Twórca ChataGPT mówi, że skończy z oszustwami. Potrzebuje tylko skanu twojej tęczkówki
Sam Altman i spółka, czyli firma World twierdzi, że znalazła sposób na rozwiązanie problemu "martwego internetu" i szansę na powrót do "sieci prawdziwych ludzi". Tyle że to mocno kontrowersyjny i nieco megalomański pomysł.

San Francisco, USA
W Stanach Zjednoczonych debiutuje projekt World, za którym stoi m.in. twórca OpenAI, a także niejaki Alex Blania. W swoim założeniu aplikacja World ma umożliwić identyfikację poprzez skan tęczówki. W ponad 7 000 lokalizacji w USA — m.in. w Atlancie, Austin, Los Angeles, Miami, Nashville, San Francisco oraz w sklepach Razer — będzie można zeskanować tęczówkę oka przy użyciu kuli tzw. Orbu.
Według twórców rozwiązania to pomysł na walkę z botami i oszustami.
Od przyszłego roku ma być dostępny Orb Mini, czyli urządzenie wyglądające jak zwykły smartfon.
Orb Mini został zaprojektowany z myślą o mobilności, jak powiedział rzecznik Tools for Humanity podczas briefingu Thomas Meyerhoff, były projektant Apple.
Głównym celem Orb Mini jest weryfikacja większej liczby osób — niekoniecznie korzystanie z aplikacji, wykonywanie połączeń czy wysyłanie wiadomości. Jednak ostateczna funkcjonalność urządzenia pozostaje niejasna.

Osoby, które zeskanują swoje oczy przy użyciu kuli otrzymają 16 worldcoinów. Ci, którzy wcześniej pobrali aplikację World i zarejestrowali się w niej na terenie USA, otrzymają specjalną "dotację pionierską" w wysokości 150 coinów. Czy tak wygląda kupowanie użytkowników? Patrząc po entuzjazmie widowni na imprezie World: liczba chętnych może tylko wzrosnąć.
Co ciekawe, spółka World podpisała umowę m.in. z VISA a także z takimi platformami jak Tinder czy Okcupid. Bo właśnie do randkowania, a także zakupów i gamingu dedykowane na początek jest rozwiązanie World.

Pomimo ostrej krytyki ze strony wielu rządów, związanej z wykorzystywaniem danych biometrycznych, Worldcoin stał się jednym z największych projektów kryptowalutowych na świecie. Według firmy, jej Orby zweryfikowały już 12 milionów ludzi w ponad 100 krajach, w ramach działającego na Ethereum World Chain.
Dlaczego debiut World był możliwy?
Nie zaskoczę: była to kwestia zmiany gospodarza Białego Domu. Zapytała o to wprost m.in. obecna na konferencji prasowej dziennikarka BBC. Poprzedni przewodniczący SEC, Gary Gensler, prezentował surowe podejście wobec rynku kryptowalut, administracja Donalda Trumpa znacznie złagodziła kurs wobec tego sektora.
Spytałem o kwestie Europy. Przedstawiciele start-upu mówili, że "najpierw trzeba przekonać ludzi", co w tłumaczeniu na ludzki język: lobbingować, by spiłować zęby regulacjom w Europie, w szczególności na terenie Unii. Zresztą, nawet podczas prezentacji ani razu nie padło hasło Europa. To nie Stary Kontynent ma być pierwszym rynkiem, ale Azja i Ameryka Południowa.
Wśród obecnych na wydarzeniu dziennikarzy przeważa raczej sceptyczne podejście. World to kolejny element układanki Altmana, który chce stworzyć superaplikację. Zresztą marzenie wszystkich wielkich Big Techowego świata. Marzy(ł) o tym i Musk, i Zuckerberg, czemu więc inne sny miałby mieć Altman?