Chodzi tu przede wszystkim o przystosowanie ich do działania z najnowszymi systemami operacyjnymi i komputerami. Jednak to nie wszystko, wyjątkowo ważne jest również to, że gry nie były wyposażone w DRM. Dzięki temu można było je instalować i kopiować dowolną ilość razy. I to właśnie głównie z tego powodu serwis GOG.com docenił tygodnik „Time”.

Nie ma też problemu, by legalnie zatrzymać grę na DVD na wypadek gdybyśmy nie chcieli ponownie pobierać jej z Internetu. Oprócz tego do wielu gier dołączane są takie dodatki jak ścieżki dźwiękowe, instrukcje, poradniki i inne. O tym, że serwis rozwija się cały czas, świadczy fakt, że dołączają do niego nowi producenci. Ostatnim z nich było Electronics Arts. Oprócz tego w ofercie sklepu niekiedy pojawiały się hitowe tytuły takie jak gry z serii Wiedźmin.

Dodatkowo druga część tej gry dostępna była w serwisie GOG.com w najlepszej wersji. Wersja otrzymana na płycie DVD miała zabezpieczenia DRM, przez co działała o wiele wolniej od edycji cyfrowej. Obecnie GOG.com w swojej ofercie ma 500 tytułów i liczba ta cały czas się powiększa. Dodatkowo GOG.com jest obecnie najpopularniejszą, alternatywną platformą cyfrowej dystrybucji gier na świecie.

baldur`s gate 3
REKLAMA

GOG.com cechuje się też tym, że jako jedna z niewielu firm ma zasięg globalny i dla wszystkich swoich klientów stosuje równe zasady. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobra to na pewno fakt, że firma jest w stanie zarobić ogromne kwoty dzięki rzeszy klientów zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, ale też zachodniej Europy oraz rozwiniętych rejonów Azji. Niestety w zamian za to klienci Polski mają nienajlepszą ofertę. Okazuje się, że typowa gra kosztuje 20-50 złotych. Wskutek tego gry są znacząco droższe niż w przypadku wielu tanich serii gier, które można kupić na tradycyjnych nośnikach.

Jednak będąc firmą działającą globalnie takie działanie jest (niestety dla nas) konieczne. O tym, że strategia działania firmy jest słuszna świadczą wyniki finansowe spółki. Jednostkowy zysk netto segmentu globalnej cyfrowej dystrybucji, za który w ramach Grupy CD PROJEKT odpowiada GOG.com w 2012 r. wyniósł 8,25 mln zł wobec 4,76 mln zł w roku 2011 r. Przychody wyniosły odpowiednio 42,1 mln zł wobec 24,9 mln zł przed rokiem. Z zysku za 2012 r. GOG.com wypłaci dywidendę w wysokości równowartości 1,5 mln euro. W obliczu tych faktów trudno jest nie zrozumieć, dlaczego GOG znalazł się w gronie 50 najlepszych stron świata.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA