Social media  / News

AMA: Bill Gates pod gradobiciem pytań

Trend AMA dał o sobie znać po raz kolejny. Przedwczoraj na głównej stronie Reddita w najbardziej gorących tematach pojawił się wpis, który bez większych problemów można przetłumaczyć: „Cześć, jestem Bill Gates, współprzewodniczący fundacji Bill & Melinda Gates Foundation. Zapytajcie mnie o cokolwiek chcecie.”. Jak widać, założyciel Microsoftu ma dużo czasu na zmienianie świata na lepsze.

AMA, skrót od ask-me-anything to powstały kilka lat temu trend (okolice połowy 2009 roku), gdzie internauci mogą zadawać pytania różnym osobom i momentalnie uzyskiwać odpowiedzi. Zasada jest w zasadzie jedna – jeżeli jesteś w jakimś stopniu wyjątkowy, udowodnij to i odpowiadaj innym na pytania. W Polsce szereg AMA miał miejsce na wykopie (dowiedzieliśmy się na przykład, ile zarabiają panie w dziekanacie). Reddit, gdzie wszystko się zaczęło, gościł już takie osoby jak Bear Grylls (to ten, co biega sam po dżungli, ale w towarzystwie kamer), Barack Obama czy pogromca mitów w berecie, Jamie Hyneman. Wizyta prezydenta USA wzbudziła takie zainteresowanie, że serwery przestały nadążać. Teraz przyszedł czas na Billa Gatesa.

Bill Gates AMA Reddit Verification
Potwierdzenie, że Bill Gates, to Bill Gates

Poniżej prezentuję kilka ciekawszych pytań oraz odpowiedzi.

Jaka początkująca dziś technologia jest w stanie tak namieszać, jak kiedyś zrobiły to komputery osobiste?

Roboty, e-papierowe wyświetlacze, sterowanie głosem – to wszystko zmieni sposób, w jaki będziemy patrzeć na „komputery” oraz pracować z nimi.

Jakie było największe osiągnięcie fundacji Bill & Melinda Gates Foundation oraz na jakiej zasadzie dobieracie sprawy wymagające wsparcia?

Dotychczas naszym największym osiągnięciem było dostarczenie szczepionek przeciwko chorobom  takim jak biegunka lub zapalenie płuc. Dzięki temu uratowaliśmy miliony żyć. Szczepionka na polio będzie kolejnym dużym osiągnięciem przy współpracy z naszymi partnerami.

Staramy się globalnie wspierać najbiedniejszych, by ratować życia najmłodszych (dzieci do 5-ciu lat) oraz wspierać edukację w Stanach Zjednoczonych

Co robi Pan dla zabawy? Ciężko mi wyobrazić sobie, jak może Pan odciąć się od emaili, telefonów, mediów. Jak spędziłby Pan cały dzień relaksując się?

Uwielbiam grać w tenisa. Lubię także oprowadzać moje dzieci po interesujących miejscach, takich jak elektrownie, wysypiska śmieci, Wielki Zderzacz Hadronów, Antarktyda czy silos rakietowy w Arizonie. Dużo czytam oraz oglądam internetowe kursy lub korzystam z The Learning Company.

Czy zostało coś na Pańskiej liście rzeczy do zrobienia przed śmiercią?

Nie umierać...

Co z tanich rzeczy sprawia Panu przyjemność po zostaniu miliarderem?

Dzieci. Tanie cheeseburgery. Kursy Open Course Ware.

Tanie dzieci? Skąd je Pan pozyskuje?

Od bociana.

Bociani sklep?

Co wg Pana jest największym zagrożeniem dla przyszłości świata?

Na szczęście, terroryści nie posiadają dostępu do broni nuklearnej oraz biologicznej. Powinniśmy za wszelką cenę trzymać się tego stanu.

Jestem rozczarowany tym, że nie robimy zbyt wiele w kwestii emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Rządy powinny wydawać więcej pieniędzy na podstawowe działania mające na celu otrzymanie alternatywnych źródeł energii tak szybko, jak będzie to możliwe.

Jakiego komputera używa Pan w tej chwili?

Tydzień temu dostałem Surface Pro i jestem z niego całkiem zadowolony. W tej chwili korzystam z profesjonalnego wyświetlacza wielodotykowego.

Bill Gates AMA Reddit
Z takiego ekranu korzystał Bill Gates podczas AMA (system Windows 8)

Czy Weezer jest nadal Pana ulubionym zespołem?

Weezer… W zasadzie jest nim U2. Czekam ponadto na powrót grupy Spinal Tap.

Czy jeszcze Pan programuje? Jeśli tak, to w jakich językach?

Nie tyle, ile bym chciał. Czasem używam C, C# lub Basic. Jestem zaskoczony, że nowe języki nie poszły w stronę uproszczenia programowania. Byłoby świetnie, gdyby większość dzieci w liceach miało styczność z programowaniem.

Co by Pan dzisiaj robił, gdyby nie Microsoft?

Gdyby nie wynalezienie mikroprocesora, nie wiem, czym bym się dzisiaj zajmował. Może medycyną lub matematyką teoretyczną, ciężko jednoznacznie stwierdzić.

Może modeling? 

Bill Gates odpowiada na pytania: AMA na Reddicie

Organizacja charytatywna Bill & Melinda Gates Foundation powstała w 2000 roku. Największa tego typu jednostka na świecie wspiera edukację w Stanach Zjednoczonych, walczy z AIDS, wspiera kraje Trzeciego Świata i nie tylko. Dane z września ubiegłego roku mówią o globalnie przekazanych ponad 35 miliardach dolarów.

Powyższe fragmenty pochodzą z serwisu Reddit. Są to luźno przełożone pytania oraz odpowiedzi.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst