REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Klasyka filmu w VOD. Gdzie oglądać?

Narzekamy na brak serwisu VOD z kinowymi nowościami. Czasem warto jednak pamiętać, że w historii kinematografii zrealizowano przynajmniej kilkadziesiąt rewelacyjnych filmów. Je także można oglądać w sieci, czego najlepszym dowodem jest nowy serwis od Warner Bros.

06.04.2013
9:37
Klasyka filmu w VOD. Gdzie oglądać?
REKLAMA

W Stanach Netflix, Hulu oraz Amazon rywalizują na nowości filmowe, praktycznie pomijając klasykę. Tą lukę pragnie zapełnić Time Warner swoim najnowszym produktem Warner Atchive Instant. W serwisie tym mieszkańcy USA będą mogli za 10 dol. miesięcznie oglądać klasyczne filmy i seriale zrealizowane od początku od lat 20-tych do końca lat 90-tych ubiegłego wieku. Będą to produkcje Warner Bros, MGM, RKO oraz Allied Artists.

REKLAMA
pulp fiction 5

Co ciekawe cena za dostęp do tego archiwum Warnera jest o 2 dol. wyższa niż w przypadku dostępu do Netflixa lub Hulu Plus. Twórcy wierzą jednak w sukces Warner Archive Instant. Na starcie dostępnych jest 122 filmów, a nowe materiały będą dodawane regularnie. Usługa działa obecnie jedynie z poziomu przeglądarki internetowej i popularnego w USA set-top-boxa Roku.

Użytkownicy Roku mają zresztą najwięcej powodów do radości, ponieważ tylko oni otrzymają dostęp do stramingu filmów w wysokiej rozdzielczości. A - jak zapewnia Warner Bros - większość filmów została zremasterowana i wygląda fantastycznie.

Polacy nie gęsi i swoje VOD mają

Na pocieszenie, a raczej na uwagę, zasługuje fakt, że w Polsce klasyka dostępna jest w sieci na wyciągnięcie ręki i to najczęściej za darmo. Godne polecenia są serwisy Vodeon, Vod.pl oraz Ninateka Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

vodeon-4

Vodeon wciąż się rozwija i poszerza swoją bazę filmów zarówno jeśli chodzi o klasyki, jak i o nowsze produkcje. Często są to filmy niszowe, horrory klasy B i inne rarytasy dla kinomaniaków. To co wyróżnia serwis to wysoka jakość materiałów wśród nich m.in. Hitman, Uczta Babette, Co gryzie Gilberta Grape’a. W marcu Vodeon mógł się pochwalić 330 tysiącami unikalnych użytkowników, a to bardzo przyzwoity wynik jak na serwis VOD nienależący do któregoś z dużych portali.

vod.pl premium 3

Osoby chcące oglądać filmy za darmo lub w rozsądnych cenach na pewno znają już VOD.pl. Serwis to prawdziwy skarbiec, szczególnie dla miłośników polskich filmów. Zapytałem Marcina Kamińskiego managera ds. programingu video w Onecie o popularność i plany związane z filmową klasyką.

Serwis Onetu to jednak nie jedyne miejsce w sieci, gdzie znajdziemy dodatkowe materiały dotyczące archiwów polskiego kina. Osobom żywo zainteresowanym polecam odwiedzenie NINATEKI czyli serwisu VOD przygotowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Odnaleźć tam można wiele nietypowych materiałów wideo nie tylko związanych z filmem czy animacją, ale także teatrem i innymi elementami rodzimej kultury.

REKLAMA

Wykorzystajmy okazję, poznajmy klasykę

To nie jest tak, że na bezrybiu i rak ryba. Sam z pewnością nie usprawiedliwiam braku nowości bogatą kolekcją filmów archiwalnych. Warto jednak zwrócić na nie uwagę. W bibliotekach naszych serwisów  VOD znajdziemy prawdziwe perełki kinematografi. A jak widać po przykładzie Warnera, może być to atrakcyjne i cenne, także tam gdzie nowości filmowych w sieci jest w bród.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA