REKLAMA

Jak przygotować się na wojnę? Oto co Szwedzi radzą swoim obywatelom w najnowszym poradniku

Świat, w którym żyjemy zmienia się szybciej, niż jesteśmy w stanie to zauważyć. Wojny, kryzysy, ataki terrorystyczne i cyberzagrożenia to nie tylko tytuły z pierwszych stron gazet – to nasza codzienność. W obliczu tych wyzwań Szwedzka Agencja ds. Sytuacji Kryzysowych (MSB) stworzyła przewodnik pod tytułem “In case of crisis or war” – czyli "Na wypadek kryzysu lub wojny". Wskazówki w nim zawarte przydadzą się każdemu.

Jak przygotować się na wojnę? Oto co Szwedzi radzą swoim obywatelom w najnowszym poradniku
REKLAMA

Szwecja, znana z neutralności przez dekady, w ostatnich latach dokonała ogromnego zwrotu. Po przystąpieniu do NATO w 2023 r. kraj zaczął intensywnie przygotowywać swoich obywateli na potencjalne zagrożenia – zarówno te militarne, jak i związane z kryzysami wewnętrznymi. 

REKLAMA

Jak wynika z raportów MSB, zagrożenia teoretycznie dalekie, jak wojna w Ukrainie, mogą szybko zmienić się w realny problem dla innych krajów. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

O technologii i sytuacjach awaryjnych przeczytasz na Spider's Web:

Dobre rady ze Szwecji

Czego możemy się nauczyć od Szwedów? Najważniejsze są świadomość i przygotowanie. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, warto zastanowić się nad własnym bezpieczeństwem. Szwedzka broszura podaje konkretne wskazówki, jak przygotować się na różne sytuacje. Oto kilka najważniejszych z nich.

Przyczyniasz się do zbiorowego bezpieczeństwa, jeśli możesz sobie poradzić samodzielnie przez co najmniej tydzień

- czytamy w broszurce.

Woda

Zgodnie z tymi instrukcjami potrzebujesz co najmniej trzech litrów wody dziennie, głównie do picia i gotowania. Powinieneś zaopatrzyć się w pojemniki do przechowywania wody lub wiadra z pokrywkami do zbierania wody. Kup wodę butelkowaną lub napełnij pojemniki. Przechowuj wodę w ciemnym i chłodnym miejscu. Sprawdź, czy woda ma nietypowy smak lub zapach raz, lub dwa razy w roku. Wymieniaj wodę, kiedy jest to konieczne. Jeśli nie masz pewności, czy woda nadaje się do picia, zagotuj ją, aż zacznie wrzeć.

 class="wp-image-5081171"
Ilustracja ze szwedzkiej broszury

Ciepło

Temperatura wewnątrz domu szybko spadnie, jeśli zimą nastąpi przerwa w dostawie prądu. Zbierzcie się w jednym pokoju, rozłóżcie koce na oknach i przykryjcie podłogę dywanikami. Rzeczy, które warto mieć w domu to koce, karimaty i śpiwory, świece, podgrzewacze, zapałki i gaśnica.

Komunikacja

Musisz być w stanie odbierać wiadomości i ważne informacje od organów rządowych. Musisz również być w stanie utrzymywać kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Dobre rzeczy do posiadania w domu: radio zasilane bateriami lub panelami słonecznymi, dodatkowe baterie, naładowany power bank. Ważne numery telefonów zapisz na papierze.

Jedzenie

Potrzebujesz jedzenia, które jest sycące, bogate w energię i które można bezpiecznie przechowywać w temperaturze pokojowej. Kup żywność, którą można szybko przygotować, wymagającą bardzo małej ilości wody lub którą można zjeść natychmiast. Zacznij budować swoje zapasy awaryjne, po prostu kupując jeden lub dwa dodatkowe produkty podczas regularnych zakupów. Dobre rzeczy do przechowywania w domu: zboża, płatki zbożowe, makaron, ryż, kuskus, mleko w proszku, tortille, chrupkie pieczywo, krakersy, sól i przyprawy. Produkty w puszkach: pomidory, warzywa, owoce i gotowe do spożycia posiłki. Produkty wysokobiałkowe: suszone lub konserwowane mięso i ryby, ciecierzyca, fasola, soczewica i ser w tubce. Produkty wysokotłuszczowe: olej, suszone pomidory w oleju, masło orzechowe, orzechy i nasiona. Zastrzyki energii: budyń, dżem, czekolada, miód, batoniki proteinowe i suszone owoce.

Dobrze jest mieć w domu: Kuchenka kempingowa, palnik gazowy, paliwo, apteczka pierwszej pomocy, zapałki, krzesiwo, latarka, czołówka, otwieracz do puszek.

 class="wp-image-5081174"
Ilustracja ze szwedzkiej broszury

Jeśli się martwisz

Niepewne czasy mogą sprawić, że ludzie będą się martwić i niepokoić. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z lękiem:

  • Porozmawiaj z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami lub organizacją zdrowia psychicznego o swoich uczuciach. Może to pomóc Ci poczuć się mniej samotnym.
  • Zaangażuj się – na przykład pomagając innym poprawić ich gotowość na sytuacje awaryjne. Może to dać Ci poczucie celu.
  • Dbaj o swoje zdrowie. Dobre jedzenie, sen i ćwiczenia fizyczne łagodzą stres i poprawiają samopoczucie.
  • Ogranicz ilość wiadomości. Znajdź poziom, który Ci odpowiada i spędzaj więcej czasu na robieniu rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze.
  • Poszukaj profesjonalnej pomocy, jeśli lęk się nasila.

Szwedzką broszurkę w języku angielskim pobrać można z tego miejsca.

Przypominamy też, ze polski rząd przygotował podobną publikację: Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny.

REKLAMA

Świat staje się coraz bardziej nieprzewidywalny. Warto być przygotowanym na różne scenariusze. Szwedzi pokazują, że nawet w spokojnych czasach warto myśleć o przyszłości. W końcu lepiej być przygotowanym na najgorsze, niż później żałować.

Głowna ilustracja: powódź w Polsce w 2024 r. Fot. Wojsko Polskie

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA