REKLAMA

Pierwszy kanał w Ultra HD w przyszłym roku

Telewizory z 4K w naszych salonach powinny zagościć w ciągu kilku najbliższych lat, jednak już w tym roku na takie ekrany będą mogły pozwolić sobie osoby z bardzo zasobnymi portfelami. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że UltraHD stanie się powszechnym standardem. Dziś to jednak nie urządzenia stanowią problem popularyzacji tego rozwiązania, a brak metod dystrybucji treści w rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. Na szczęście i to będzie się zmieniać, już za 1,5 roku ruszy pierwszy kanał telewizyjny UHDTV z prawdziwego zdarzenia.

30.01.2013 10.36
Pierwszy kanał w Ultra HD w przyszłym roku
REKLAMA

Telewizja Ultra HD oferuje rozdzielczość 4 razy większą od HD, a każdy, kto kiedyś pobierał nawet skompresowany film w wysokiej rozdzielczości wie, że pochłaniają one całkiem sporo przestrzeni dyskowej, nie mówiąc o potrzebie naprawdę szybkich łącz by uzyskać satysfakcjonującą jakość obrazu przy streamingu online. Materiały 4K są w tej chwili praktycznie niedostępne, właśnie ze względu na ograniczenia w sposobie dystrybucji w grę nie wchodzą standardowe płyty Blu-ray, oglądanie na żywo w internecie, dostęp drogą satelitarną czy naziemną (warunki europejskie). Najpopularniejsze satelity są zapchane - transponder czy multipleks, na którym można by umieścić jeden kanał w UltraHD, może dziś nadawać kilka kanałów HD lub kilkanaście SD.

REKLAMA
UHDTV_resolution_chart

Jest jednak na ziemi miejsce, gdzie życie toczy się trochę inaczej, nowe technologie przyjmowane są z dużą dozą entuzjazmu, a większość społeczeństwa żyje dostatnie. Mowa o kraju kwitnącej wiśni, ojczyźnie Pokemonów, sushi oraz tak zacnych dla elektroniki korporacji jak Sony czy Panasonic. Japonia to kraj niezwykle specyficzny pod względem elektroniki użytkowej, opiera się wielu światowym trendom przyjmując zupełnie inne standardy. To właśnie Japończycy od ponad dekady lubują się w telefonach 3G z wideo-rozmowami, choć przez długi okres nie udało się tam spopularyzować iPhone’a. W Japonii dużą popularnością cieszyły się filmy dystrybuowane na laserdiskach oraz muzyka na SACD, zamiast standardowych odtwarzaczy dominują nagrywarki Blu-ray. Takich przypadków zupełnie innych upodobań konsumentów możemy wymieniać wiele, nie wchodząc nawet na grunt przemysłu spożywczego, który mocno odbiega od chociażby naszego.

To właśnie w takim kraju jak Japonia ma prawo jako pierwszy wystartować typowy kanał telewizyjny nadający w ultrawysokiej rozdzielczości. Czołowy nadawca NHK zamierza rozpocząć emisję w połowie przyszłego roku. Co ważne, NHK jest jednym z prekursorów standaryzacji UHDTV zakładający, że najpóźniej w 2022 roku uruchomiony zostanie przekaz w rozdzielczości 8K czyli 16 razy większej niż 1920 na 1080 piksel. Kanał w 4K zostanie uruchomiony dużo wcześniej niż początkowo planowano. Według pierwotnych ustaleń, pierwszy kanał w UltraHD miał rozpocząć swoją emisję dopiero w 2016 roku, stanie się to jednak latem 2014 roku. Prawdopodobnie Japończycy na tym kanale będą mogli obejrzeć brazylijski mundial.

REKLAMA

To jak bardzo Japończycy wyprzedzają resztę świata, jeśli chodzi o wysoką rozdzielczość, widać już było w przypadku HD. Finały Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2002 roku odbywające się w Koreii i Japonii też były już realizowane i transmitowane w wysokiej rozdzielczości specjalnie na rynek Japoński. Europa zobaczyła w HD dopiero niemiecki mundial w 2006 roku, w Polsce w tym czasie Polsat prowadził demonstracje nowej technologii wyłącznie w pubach.

Szybkie przyjęcie technologii 4K w Japonii nie powinno więc dziwić, na dzień dzisiejszy możemy im tylko pozazdrościć. Choć należy pamiętać, że każdy kto posiada mocny komputer z nowoczesnym tunerem satelitarnym może odebrać przekaz demonstracyjny w 4K z pozycji 10E. Na typowe kanały z pełną ramówką przyjdzie nam jeszcze kilka lat poczekać.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA