REKLAMA

Polska na 25. miejscu na świecie, czyli pierwsza edycja Web Index Fundacji World Wide Web

06.09.2012 15.59
Szwecja przed USA oraz Wielką Brytanią tak układa się czołówka państw w których Internet oraz sieć przekłada się na polepszenie warunków życia oraz rozwoju kraju.
REKLAMA
REKLAMA

Fundacja World Wide Web, założona przez jednego ze współtwórców usługi WWW sir Timothy Berners-Lee, rozpoczęła badania nad charakterem, zasięgiem oraz skutkami, jakie na życie codzienne oraz rozwój otaczającej nas rzeczywistości wywarł Internet oraz sieć. Dla wielu może być zaskoczeniem, iż w rankingu obejmującym 61 kraje z całego świata to Szwecja zajęła pierwsze miejsce, wyprzedając Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię.

Web Index obejmuje zarówno dostępność do sieci w danych krajach świata oraz to, jak jest ona wykorzystywana pod kontem kwestii dotyczących polityki, gospodarki oraz spraw społecznych. Badanie jest finansowane m.in. przez Google, które przeznaczyło na tę kwestię milion dolarów. Jest to jego pierwsza edycja, w zamierzeniu Fundacja planuje co roku je powtarzać.

Jak zapewniają twórcy tego rankingu, jest to pierwsza tego typu próba ujęcia aspektów politycznych, społecznych, ekonomicznych oraz również aspektu zasobów ludzkich i infrastruktury do określenia pozycji danego kraju w Web Index. Ta cecha zdaniem fundacji wyróżnia ten projekt spośród innych. Na stronie Fundacji znajduje się również bardzo rozległe objaśnienie zarówno procedury badawczej, jak i celu badania.

Twórcy rankingu zwracają uwagę również uwagę na zamienianie pojęcia Internet ze World Wide Web (które jest nieuprawnione), które wszyscy nagminnie stosujemy. Internet to szereg maszyn w sieci lub sieć sieci w oparciu, o którą działają, liczne jej funkcje jak poczta e-mail czy komunikatory. Natomiast WWW jest medium, drogą dostępu do danych znajdujących się w Internecie. Innymi słowy sieć (Web) jest łącznikiem pomiędzy człowiekiem a technologią. Któż lepiej rozróżnia te niuanse, niż sam współtwórca WWW?

Przejdźmy do wyników badań. Pierwsze miejsce zajęła Szwecja przed USA oraz Wielką Brytanią. Pierwszą dziesiątkę zamyka Irlandia.

Polska uplasowała się na 25 miejscu wśród wszystkich badanych państw oraz na 13 miejscu spośród państw europejskich. Na piętnaście europejskich krajów wyprzedziliśmy tylko dwa – Turcję oraz Rosję.

W ujęciu globalnym Polskę wyprzedziły między innymi Portugalia, Chile, Meksyk, Włochy oraz Brazylia. Za nami znalazły się między innymi Chiny, Rosja, RPA oraz Argentyna.

Warto przyjrzeć się bardziej szczegółowo wynikowi naszego kraju. Pod względem infrastruktury otwieramy trzecią dziesiątkę, co wskazuje, że są obszary warte poprawy. Mimo tego, naszą najmocniejszą stroną jest sieć stron internetowych oraz ich zawartość. W przypadku tych dwóch parametrów mierzonych przez fundacje zamykamy drugą dziesiątkę rankingu.

Najwięcej mamy do zrobienia pod względem wpływu, jaki generuje sieć na aspekty polityczne oraz społeczne w naszym kraju (35 miejsce na świecie). Nieco lepiej wygląda ten wskaźnik pod kątem skutków ekonomicznych wpływu sieci internetowej, gdzie zajęliśmy taką samą pozycję, co w ogólnej klasyfikacji Web Indexu.

Jest to pierwsza odsłona tego przedsięwzięcia. Jak widać po komentarzach w amerykańskich mediach, Amerykanie nie są zadowoleni z drugiej pozycji w rankingu. Komentują uszczypliwie, że znacznie łatwiej do zapewnić dostęp do sieci podłączając jedną wyspę (mają tutaj na myśli wysokie pozycje Irlandii, Japonii oraz Islandii) niż cały kontynent. W USA niespełna 75% mieszkańców korzysta z Internetu, przy niespełna 96% mieszkańców Islandii.

Czy zatem pozycja Polski jest wysoka? W porównaniu do innych krajów europejskich mamy prawo aspirować do pierwszej 10 Web Indexu. Ciekawe tylko, ile edycji tego rankingu będzie potrzeba zanim tego dokonamy.

O ile to się kiedykolwiek uda.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA