Kto stworzy pierwsze komputery z Windows 8 i ARM?
Wygląda na to, że bez większego rozgłosu rozegrana została jedna z najważniejszych partii w świecie technologii mobilnych, decydująca o tym, kto jako pierwszy zyska szanse na podbicie rynku komputerów z Windows 8, wykorzystujących procesory oparate na architekturze ARM.
Jeśli źródła Digitimes się nie mylą, Qualcomm podejmie współpracę z Samsung Electronics i Sony, Texas Instruments z Toshibą oraz Samsung Electronics, natomiast Nvidia wesprze Lenovo i Acera.
Szczególną uwagę ekspertów zwraca brak Asusa w tym gronie oraz wyraźne faworyzowanie Samsunga, który jednak może pochwalić się największym doświadczeniem i największymi sukcesami, jeśli chodzi o dotychczasowe przygody z rynkiem tabletów.
Potencjalnie niezbyt dobrą informacją, która dostała się do sieci jeszcze przed oficjalną premierą nowego systemu Microsoftu jest potwierdzenie braku jakiegokolwiek wsparcia dla starszych programów na urządzeniach z Windows 8 i ARM, gdzie poprawnie funkcjonować będą wyłącznie programy z interfejsem Metro. W ten sposób Microsoft i współpracujący z nim producenci najprawdopodobniej zaatakują osobno rynek tabletów (z ARM) i rynek komputerów (z x86), musząc borykać się z problemami, przez które przechodzą wszystkie nowe platformy - brakiem rozbudowanej bazy aplikacji.
Jeśli weźmiemy pod uwagę tempo, w jakim rozwija się Marketplace dla mobilnej wersji Windowsa, powinniśmy być raczej spokojni o prędkość, z jaką na rynku zaczną pojawiać się odpowiedniki standardowych "windowsowych" programów, z pełnowartościowym pakietem Microsoft Office na czele.