Tech

Klęska VOD, czyli przed walką Adamek - Kliczko

W najbliższą sobotę odbędzie się walka bokserska pomiędzy Tomaszem Adamkiem a Witalijem Kliczko. Będzie to pierwsza transmisja sportowa dostępna na terenie naszego kraju jedynie w systemie pay-per-view. Za 40 złotych będą mogli ją obejrzeć abonenci Cyfry plus, Cyfrowego Polsatu, telewizji kablowej UPC oraz TOYA,  a także na wielkim ekranie w sieci kin  Multikino. Czy taka sprzedaż okaże się sukcesem ? Na razie władze Cyfrowego Polsatu podzieliły się informacjami, które świadczą raczej o klęsce płatnych usług wideo na życzenie.

Dominik Libicki prezes Cyfrowego Polsatu w wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego” powiedział: Jesteśmy jedynym operatorem na polskim rynku, który w swojej ofercie ma już od półtora roku programy w usłudze pay-pe-view. My już w tej usłudze sprzedaliśmy blisko półtora miliona filmów.

Powiedzmy jednak,  że półtora miliona filmów w usłudze działającej od 30 listopada 2009 roku i docierającej aktualnie do 3,47 miliona abonentów. To są liczby wyjątkowo małe. Można stwierdzić, że statystycznie niecała połowa abonentów zakupiła w przeciągu dwóch lat tylko jeden film w ramach oferty PPV. Usługa jest co prawda mniej wygodna niż VOD (podobnie jak w kinie musimy trafić na odpowiednią godzinę seansu), to jednak dociera do abonentów nawet ze starszym technologicznie sprzętem. W ofercie można znaleźć nowości wydawnicze za 11 złotych, trochę starsze filmy za 8 i 5 złotych. Płatność odbywa się przez sms lub zamówić by była doliczonado abonamentu przez sms lub stronę internetową.

Inne platformy również nie dzielą się publicznie swoimi wynikami jeśli chodzi o usługi VOD, wiadomo, że Cyfra plus po obniżeniu cen w swojej wypożyczalni na początku tego roku, zwiększyła sprzedaż o 30%. Sprzedaż w sieci, też musi być nie zadowalająca w wywiadzie, który przeprowadziliśmy w sierpniu z Tomaszem Platą odpowiedzialnym za TVN Player otrzymaliśmy informację, że po doświadczeniach z Onet VOD takie rozwiązanie w Polsce się nie sprawdza.

Jednak co zrobić by filmy mające niedawno swoją premierę na nośniku optycznym lub jeszcze przed premierą na DVD/Blu-ray trafiały do widzów? Płatne VOD jest obecnie najlepszym rozwiązaniem, często oferujące jakość HD. Na terenie naszego kraju brakuje natomiast cyfrowej dystrybucji filmów rodem z iTunes gdzie za 30-40 złotych taki film moglibyśmy mieć na własność w wysokiej rozdzielczości.

Nie można powiedzieć, że ceny, które oferują polscy nadawcy są duże. Porównując je do nowości na DVD/Blu-ray, a nawet biletu do kina, to 11 złotych za najnowszy film dostępny na 48 godzin to nie jest wygórowana cena, zważywszy na to, że większość filmów nie musimy posiadać na własność – wystarczy je obejrzeć raz, później najwyżej powtórzyć na jakimś kanale telewizyjnym.

Szkoda, że w Polsce trudno o dane sprzedażowe DVD czy Blu-ray jednak łatwo przewidzieć, że wyniki też nie są najlepsze. Nie ukrywajmy – w Polsce dominują Divixy, rzadziej filmy w lepszej jakości choć i tak wszystko to pirackie kopie – na płytach kupujemy tylko największe hity, a z VOD korzystamy niezmiernie rzadko. Pokutuje tu po raz kolejny brak wprowadzenia usługi PPV kilka lat wcześniej, dopiero w roku 2007 mieliśmy pierwsze VOD płatne od tytułu i eksperymenty w sieci z produkcjami TVNu.

Walka Adamka jest przełomowa jeśli chodzi o transmisję sportową. Czy okaże się, że jeśli chodzi o płacenie Polaków za treści również będzie przełomem? 40 złotych to bardzo dużo, ale jak ktoś jest fanem bosku to czemu się nie skusić ?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst