REKLAMA

Nokia X3-02 nie rozczarowuje

30.01.2011 21.09
Nokia X3-02 nie rozczarowuje
REKLAMA
REKLAMA

Dwa tygodnie temu w moje ręce trafiła Nokia X3-02 z serii Touch & Type, którą dziś chciałbym Wam przedstawić. Nokia X3-02 to kontynuacja modelu X3 – muzycznego telefonu Nokii. Poprzednio testowana Nokia N8 towarzyszyła mi przez prawie miesiąc. Tym razem miałem ochotę pobawić się urządzeniem dla osób o mniejszej zasobności portfela. Nokia X3-02 do tej grupy się zalicza. Jak każdy telefon ma swoje wady i zalety. Postaram się je przedstawić w przystępnej formie.

W zestawie, który otrzymałem do testów, poza telefonem, były też słuchawki oraz kabel USB. Oba akcesoria przydają się przy codziennym użytkowaniu, gdyż jak już wspomniałem jest to telefon muzyczny. Z racji tego, iż muzyki słucham wyłącznie na iPodzie i nie wykorzystuje w telefonach tej funkcji, postanowiłem nie opisywać odtwarzacza MP3. Poza tą funkcją Nokia X3-02 posiada też radio FM z RDS, które działa równie dobrze jak w innych telefonach. Powrócę jednak do aspektów sprzętowych urządzenia, a o możliwościach oprogramowania będzie później.

Telefon wykonany jest z dosyć twardego tworzywa i charakteryzuje się lekką wagą – około 80 g. Baterię chroni aluminiowa klapka i dwa niewygodne zaczepy. Żeby wyjąć kartę pamięci trzeba jednocześnie przycisnąć oba małe przyciski i w tym samym momencie odchylić pokrywę. Jest to jedyny element sprzętowy, który może przeszkadzać użytkownikowi. Najciekawszy w nowej Nokii jest ekran dotykowy połączony z fizyczną klawiaturą – stąd nazwa ?Touch and Type?. Oba te elementy służą do interakcji użytkownika z telefonem. Ekran posiada standardową, jak na obecne czasy rozdzielczość, czyli 240×320 i możemy go obsługiwać również przez rękawiczkę. Jest również na tyle czuły, że spokojnie wykrywa palce bez mocnego przyciskania czy używania paznokci. Tuż pod ekranem znajdują się klawisze rozpoczynania i kończenia połączenia oraz dwa przyciski funkcyjne (wiadomości i odtwarzacz). Bardzo ważnym elementem jest klawiatura numeryczna umieszczona na samym dole urządzenia. Ze względu na swój nietypowy układ klawiszy przez pierwsze kilka dni trzeba się przyzwyczaić do rozmieszczenia *, # i 0. Pisząc SMSy, czy wiadomości na Facebooku nieraz zdarzyło mi się przystanąć na chwilę w poszukiwaniu spacji. Klawisze są twarde z małym, wyczuwalnym skokiem – dzięki temu pisze się szybko i wygodnie. Dla osób, które wysyłają dużą ilość wiadomości, na pewno pomocny będzie umieszczony w telefonie słownik T9. Klawiatura podświetlana jest w dwóch kolorach – białym i niebieskim.

Aparat w telefonie ma 5 Mpixelową matrycę, ale bez funkcji autofocus. Powoduje to, że nadaje się on wyłącznie jako uzupełnienie domowego aparatu. Kilka przykładowych zdjęć znajduje się poniżej.

Oprogramowanie w Nokii X3-02 pozwala również na nagrywanie filmów w formacie 3GPP (H.263 i H.264). Jednak ze względu na brak automatycznej ostrości, filmy nie są najlepszej jakości. Opcja udostępniania filmu w internecie nie działała dla skonfigurowanego konta Facebooka. Zabrakło integracji z YouTube, która to pojawia się w innych telefonach. Kamera zadowoli tylko niewymagających użytkowników.

Podczas dwutygodniowego testu miałem okazję dobrze przetestować baterię, która okazała się idealnie dobrana do tego modelu. Wyczyściłem wszystkie liczniki połączeń i zrobiłem próbę wytrzymałości. Po pełnym naładowaniu przeprowadziłem w sumie 80 minut rozmów, wysłałem i odebrałem łącznie 3.1MB danych (przeglądałem sieć około 70 minut), wysłałem 13 i odebrałem 35 SMS-ów, a telefon wyłączył się dopiero po 4 dobie.

Podsumowując część sprzętową mogę stwierdzić, że ciężko doszukać się jakiś istotnych wad. Sporo za to niedociągnięć jest w oprogramowaniu sterującym urządzeniem. Nokia wyposażyła telefon we własny system z interfejsem S40. Po włączeniu urządzenia, prosi ono o konfigurację godziny i daty (dziwne, że domyślnie nie pobiera ustawień z sieci). Następnie, bez pytania o zgodę, aktywuje My Nokia, czyli rejestruje nasz numer do odbierania reklamowych SMS-ów od Nokii. Ekran główny podzielony jest na trzy części. Zasięg i zegar to górna część interfejsu, poniżej jest miejsce na widgety, a na dole skróty i dotykowe klawisze funkcyjne. Z racji tego, że telefon nie posiada klawiszy kierunkowych, wszystkie operacje poruszania się po menu wykonujemy ruchami palca na ekranie.

Ciekawą pozycją jest ?Idź do? powodująca pojawienie się ikonowego menu skrótów. Możemy tutaj umieścić najczęściej używane przez nas funkcje, ale niestety bez możliwości przypisania doinstalowanych aplikacji. Główne menu jest standardowe dla współczesnych telefonów fińskiego producenta.

Dotknięcie ikony lub tekstu powoduje uruchomienie funkcji, a przesunięcie palca przewijanie ekranu. Niestety kilkukrotnie zdarzyło mi się wywołać jakąś aplikację, zamiast przewinąć zawartość wyświetlacza. Można to jednak po kilku dniach opanować i zminimalizować do zera. Interfejs działa przyzwoicie szybko, ale daleko mu do innych producentów. Samsung Avila ma zdecydowanie lepiej dopieszczony dotykowy interfejs użytkownika. Ci, którzy widzieli działanie interfejsu w innych dotykowych Nokiach (nawet tych z wysokiej półki) wiedzą, że to największa bolączka tego producenta. Nokia powinna jednak popracować nad tą funkcją, jeśli chce sprzedawać więcej urządzeń.

Przed przypadkowym dotykaniem ekranu chroni nas przycisk blokowania, umieszczony z boku urządzenia. Dodatkowo po jego naciśnięciu musimy jeszcze dotknąć przycisku ?Odblokuj?.

Jak w każdym telefon Nokii, mamy dostęp do usług Ovi. Z racji braku fabrycznego, GPS-a nie znajdziemy w urządzeniu aplikacji Map. Ovi Sklep oferuje aplikacje, tapety i inne elementy multimedialne, a Muzyka Ovi – dostęp do milionów utworów MP3. Do zestawu dołączony jest nawet kupon umożliwiający darmowe pobranie płyty Rihanny, ale wymaga instalacji aplikacji pod Windows, którego niestety w swoim Macbooku nie posiadam.

Wszystkie serwisy społecznościowe producent umieścił w jednej aplikacji ?Społeczności?. Na razie dostępny jest wyłącznie Facebook i Twitter, ale widać, że w przyszłości mogą pojawić się kolejni usługodawcy.

Na osobną uwagę zasługuje przeglądarka WWW, która działa bardzo szybko i całkiem sprawnie formatuje strony. Do przeglądania internetu można wykorzystać nie tylko sieć 4G (HSDPA 10,2 Mb/s), ale również WiFi 802.11b/g/n. Obsługa przeglądarki jest bardzo intuicyjna i ekran dotykowy przydaje się szczególnie w tej właśnie aplikacji. Nie ma też co narzekać na brak multitouch, bo w tej wielkości urządzeniu nie jest ta funkcja potrzebna. Telefon obsługuje Flash Lite w wersji 3.0, co także jest standardem w urządzeniach Nokii.

Nokia X3-02 jest fajnym narzędziem dla wszystkich uzależnionych od internetu, którzy nie chcą mieć smartfona.

Czym byłaby Nokia bez gier? Wszystkie aplikacje znajdziemy w Aplikacje->Dodatki->Gry. Wg. mnie są one trochę za głęboko ukryte w menu. Telefon wspiera platformę Java MIDP 2.1 i można na nim grać wyłącznie w gry wspierające dotykowy ekran. Fabrycznie zainstalowane jest kilka pozycji takich jak np. Climate Mission, czy Guitar Hero 5. Poza grami w w telefonie znajdziemy kilka aplikacji: konwerter walut i jednostek, Opera Mini i Shazam. Nokia X3-02 nie jest smartfonem więc aplikacje nie są w niej najważniejsze.

Podsumowując dwutygodniowe testy mogę stwierdzić, że telefon sprawował się całkiem dobrze. Podczas zabawy znalazłem tylko jeden krytyczny błąd systemu powodujący całkowity restart urządzenia. Wystarczy wejść w ?Wiadomości->Inne wiadom.->Wiad. bespośr.? a następnie przycisnąć przycisk ?Wróć?. Może to tylko wina oprogramowania, które było na moim egzemplarzu ale może się okazać, że jest to przypadłość wszystkich Nokii z tej serii.

Jeśli ktoś szuka ciekawego i oryginalnego telefonu do dzwonienia, przeglądania sieci i muzyki to Nokia X3-02 może zaspokoić jego potrzeby. Trzeba się tylko przyzwyczaić do dotykowego interfejsu S40, który działa wolniej niż u konkurencji. Jeśli jednak chcemy czegoś więcej warto pomyśleć o innym modelu bez dotykowego ekranu.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA