Portfel Google z dodatkowymi blokadami. Dla bezpieczeństwa
Google Wallet zwiększa wymagania dotyczące weryfikacji tożsamości. Nowe zasady obejmą nie tylko płatności, ale też dostęp do kart i biletów.

Większość smartfonów z Androidem umożliwia wykonanie płatności z zablokowanym ekranem za zakupy do 100 zł (choć można to zablokować). Po odblokowaniu telefonu można płacić większe kwoty przez ok. 3 minuty. Po tym czasie aplikacja wymaga ponownej weryfikacji. Nowe zasady rozszerzają ten mechanizm również na inne funkcje Portfela.
Google zwiększa bezpieczeństwo Portfela Google. To dla twojego dobra
Blokada po 3 minutach to zabezpieczenie na przykład przed kradzieżą telefonu. Po trzech minutach od odblokowania telefonu pojawia się komunikat "Dla twojego bezpieczeństwa, musisz potwierdzić swoją tożsamość przed zapłatą" - poprzez PIN lub odcisk palca.
W nadchodzącej aktualizacji Google będzie wymagał od użytkownika częstszej weryfikacji. Użytkownik będzie musiał potwierdzać tożsamość także przy dostępie do innych funkcji Portfela - np. zmianie karty płatniczej, przeglądaniu kart lojalnościowych, kart pokładowych, biletów czy kluczy cyfrowych.
Użytkownik po 3 minutach od odblokowania swojego telefonu będzie musiał wpisać pin, hasło lub przyłożyć palec, aby uzyskać dostęp do pozostałych funkcji Portfela Google. Do zainicjowania ponownego procesu weryfikacji będzie potrzebne kliknięcie przycisku "Sprawdź, czy to Ty" wyświetlającego się na górnej części ekranu.
Nowa funkcja pojawia się już u pierwszych użytkowników Androida - niezależnie od tego, czy korzystają ze smartfona Samsunga, czy np. Google Pixel. Opcja została dodana wraz z Portfelem Google w wersji 25.18.
Wymóg ponownego potwierdzenia tożsamości może nie wygląda na znaczącą zmianę. Powiem więcej - w wielu przypadkach dodatkowa weryfikacja może być denerwująca, ponieważ będzie wymagać od użytkownika częstszego wpisywania hasła lub przykładania palca do czytnika. Trzeba pamiętać, że Portfel Google może zawierać wiele naprawdę cennych danych - w wielu krajach za granicą użytkownicy aplikacji mogą dodawać dowody osobiste, paszporty czy informacje medyczne.
Z drugiej strony dla wielu użytkowników Portfel Google służy do przechowywania mniej istotnych informacji - np. kart lojalnościowych czy biletów czasowych. Google musiał zdecydować się na zwiększenie zabezpieczeń, aby chronić wszystkich. Niezależnie od tego, jak istotne informacje mają w swoim telefonie.
Więcej o przydatnych funkcjach w Androidzie przeczytasz na Spider's Web: