Tech

CES 2013: W 4K inwestują głównie Japończycy: Sharp i Sony

Japońska myśl technologiczna w branży telewizorów jest dziś trochę w cieniu Koreańczyków. Kiepska sytuacja finansowa nie pozwala działać z takim rozmachem jak Samsung czy LG. Jednak Sony i Sharp nie dają o sobie zapomnieć i prezentują naprawdę interesujące produktu.

Sharp jest dziś w finansowym dołku, jednak za sprawą współpracy z Qualcommem i Apple ma szansę wznieść się na wyżyny. Osobiście mam głąboką nadzieje, że tak będzie ponieważ modele Sharpa zachwycają wielkością i jakością obrazu. W prezentowanych modelach na CES 2013 jest tak samo, w dodatku Japończycy postanowili popracować trochę nad wzornictwem i choć mimo teog, że wciąż są z tyłu w stosunku do Sony czy Samsunga to nowe telewizory również wizualnie prezentują się nieźle.

W ofercie Sharpa przedstawiono 3 serie 6,7,8 o różnych parametrach i oczywiście różnych cenach. Cechą wspólną tych modeli jest wielkość - ekrany dostępne będą w rozmiarach 60",70" i 80" cali. Dodatkowo na rynku pojawi się także model 90-calowy. Oczywiście największe telewizory nie będą należały do tanich, jednak w stosunku do swojej wielkości nie będą horrendalnie drogie.

W połowie roku Sharp ma także wprowadzić swoje pierwsze telewizory o rozdzielczości UltraHD lub jak kto woli 4K. Jeden 32-calowy będzie wykonany w technologi IGZO oferującej niskie zużycie energii oraz rewelacyjną jakość obrazu, drugi będzie już większych rozmiarów i będzie opierał się na standardowych rozwiązaniach.

To właśnie nad technologią IGZO Sharp teraz sporo pracuje. Poza tym stara się udoskonalić technologię Quattron opierającej się na czwartym, żółtym subpikselu. Rozwijane jest też tzw. oko ćmy, czyli specjalny filtr pozwalający na znaczącą redukcję odbić ekranu.

Na nowe rozwiązania stawia też Sony. W 2013 roku na sklepowych półkach zobaczymy nowe mniejsze telewizory 4K. Na berlińskich targach IFA we wrześniu ubiegłego roku poznaliśmy model 84-calowy, teraz do tego zacnego grona Sony dołączy wersje 55 i 65 calową.  seria X9000A to jednak nie jedyna nowość, nie mogło zabraknąć też modeli bardziej standardowych, a są nimi W900A,W802A,W650A.  Ważne, że tylko seria W900A będzie miała aktywny system 3D inne modele korzystać będą z pasywnego.

W nowych telewizorach Sony zaprezentowano wiele nowych i udoskonalonych technologii mających gwarantować jeszcze wyższą jakość obrazu, np. TRILUMINOS odpowiedzialny za bogactwo kolorów. Fani multimediów mogą liczyć także na ulepszony odtwarzacz USB. Istnieje szansa, że w tym roku Sony poradzi sobie z przeróżnymi plikami.

Na CES Sony zaprezentuje także 56-calowy prototypowy ekran OLED jako oznakę swojej pracy nad tą technologią. Nie spodziewajmy się jednak rychłego rynkowego debiutu takiego telewizora.

Sharp i Sony w swoich innowacjach postawiły na wysoką rozdzielczość. W Sharpie cieszą duże przekątne w zapewne rozsądnych cenach, natomiast w Sony dbałość o jakość obrazu połączona z jakością wykonania. Czekam, aż produkty te zameldują się na sklepowych półkach.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst