Popełniliśmy kilka pomyłek?
? przyznaje szef Facebooka, Mark Zuckerberg najpierw w e-mailu do Roberta Scoble'a, a następnie w autoryzowanym felietonie we wczorajszym wydaniu "Washington Post". To odnośnie najpoważniejszego chyba w historii Facebooka PRowego kryzysu wokół kwestii prywatności. Odpowiedzi Zuckerberga brzmią nieco jak marketingowa papka, z której nic nie wynika. A powinno, bo zagrożenia są realne.
Warto przeczytać ten nieco przydługawy wywód Zuckerberga, bo wynikają z niego dwie kluczowe kwestie: Facebookowi zbytnio nie spieszy się do wdrożenia zmian; Facebooka pomysł na biznes polega właśnie na tym, że użytkownicy chcą się dzielić informacjami ze sobą. Facebook odpowiada tak, jak politycy podczas kampanii wyborczej - obiecuje, że coś zrobi, bo to ważne, istotne i należy się temu przyjrzeć. Kiedy? Politycy odpowiadają, że po wyborach jak zdobędą władzę; Zuckerberg odpowiada, że "za kilka tygodni". Klasyczna gra na przeczekanie, bo za kilka tygodni świat będzie już żył zupełnie czymś innym niż problemy z prywatnością danych użytkowników serwisu Facebook, a po wygranych przez polityków wyborach - wiadomo 100-dniowy okres karencji.
Ustawienia prywatności w serwisie Facebook mogą porażać. Nikt nawet z wielkimi chęciami nie będzie się wgłębiał w zrozumienie opisu ustawień profilu na Facebooku. Jak zgrabnie wyliczył "New York Times" zawiera on bowiem? 5830 słów! (dla porównania Konstytucja Amerykańska ma? 4400 słów). Opcji jest kilkadziesiąt jak pokazuje poniższa grafika?
Gdyby Facebook chciał ustawień prywatności załatwiłby to jednym przyciskiem - ukryj moją wszelką aktywność w sieci. Tego nie zrobi?, bo między innymi na tym, że pozbiera, skataloguje, a następnie zaproponuje swoim użytkownikom reklamowe treści na podstawie danych o aktywności swoich użytkowników w sieci, Facebook planuje monetyzację swojego biznesu. I trudno się nawet takiemu podejściu dziwić - 500 mln użytkowników darmowego w końcu serwisu powinno jakoś "płacić" za rozrywkę.
Tyle, że Facebook rozwija się nieprawdopodobnie szybko - co przyznaje Zuckerberg w swoim felietonie w Washington Post - i coraz częściej pozostaje poza kontrolą jakichkolwiek ustawień prywatności. Prawie 500 mln użytkowników otwartych na interakcję między sobą to przecież świetny obiekt do ataków. Nie wszyscy wiedzą, że takie ataki na Facebooka mają miejsce praktycznie codziennie. W ostatnim czasie ich natężenie oraz skala przybiera jednak nowe wymiary. Na przykład w połowie maja specjaliści z AVG Technologies ujawnili ogromną falę szkodliwych aplikacji, która zalała użytkowników Facebooka. Ponoć oprogramowanie antywirusowe AVG wykryło i zablokowało ponad trzysta tysięcy szkodliwych aplikacji.
- Ten najnowszy problem dobitnie podkreśla jaka siła, a jednocześnie podatność na zagrożenia tkwi w aplikacjach sieci społecznościowych. Pod względem skali atak był rzeczywiście spektakularny - czytamy w oświadczeniu Rogera Thompsona z AVG Technologies przesłanym do redakcji Spider's Web. - Facebook bardzo sprawnie reaguje na rozpoznawane przez nas zagrożenia i usuwa niebezpieczne aplikacje zaraz po ich wykryciu. Mimo to, są one wstanie wygenerować duży ruch, głównie ze względu na wirusowy charakter sieci społecznościowych. To zdumiewające, jak wiele zagrożeń rozniosło się, zanim zostały zatrzymane - dodaje Thompson.
Sprawa Facebooka może nas wszystkich wiele nauczyć. Mark Zuckerberg ma ambicję rozrostu firmy do miary drugiego Google'a. Chce to zrobić za pomocą zmieniających się standardów prywatności w sieci. Na pewno nie będzie tym, który te zmiany będzie hamował?, więc na przycisk "ukryj moją aktywność" nie ma co liczyć. Oby nie skończyło się to tylko jakimś globalnym sieciowym kataklizmem w postaci zainfekowania milionów komputerów za pomocą jednej głupiej facebookowej aplikacji lub wyciekiem danych milionów użytkowników Facebooka.
Uwaga! Podajemy pierwsze pytanie w naszym wspólnym konkursie z serwisem Niebezpiecznik. Po wszelkie informacje na temat zasad konkursu zapraszamy tutaj.
Niebezpiecznik to nie tylko newsy i porady z bezpieczeństwa, ale także szkolenia informatyczne z atakowania i ochrony sieci oraz webaplikacji. Podaj linki do dwóch postów, w których ekipa Niebezpiecznika zapraszała do wzięcia udziału w organizowanych przez siebie szkoleniach.
(AKTUALIZACJA: odpowiedzi na pytania konkursowe należy przesłać w komplecie dopiero po zadaniu wszystkich trzech...)