Samsung Chronos i Ultra. Ciekawe nowe laptopy Series 7 przed samymi targami CES
Samsung to nie tylko Android i Galaxy SIII. Jak pisał Przemek, Samsung radzi sobie świetnie na wszystkich rynkach elektroniki użytkowej, z wyjątkiem tabletów, do czego należą również komputery przenośne. Jeszcze przed samymi targami CES w Las Vegas zapowiedziano dwa nowe modele działające pod kontrolą Windowsa 8 z linii Series 7: Chronos i Ultra.
Jak pewnie wiecie, prywatnie jestem posiadaczem Ultrabooka Series 9 od Samsunga, i mimo początkowych problemów z przejściówkami, jestem z niego strasznie zadowolony. Wcześniej Samsung kojarzył mi się z producentem sprzętu ze średniej i niskiej półki, ale po kilku miesiącach z komputerem z wyższej półki zmieniłem zdanie.
Z tego powodu uważnie śledzę doniesienia o kolejnych premierach komputerów tego koreańskiego producenta. Przed samymi targami CES zaprezentowane zostały dwa nowe komputery linii Series 7: modele Chronos oraz Ultra, które mają podobny desing, ale różnią się zarówno wielkością, wagą, parametrami jak i przeznaczeniem.
Muszę przyznać, że Ultrabooki kojarzą mi się głównie z wyłącznie rozsądną mocą obliczeniową i jak najbardziej kompaktowymi wymiarami. Model o numerze 770Z5E “Chronos” stawia natomiast właśnie na wydajność, a jego projektanci nie chcieli iść na kompromis polegający na zbytnim obniżeniu mocy obliczeniowej w celu zmniejszenia gabarytów i masy urządzenia. To w założeniu ma być naprawdę mocny sprzęt do pracy, a nie cienka jak notes maszyna do pisania, jak większość Ultrabooków.
Series 7 Chronos posiada ekran o przekątnej 15.6 cala i rozdzielczości Full HD. Jego grubość to zaledwie 20,9mm, ale niestety wielu osobom może nie spodobać się waga wynosząca 2,35kg, co jest sporą wartością na dzisiejsze standardy. W zamian za to posiadacz tego komputera otrzymuje (przynajmniej w teorii) aż 11 godzin czasu pracy laptopa na baterii, który napędza czterordzeniowy procesor Intel Core i7 3635QM o taktowaniu 2,40GHz.
W maszynie może być zamontowane nawet 16 GB pamięci RAM, z czego 4 lub 8 przylutowane na stałe na płycie, co z procesorem powinno zapewnić odpowiednią moc obliczeniową. Przestrzeń na dane ma zapewnić klasyczny dysk twardy o pojemności 1 terabajta i niestety nic nie wiadomo o wersji wyposażonej w SSD. Specyfikację dopełnia dedykowana karta graficzna AMD Radeon HD 8870M wyposażona w 2 GB pamięci operacyjnej.
Specyfikacja biorąc pod uwagę zapowiadany czas pracy i wymiary tego notebooka robi bardzo dobre wrażenie i ucieszy osoby, które potrzebują komputera do cięższych zadań niż przeglądanie sieci i praca nad tekstem. Cieszą też zastosowane przez producenta pełnowymiarowe porty HDMI oraz VGA, które pozwolą podłączyć dwa monitory. Oprócz tego w obudowie znajdzie się gniazdo Ethernet, czytnik kart pamięci oraz aż cztery wejścia USB (w tym niestety tylko 2 w standardzie 3.0).
Series 7 Ultra 730U3E to natomiast już bardzo mobilna maszyna. Występować będzie w dwóch wersjach: dotykowej i klasycznej. W obu przypadkach posiada ona mniejszy ekran o przekątnej 13,3 cala o tej samej rozdzielczości jak wielki brat, 1080p. Jego czas pracy będzie krótszy (w tym wypadku 8 godzin) niż większego modelu, ale dzięki temu będzie chudszy (17,5mm).
Jego waga spadnie poniżej półtora kilograma. To nadal sporo więcej niż zeszłoroczny model serii dziewiątej, ale trzeba pamiętać, że 7 Ultra będący pierwszym Ultrabookiem wchodzącym w skład Series 7, posiada dedykowaną kartę grafiki HD8570M z 1 GB pamięci na pokładzie. Większość komputerów tej klasy posiada wyłącznie wbudowany chip Intel HD4000, który niejednokrotnie może okazać się wąskim gardłem wydajności.
W środku komputera znaleźć się może w zależności od wersji procesor Intel Core i5 lub i7 w wersji ULV, dysk SSD o pojemności 128 lub 256 GB oraz do 16 GB pamięci operacyjnej. Łączność z peryferiami zapewni jeden port USB 3.0, 2 klasyczne USB 2.0, pełne HDMI, port Ethernet, nieszczęsne mini-VGA oraz czytnik kart pamięci. Jeśli klawiatura i gładzik będą wygodne, matryca okaże się zadowalająca, a cena utrzyma się na adekwatnym do możliwości poziomie, będzie to bardzo interesujący sprzęt.
To co mnie najbardziej zainteresowało w specyfikacji, to możliwość zakupu tego sprzętu z wbudowanym slotem na kartę SIM 4G LTE, który pojawi się w wersji z ekranem dotykowym. Szczerze mówiąc nie rozumiem, czemu modem nie jest standardowym wyposażeniem każdego Ultrabooka, który przecież ma z założenia być używany w biegu.
Oba komputery od samego początku będą działać pod kontrolą systemu Windows 8 i będą posiadać wersję z dotykowym ekranem. Warto jednak pamiętać, że zastosowanie dotykowej matrycy ma swoje minusy. W przypadku modelu Series 7 Ultra, waga komputera w wersji dotykowej zwiększa się aż o 15, a jego grubość o 8 procent. Warto sobie odpowiedzieć, co jest tak naprawdę istotne w przypadku mobilnego laptopa.
Rodzina serii siódmej Samsunga się rozrasta. Dwa nowe modele występować będą w kilku różnych wersjach, różniących się specyfikacją ale nadal czekamy na informacje o cenach i dostępności.