REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jeśli ten raport IDC nie jest dowodem na post-PC, to odpuszczam dodatkową argumentację

Można się spierać, czy to post-PC, jak mówi Apple, czy beyond-PC, jak mówi Microsoft, ale z jednym spierać się nie można, bo przeczą temu fakty - smartfony i powoli tablety stanowią siłę napędową rozwoju technologii komputerowych także w ujęciu sprzedażowym. To dzięki nim do życia powołane zostało pojęcie "connected devices", czyli urządzeń podłączonych do ekosystemu usług internetowych, a te z kolei decydują o tym, kto rządzi na całym rynku technologicznym.

11.12.2012
18:34
Raport IDC nt. connected devices - dowód na post-pc
REKLAMA

IDC przedstawiło ciekawy raport sprzedażowy związany właśnie z connected devices, które definiuje jako: smartfony, tablety i komputery PC. To wprawdzie nie wyczerpuje całego zbioru takich urządzeń, bo do nich powinniśmy także zaliczyć telewizory z kategorii smart, set-top-boxy, czyli przystawki telewizyjne do odbiorników telewizyjnych, a także nowoczesne sprzęty gospodarstwa domowego również podpięte do sieci i działające pod kontrolą nowoczesnego mobilnego systemu operacyjnego, jednak takie zestawienie mimo wszystko dobrze obrazuje fakt kolosalnych zmian w układzie sił zarówno wśród urządzeń, jak i producentów.

REKLAMA

O tym, że liczba sprzedanych smartfonów przegoniła liczbę sprzedanych komputerów PC wiemy już od trzeciego kwartału 2011 r., kiedy stało się to po raz pierwszy. Dziś, rok po tym wydarzeniu smartfony wyprzedzają komputery PC o kilka długości. Według IDC, o ponad 100%, gdyż w tym roku sprzeda się 354,3 mln komputerów klasy PC (149 mln desktopów, oraz 205 mln przenośnych), a smartfonów ponad 717 mln. Ich udział w rynku connected devices przekracza już 60%, a to zapewne nie koniec spadku udziałów komputerów PC, ponieważ tablety, które już dziś stanowią ok 10% rynku inteligentnych urządzeń podpiętych do ekosystemów technologicznych do 2016 r. mają wyrwać kolejne 3 pkt proc. przy znacznym spadku udziałów komputerów. Łącznie obie kategorie: smartfony i tablety rosną w tempie ok 100% rok do roku.

Connected device market by category, IDC, december 2012

Jeszcze bardziej spektakularnie wygląda ranking producentów urządzeń typu smart connected devices. W ciągu kilku lat od powstania tak definiowanego rynku sprzętów komputerowych, dwóch graczy, których próżno było szukać na czołowych lokatach w poprzedniej epoce: Samsung i Apple, praktycznie zmonopolizowały czołówkę, zagarniając dla siebie 37% rynku. Liderzy z ery Wintel: HP i Lenovo łącznie kontrolują niewiele ponad 11% nowego rynku. Najtrudniejszą sytuacją wśród liderów ma właśnie HP, który po porzuceniu projektu webOS na bazie przejętej legendarnej marki Palm nie jest w ogóle obecny w biznesie mobilnym. Lenovo i Sony już taki biznes dynamicznie rozwijają, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że HP wkrótce wypadnie z pierwszej piątki rankingu urządzeń connected devices.

Top 5 smart connected device, IDC december 2012-2
REKLAMA

Takie łączone rankingi dobrze unaoczniają to, jak wielkie spustoszenie przyniósł rynek mobilny dla tradycyjnego rynku urządzeń komputerowych. I jeśli te powyższe tabele nie udowodniają istnienia fenomenu post-PC, to nie wiem jaki inny dowód można by przedstawić, by zatwardziałych negatorów przekonać.

Pamiętajmy - post-PC nie oznacza, że nagle ludzie przestaną używać komputerów PC, lecz to, że dziś największy przepływ kapitału: pieniądza, ludzi oraz know-how odbywa się na rynku mobilnym i zmierzch ery Wintel oznacza zupełnie nowe rozdanie liderów rynkowych. Od strony producenckiej mamy Samsunga i Apple'a, a od strony dostawców infrastruktury m.in. ARM i Qualcomma.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA