Tech

Spider's Web odkrywa karty tvn player

Mimo rychłej sprzedaży grupy TVN przez ITI spółka wciąż się rozwija, wraz z rozpoczęciem sezonu 2011/2012 TVN poszerza swoje portfolio o nowy online’owy produkt – tvn player.

Serwis ruszy 26 sierpnia, tymczasem my zadaliśmy kilka pytań Tomaszowi Placie, dyrektorowi TVN Online odpowiedzialnemu za projekt. Zdradza nam on szczegóły technologiczne nowej usługii.

Paweł Okopień, Spider’s Web: Na jakiej technologii oparty będzie tvn player? Czy podobnie jak Onet VOD będzie działać w Microsoft Silverlight?

Tomasz Plata, TVN: Tak, zadbaliśmy o właściwe rozwiązania. Podobnie jak w przypadku Onet.VoD, nasz tvn player działał będzie w oparciu o Microsoft Silverlight i DRM PlayReady. Sprawdziliśmy te rozwiązania z praktyce, jesteśmy zadowoleni z ich funkcjonalności.

Tvn player bedzie zewnętrzna aplikacja instalowaną na komputerach użytkowników czy to po prostu nazwa Web aplikacji?

To zależy, gdzie będzie wykorzystywany. W web’ie będziemy mieć webowy player. To podstawa. Z założenia chcemy, aby nasze produkty były łatwo dostępne, nie będziemy więc wymagać od naszych użytkowników, by instalowali na swoich komputerach dodatkowe aplikacje.

Do końca roku tvn player funkcjonował będzie jednak również na urządzeniach mobilnych (Android, iPhone, iPad). Na każdą platformę przygotowywać będziemy wówczas odrębne, dedykowane rozwiązania (kończymy testy aplikacji). Będziemy też w connected tv (już jesteśmy w Sony, za chwilę chociażby w Samsungu).

Czy usługa będzie dostępna na wszystkich systemach operacyjnych?

Staramy się być obecni, gdzie tylko się da. Będziemy na zdecydowanej większości systemów. Na tę chwilę, nie będą nas mogli oglądać użytkownicy Linuxów.

Do tej pory materiały TVNu nie były dostępne na urządzeniach mobilnych czy wraz z premierą TVN Player sytuacja ulegnie zmianie?

Tak, sukcesywnie będziemy uruchamiać aplikacje na urządzeniach mobilnych (jak wyżej). Najpewniej również na Windows Phone 7. Nie sądzę, żebyśmy chcieli być na Symbianie, ale to nie jest jeszcze przesądzone.

Czy tvn player będzie również dostępny w telewizorach? Czy tam będzie rozwijana marka TVN VOD (telewizory Sony)?

Tak, tvn player już dostępny jest w Sony. Będzie tam funkcjonował jako tvn player, nie tvn vod. Jesteśmy w trakcie rozmów z pozostałymi Partnerami (m.in. Samsung, LG, Panasonic) i już wkrótce mamy nadzieję ucieszyć kolejne grono naszych widzów dostępnością naszej oferty w connected tv.

Jaki będzie model finansowy usługi?

Konsekwentnie AVoD. Treść wideo nadal (po wcześniejszych doświadczeniach w Onecie), dostępna będzie w serwisie bezpłatnie dla naszych użytkowników. Tę usługę sfinansują reklamodawcy, równie zadowoleni z tego modelu. Przewidujemy m.in. reklamy wideo, tzw. pre-rolle i mid-rolle.

Czy Onet VOD będzie dalej rozwijany?

Wierzę, że tak, ale o to pytać powinien już Pan moich kolegów w portalu. Serialowe prapremiery (emitowane w online wcześniej niż w tv) i najbardziej aktualny kontent wideo z naszych kanałów nie będzie już dostępny w serwisie vod.onet.pl. Można go będzie obejrzeć w tvn playerze.

Jaki jest cel tworzenia nowej usługi pod marką TVN zamiast pod stricte internetowym serwisem Onet?

Nikt jak my sami, nie zadba tak dobrze o własne treści… Nie przystoi zresztą firmie takiej jak nasza, aby nie być obecną pełną parą w online (znamy i na co dzień obserwujemy światowe benchmarki). Zdobyliśmy cenne doświadczenia, chcemy robić biznesy wokół wideo sami, w końcu trochę się na tym znamy…

Reasumując, to naturalny rozwój, jaki przechodzimy w Grupie TVN w zakresie dystrybucji treści na innych niż telewizyjne, platformach.

Hasło z konferencji programowej na jesień 2011 zobowiązuje. TVN – i tu, i tu…

Dziękuję za rozmowę.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst