Gemini przejmie kontrolę nad twoim telefonem. Android zmieni się nie do poznania
Wraz z Androidem 16 może spełnić się marzenie Google'a o wprowadzeniu do telefonów asystenta AI. Gemini ma być sparowany z systemem Android i zyskać możliwość sterowania podstawowymi funkcjami aplikacjami w telefonie.
Gemini - dawniej znany jako chatbot Bard - to oczko w głowie Google'a. Choć koncern początkowo pokazywał Gemini oraz modele z rodziny jako bezpośrednią konkurencję dla OpenAI, to całkiem szybko retoryka zmieniła się na Gemini jako "asystenta AI" do codziennego użytku.
Już w grudniu ubiegłego roku pojawiły się informacje, że Asystent Google ma ustąpić miejsca na rzecz asystenta AI opartego na modelu generatywnej AI Gemini. Później, w ciągu minionego roku Gemini zyskał prawdziwe morze funkcji: rozszerzenia, które pozwoliły mu na m.in. sterowanie odtwarzaniem muzyki czy inteligentnym domem, funkcję Gemini Live pozwalającą na komfortową i całkiem realistyczną konwersację głosową z czatbotem - i to bez odblokowywania telefonu. Teraz Google chce podbić stawkę, bo wszystkie te niuanse mają być domyślnymi funkcjami systemu Android.
Gemini będzie sparowany z systemem Android? Nowość odnaleziona w Androidzie 16
Jak informuje AssembleDebug, bloger zajmujący się rozkładaniem na części pierwsze aplikacji i usług Google'a, Android 16 - obecnie dostępny w wersji developer preview - posiada nową funkcję zwaną "app functions" ("funkcje aplikacji"). Według relacji blogera app functions jest ściśle powiązana z asystentem Gemini, umożliwiając mu "wykonywanie działań w imieniu użytkownika wewnątrz aplikacji". Informacje o potencjalnym zespawaniu Gemini z systemem Android bloger uzyskał poprzez analizę kodu źródłowego aplikacji Google (wersja beta oznaczona numerem 15.49.40) i aplikacji Samsung Reminder.
Co ważne, app functions ma się znacznie różnić od dotychczasowych wtyczek pozwalających Gemini na działanie z różnymi aplikacjami i umożliwić dostęp do usług systemowych. Choć "dostęp do usług systemowych" może brzmieć nadto poważnie, to chodzi tu przede wszystkim o podstawowe aplikacje wbudowane w system takie jak kalendarz, aparat, zegar czy telefon.
Według przekazu blogera, wraz z Androidem 16 Gemini będzie mógł m.in. wchodzić w interakcję z przeglądarką (tworzyć i znajdywać zakładki, odnajdywać karty, przeszukiwać historię), kalendarzem (tworzyć i edytować wydarzenia), aparatem (skanować dokumenty, robić zdjęcia), zegarem (tworzyć alarmy, uruchamiać minutnik), Szybkim udostępnianiem od Google'a (odnajdywać urządzenia w pobliżu i przesyłać im wybrane pliki) czy telefonem (odbierać lub odrzucać połączenia, włączać rejestrowanie rozmowy lub dodać dzwoniący numer do blokowanych).
Lista integracji jest naprawdę długa, jednak w zdecydowanej większości wymienia ona podstawowe aplikacje i związane z nimi rutynowe czynności. Jednocześnie AssembleDebug nie był w stanie uzyskać informacji co do tego jak ma wyglądać korzystanie z tej integracji - np. czy polecenia Gemini będzie można wydawać głosowo. Biorąc pod uwagę, że integracja obecna jest jedynie w Androidzie 16, na teoretyczne wydanie poczekamy przynajmniej do czerwca.
Zdjęcie główne: mundissima / Shutterstock