REKLAMA

Szykuje się prawdziwa muzyczna wojna – Deezer vs Spotify vs Zune Music Pass (Xbox Music)

Dziś rano okazało się, że do Polski wkroczy w najbliższym czasie Spofity. Na polskim rynku obecny jest już Deezer, a teraz okazuje się, że do gry włączy się także Microsoft z Xbox Music / Zune Music Pass. Czy na polskim rynku jest miejsce dla aż trzech światowych graczy? Kto z tego pojedynku ma największe szanse wyjść zwycięsko?

12.10.2012 13.11
Porównanie oferty Deezer, Spofity, Xbox Music / Zune Music Pass
REKLAMA
REKLAMA

Spotify

Spotify, o którym dziś tak głośno, posiada na całym świecie ponad 15 milionów użytkowników, z czego ponad 4 miliony jest płatnymi subskrybentami. W swojej bazie utworów muzycznych posiada ich ponad 18 milionów sztuk. Każdego dnia dodawanych jest kolejnych 20 tysięcy. Obecnie usługa działa na 15 międzynarodowych rynkach: szwedzkim, australijskim, austriackim, belgijskim, duńskim, fińskim, francuskim, niemieckim, holenderskim, nowozelandzkim, norweskim, hiszpańskim, szwajcarskim, amerykańskim oraz brytyjskim. Usługa jest również dostępna z telefonów z iOS, Android, Symbian, Windows Phone oraz BlackBerry.

W swojej ofercie posiada trzy rodzaje abonamentów. Darmowy (z reklamami pomiędzy utworami, ograniczona liczba odsłuchań). Drugim jest „unlimited” (w wersji amerykańskiej 4,99 dol. miesięcznie, bez reklam, abonament na usługę w przeglądarce desktopowej). Ostatnim, jaki do wyboru otrzymują klienci jest „premium” (w wersji amerykańskiej 9,99 dol. miesięcznie, bez reklam, z możliwością korzystania z pełnej wersji serwisu na urządzeniach mobilnych).

Jak przewiduje Przemek, w Polsce serwis będzie zapewne dostępny w podobnych cenach jak u naszych zachodnich sąsiadów, czyli odpowiednio za miesięczny abonament „Unlimited” za 4,99 euro (czyli około 20,45 zł) oraz „Premium” za 9,99 euro (czyli około 41 złotych). Nie jest to niska cena mając na uwadze obecnego już na polskim rynku Deezera.

Deezer

Chyba najbardziej znanym wszystkim czytelnikom Spider’s Web jest Deezer, którego dokładnie pozwolę sobie nie opisywać, gdyż wielokrotnie to było już czynione na naszych łamach. Przypomnę tylko, że serwis ten oferuje dostęp do ponad 20 milionów utworów, ma przy tym podobnie jak szwedzkie Spotify trzy plany taryfowe.

Pierwszym z nich jest darmowy – „Deezer Discovery”, umożliwia on zapoznanie się ze wstępną ofertą serwisu poprzez odsłuchanie 30 sekundowych fragmentów utworów, ale w tej opcji otrzymujemy również dostęp do kanałów radiowych i smartradio Deezer. Możliwe jest również dzielenie się muzyką ze znajomymi.

Deezer Premium za opłatą 14,99 złotych miesięcznie umożliwia już pełny dostęp do zgromadzonej przez serwis bazy utworów, dzielenie się nimi ze znajomymi, mamy również możliwość korzystania z z serwisu poza granicami naszego kraju. Posiadanie tego abonamentu likwiduje również reklamy dostępne w serwisie. Co chyba najważniejsze abonament ten umożliwia słuchanie dźwięku w wysokiej jakości (do 320 kB/s).

Trzecia oferta abonamentowa „Deezer Premium Plus” oferuje dodatkowo możliwość słuchania muzyki za pomocą smartfona lub też tabletu oraz dostęp offline do zbiorów z naszych urządzeń za cenę 29,99 złotych miesięcznie.

Jak donoszą dziś koledzy z AntyWeb, których w tym miejscu serdecznie pozdrawiam, do Polski wraz z premierą Windows 8 oraz smartfonów z Windows Phone 8 wkroczy także usługa strumieniowania muzyki od Microsoftu.

Xbox Music / Zune Music Pass

Jak się okazuje, z Zune Music Pass można już zacząć korzystać w tej chwili na terenie Polski otrzymując darmową subskrypcje na tę usługę. W moim przypadku było to możliwe jedynie na papierze, ale może Wy będziecie mieli więcej szczęścia. Aby otrzymać dostęp do usługi należy skorzystać z tego oto linku – zune.net, a na stronie, na której się znajdziemy należy kliknąć w przycisk Try it. Po czym naszym oczom ukaże się strona wyboru subskrypcji.

Tam należy wybrać interesującą nas opcję. Oczywiście na sam początek sugeruję skorzystać z 30-dniowego okresu próbnego, który należy przerwać, o ile nie będziemy chcieli po jego upływie korzystać z usługi, gdyż ,jak czytamy drobnym druczkiem, zostanie przedłużony automatycznie po jego upływie, skutkując naliczeniem opłaty za kolejny okres.

Po bezpł. okresie 30-dni, otrzymasz płatną mies. subskrypcję w cenie 24,99 zł mies. VAT wł. (może to ulec zmianie), jeśli subskrypcja ta nie zostanie anulowana przed zakończeniem okresu próbnego. Można ją anulować w każdej chwili na stronie http://www.xbox.com/account. (Po zalogowaniu wył. automat. odnawianie w ustawieniach konta).

Następnie należy zalogować się na nasze konto Microsoft, skopiować kod wygenerowany i przesłany na nasz adres e-mailowy następnie podać wymagane dane przez Microsoft...i w teoretycznie pozostało mam już tylko pobranie oprogramowania Zune i cieszyć się dostępem do katalogu ponad 30 milionów utworów.

W moim przypadku tak się nie okazało, gdyż mimo pobrania Zune, które waży 111 MB? (WTF?!) oraz posiadania zaktualizowanego w pełni Windowsa 7 przy instalacji następuje błąd, który uniemożliwia dokończenie instalacji.

W związku z tymi problemami, które gdzieś pod skórą czułem pobierając instalator, nie mogłem jednak cieszyć się słuchaniem muzyki. Może Wy będziecie mieli więcej szczęścia, wtedy proszę podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.

Przyjrzyjmy się zatem cenom Zune Music Pass. Jej miesięczny koszt to 24,99 złotych, roczna subskrybcja to wydatek rzędu 249,90 złotych, czyli niejako otrzymujemy 2 miesięce gratis. Oferta ta nie wygląda źle i jest na pewno atrakcyjniejsza niż domniemana oferta Spotify.

Za Zune Music przemawia ekosystem urządzeń, które za nim stoją, czyli komputery z Windows 8, smartfony z Widnows Phone 8 oraz konsola Xbox. Również katalog utworów, przynajmniej na papierze robi największe wrażenie.

Mój wybór

Gdybym miał wybierać już w tej chwili, to wskazałbym na Deezera, który w dość krótkim czasie skutecznie przetarł drogę innym projektom. Dla mnie osobiście ma jeszcze jedną zaletę jest nią oferowanie swoich usług przy współpracy z Orange, więc jeśli posiadacie abonament w tej sieci komórkowej to dla Was wybór jest niemal oczywisty.

Spotify wchodząc do Polski będzie miało bardzo ciężki orzech do zgryzienia. Cenami raczej nie powalczy z konkurencją, jedynie wydaje się, że przyciągnie bardziej świadomych klientów, którzy korzystali z jej możliwości za granicą lub też zakochali się w tej usłudze z różnych względów (a jak wiadomo ciężko zdroworozsądkowo argumentować taki stan rzeczy). Niestety sam fakt popularności jej na innych rynkach nie jest wystarczającym dla mnie argumentem, aby czekać na jej premierę w Polsce.

Kto wyjdzie z tej potyczki zwycięsko?

Czy Xbox Music / Zune Music odniesie sukces? Tego bym się tego nie spodziewał, myślę jednak, że drugie miejsce w tym pojedynku powinno zająć bez trudu. Dużą rolę odegra w tym przypadku popularność smartfonów z Windows Phone 8 oraz to czy Microsoft sam lub z pomocą partnerów będzie odpowiednio promował swoje usługi dodatkowe, na których może wcale niemało każdego miesiące zarabiać.

REKLAMA

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze jednak warto sprawdzić czy wykonawcy, którzy nas interesują znajdują się w danej bazie utworów serwisu A, B czy C.

W jednej chwili rynek usług, który czekał na poważnych, światowych graczy stał się przyszłym polem bitwy, która toczy się o nasze ciężko zarobione złotówki. Dlatego tym bardziej warto nie kierować się tylko znaną marką danego produktu ale również ceną oraz możliwościami, jakie za nią otrzymujemy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA