REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Smartfony i tablety zjedzą na naszych oczach przenośne konsole

Jednymi z ofiar popularności urządzeń mobilnych jak smartfony oraz tablety będą przenośne konsole do gier. Choć jeszcze zbyt wcześnie, by ostatecznie pożegnać tę kategorię urządzeń, to ich marginalna pozycja w przyszłości może być czymś nieuniknionym. Gdy dodać do siebie wydatki użytkowników gry mobilne, to przekroczą one wydatki ponoszone na zakup tytułów dla przenośnych konsol.

22.02.2013
20:33
Smartfony i tablety zjedzą na naszych oczach przenośne konsole
REKLAMA
REKLAMA

App Annie oraz IDC opublikowały wspólny raport na temat rynku gier mobilnych na smartfony oraz tablety w odniesieniu do dedykowanych przenośnych konsol. Wynika z niego, że już teraz wydaje się więcej pieniędzy na gry dostępne dla Androida i iOS niż na Nintendo 3DS czy na PSP Vita, ale również, iż obydwa rynki mają trochę inną charakterystykę. Pierwszą, dosyć widoczną różnicą jest fakt, że o ile w przypadku przenośnych konsol większość, bo aż 60% wydatków jest ponoszonych w ostatnim kwartale roku, a dokładniej rzecz ujmując w grudniu, na kiedy to przypada zdecydowana większość zakupów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, o tyle w przypadku smartfonów i tabletów takiej tendencji już się nie obserwuje. Wydatki na zakup nowych tytułów są rozłożone na okres całego roku.

smartfony-tablety-gry-mobilne-konsole-nintendo-gameboy-playstation-psp-vita_03

Ciekawą różnice odnotowano w przypadku rynków zbytu. Podział kontynentalny w przypadku gier dla iOS-a oraz przenośnych konsol jest bardzo do siebie zbliżony. W przypadku gier dla systemu Android widać już zdecydowaną przewagę Azji oraz obszaru Pacyfiku. Specyfika taka wynika zapewne z faktu, że telefony z systemem od Google są zazwyczaj tańsze, a co za tym idzie przystępniejsze, zwłaszcza dla osób z tamtego regionu świata.

smartfony-tablety-gry-mobilne-konsole-nintendo-gameboy-playstation-psp-vita_02

Co ciekawe to użytkownicy App Store nieco częściej pobierali z niego gry, ale to w przypadku użytkowników Google Play wydatki na gry stanowią większy procent wydatków ponoszonych na mobilne treści. Nie wydaje się, by użytkownicy Androida byli tak szczodrzy - jeśli już za coś płacą to raczej nie za aplikacje, a właśnie za gry.

smartfony-tablety-gry-mobilne-konsole-nintendo-gameboy-playstation-psp-vita
REKLAMA

Tak jak wciąż, mimo upływu lat, jestem zakochany w PlayStation (PSX-ie), tak nigdy swoją miłością nie obdarzyłem PSP, PlayStation Vita czy kieszonkowych konsol od Nintendo. Tym bardziej nie będę płakał, gdy znikną one z półek sklepowych, choć wiem, że istnieje spora grupa entuzjastów tych urządzeń.

Kolejne młode pokolenia nie będą wychowywały się z GameBoy’em czy PSP w ręku, a ze smartfonem, na którym będą odkrywały świat gier wideo. Ciekawie w takim układzie wydarzeń zapowiadają się losy Nintendo. Bo, o ile Sony idzie w stronę smartfonów i tabletów jako dopełnienia PlayStation 4,, to Nintendo chyba nie ma zaplanowanej drogi ucieczki w inne urządzenia mobilne w przypadku zmarginalizowania przenośnych konsol do gier. Losy rynku w najbliższych latach prezentują się bardzo ciekawie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA