REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Google rozpoczyna sprzedaż Galaxy Nexusa w Google Play i rzuca rękawicę amerykańskim operatorom

24.04.2012
17:40
Google rozpoczyna sprzedaż Galaxy Nexusa w Google Play i rzuca rękawicę amerykańskim operatorom
REKLAMA
REKLAMA

Przez chwilę myślałam, że to żart. Sprawdziłam sama – jednak nie. Google sprzedaje Galaxy Nexusa w Google Play, na dodatek za cenę, która zdenerwuje operatorów i trzecich sprzedawców – za 399 dolarów!  Google szykuje niezłą rewolucję, bo chociaż oferta na razie dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych, to może nieźle namieszać – w amerykańskiej sieci Verizon subsydiowany Galaxy Nexus 4G kosztuje… 299 dolarów.

Z ciekawości sprawdziłam ebay.com, i tam ceny w większości też są wyższe, niż google’owe 399 dolarów. Co to oznacza? Google szykuje drugie podejście do własnej dystrybucji sprzętów. Tak właśnie miał być sprzedawany pierwszy Nexus, jednak pod naciskiem operatorów i z racji małego zainteresowania (Android czy nawet smartfony wtedy były o wiele mniej popularne) wycofał się z tego kanału. Docelowo smartfon od Google’a miał być mocno subsydiowany, coś na kształt tabletu Kindle Fire od Amazona. Fire sprzedawany jest poniżej kosztów produkcji, bo Amazon zarabia na usługach, więc im więcej tabletów znajdzie się na rynku, tym Amazon będzie więcej zarabiał, i to nie tylko przy samej sprzedaży.

Google miał taką wizję już kilka lat temu. Nie udało się, a projekt wstrzymano. Od jakiegoś czasu chodzą jednak wieści, że Google będzie sam sprzedawał sprzęty – tworzone z partnerami-producentami tablety  Androidem, i jak widać teraz także smartfony. Galaxy Nexus sprzedawany w Google Play jest „odblokowany”, czyli bez żadnych blokad na konkretne sieci. To wersja z łącznością HSPA+, a nie, jak w amerykańskim Verizonie, 4G. Jednak Google sprzedaje Galaxy Nexusa tylko 100 dolarów drożej…

A klienci dostaną telefon gotowy do działania w większości tamtejszych sieci. Niestety oferta dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych. Z polskiego IP nie zobaczymy jej nawet. Jednak to prawda: Google rozpoczął własną sprzedaż Nexusa.

Zastanawia mnie jedno – czy taki ruch powodowany jest chęcią spopularyzowania Galaxy Nexusa i kontynuowaniem wizji sprzedaży tanich smartfonów i zarabiania na usługach (w Stanach użytkownicy Google Play mogą kupować od Google’a muzykę czy wypożyczać filmy), czy raczej desperacką próbą ratowania flagowego smartfona? Stawiałabym trochę na jedno i na drugie, jednak z naciskiem na pierwsze. Bo Google wie, że własny ekosystem to potęga. I może dziś, wprawdzie lokalnie, ale zacznie popularyzować swój własny ekosystem na swoją rękę.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA