Za rok milion Polaków będzie za pan brat z AI. Rusza bezprecedensowa inicjatywa

Patronat medialny

Trudno przypomnieć sobie transformację cyfrowo-biznesową, która przebiegałaby w równie szybkim tempie. Generatywna sztuczna inteligencja zmienia kolejne branże, istotnie przyspieszając rozwój tych podmiotów, które potrafiły umiejętnie ją wdrożyć i wykorzystać. Taki przełom rodzi jednak pewien istotny problem: świat zaczyna się dzielić na tych, którzy są biegli w AI i na tych, którzy zostają w tyle. Na szczęście pojawiło się rozwiązanie.

jak zdobyć wiedzę o AI

Microsoft zdecydował się na znaczące wzmocnienie swoich działań w Polsce, ogłaszając ambitny plan przeszkolenia aż miliona osób w zakresie sztucznej inteligencji do końca 2025 r.. Ta inicjatywa jest kontynuacją wcześniejszych inwestycji firmy w ramach projektu Polska Dolina Cyfrowa, w ramach którego przeszkolono już ponad 430 tys. specjalistów IT, przedsiębiorców, partnerów biznesowych oraz studentów. Dodatkowo, uruchomienie regionu przetwarzania danych w chmurze Azure Poland Central znacząco przyczyniło się do rozwoju infrastruktury cyfrowej kraju.

Nowy program szkoleniowy opiera się na platformie edukacyjnej Microsoft AI Skills Navigator, oferującej bezpłatne kursy dostępne również w języku polskim. Platforma została zaprojektowana tak, aby sprostać potrzebom zarówno początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników, umożliwiając im rozwijanie kompetencji w dynamicznie rosnącej dziedzinie AI. W realizacji tego przedsięwzięcia kluczową rolę odgrywają partnerzy z sektora publicznego i prywatnego, w tym czołowe uniwersytety, organizacje pozarządowe oraz społeczności technologiczne, które wspólnie pracują nad dotarciem do jak najszerszego grona odbiorców.

- Posiadanie odpowiednich umiejętności jest niezbędne, aby w pełni korzystać z możliwości, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja - podkreślił Brad Smith, wiceprezes i prezydent Microsoft. - Nasza inwestycja w rozwój kompetencji AI w Polsce pomoże społeczeństwu i gospodarce w wykorzystaniu potencjału tej przełomowej technologii w różnych sektorach - dodał, zaznaczając strategiczne znaczenie tego kroku dla przyszłości kraju.

Kursy, lekcje, baza wiedzy. Za darmo, multimedialnie, dla wszystkich

Platforma AI Skills Navigator oferuje dostęp do ponad 200 różnorodnych kursów pochodzących z takich źródeł jak LinkedIn Learning, Microsoft Learn czy GitHub. Jest ona regularnie aktualizowana o nowe treści, aby jak najlepiej odpowiadać na zmieniające się potrzeby użytkowników. Wśród dostępnych szkoleń znajduje się m.in. kurs "Biegłość w AI", który poprzez 44 dynamiczne filmy przybliża szeroki wachlarz zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją.

- Polska jest dla nas jednym z kluczowych rynków w zakresie rozwoju wiedzy o AI - zauważył Łukasz Foks, dyrektor ds. AI National Skills w Microsoft. Wskazał na szerokie spektrum zastosowań sztucznej inteligencji, od codziennych czynności, takich jak efektywne wyszukiwanie informacji czy tworzenie dokumentów, po zaawansowane programowanie z wykorzystaniem narzędzi takich jak GitHub Copilot czy Azure OpenAI.

Asystent AI dostępny na platformie pomaga użytkownikom w wyborze ścieżek edukacyjnych dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb i celów. Umożliwia to nie tylko zdobycie nowej wiedzy, ale także weryfikację aktualnych umiejętności i planowanie dalszego rozwoju. Oferta skierowana jest do szerokiej grupy odbiorców: od osób rozpoczynających swoją przygodę z technologią, przez deweloperów, po liderów biznesu poszukujących innowacyjnych rozwiązań dla swoich organizacji.

Aby osiągnąć założony cel, Microsoft nawiązał współpracę z licznymi partnerami z różnych sektorów. Wspólne działania mają na celu zapewnienie dostępu do szkoleń dla osób z całego kraju, niezależnie od ich miejsca zamieszkania czy poziomu doświadczenia. Ta ogólnokrajowa inicjatywa ma potencjał przekształcić polski rynek pracy, dostarczając kompetentnych specjalistów w dziedzinie AI.

Nie inwestujesz swojego czasu w wiedzę o AI? Inni to robią, a ty na rynku pracy zostajesz w tyle

Według najnowszego raportu IDC przygotowanego na zlecenie Microsoftu, aż 77 proc. polskich organizacji już korzysta lub planuje korzystać ze sztucznej inteligencji w ciągu najbliższego roku. Generuje to ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Co więcej, z badania Microsoft Work Trend Index wynika, że ponad połowa liderów biznesowych w Polsce nie zatrudniłaby obecnie osoby bez umiejętności z zakresu AI, a 55 proc. z nich woli mniej doświadczonych kandydatów posiadających takie kompetencje.

Obecnie 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w swojej codziennej pracy, podczas gdy na świecie odsetek ten sięga 75 proc.. Te dane podkreślają pilną potrzebę inwestowania w edukację związaną ze sztuczną inteligencją. Nowa inicjatywa Microsoftu jest odpowiedzią na te wyzwania, oferując narzędzia i zasoby niezbędne do podnoszenia kwalifikacji w tym obszarze.

Wzmocnienie kompetencji z zakresu AI jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej. Dzięki takim programom Polska ma szansę stać się jednym z liderów w dziedzinie sztucznej inteligencji w Europie, wykorzystując kreatywność i potencjał swoich obywateli. Inwestycje w edukację technologiczną przekładają się bezpośrednio na wzrost innowacyjności, tworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój społeczno-gospodarczy kraju.

Inicjatywa Microsoftu nie tylko odpowiada na bieżące potrzeby rynku, ale także przygotowuje społeczeństwo na przyszłe wyzwania związane z postępującą cyfryzacją. Poprzez zwiększanie dostępności wiedzy i umiejętności z zakresu AI, w ten sposób budowana jest nowoczesna, dynamiczna i innowacyjna Polska, gotowa sprostać wymaganiom XXI wieku.

Patronat medialny
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: wczoraj
Zobacz komentarze