Niebywała historia jednego budynku. Przez zmiany klimatu zmienił kraj
Zmiany klimatyczne dotykają nie tylko naszego portfela, ale dosłownie przesuwają granice państw. Szwajcaria i Włochy, dwa malownicze kraje alpejskie, zmuszone są do przedefiniowania części swojej wspólnej granicy. Powód? Topniejące lodowce, które od wieków wyznaczały naturalną granicę między tymi państwami.
Szwajcaria i Włochy zmieniły część swojej granicy, ponieważ zmiany klimatyczne powodują topnienie lodowców, które historycznie wyznaczały granicę między tymi dwoma krajami.
Szalona utrata masy lodowca
Matterhorn, jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Alp, stał się świadkiem niezwykłego wydarzenia. Lodowiec Theodul, położony u jego podnóża, stracił w ciągu zaledwie 37 lat (między 1973 a 2010 r.) prawie jedną czwartą swojej masy.
To gigantyczna utrata, która odsłoniła ukryte pod lodem skały i całkowicie zmieniła układ hydrograficzny tego regionu, a co za tym idzie – dotychczasowe ustalenia dotyczące przebiegu granicy.
Znaczne odcinki granicy są określone przez dział wodny lub linie grzbietów lodowców, firn lub wieczny śnieg. Formacje te zmieniają się z powodu topnienia lodowców
- podał szwajcarski rząd w oświadczeniu.
Dlatego też oba państwa zdecydowały się na korektę mapy w rejonie Matterhornu. Nowa granica przesunie się o około 100 m na południe, czyli w stronę Włoch. To może wydawać się niewielką zmianą, ale ma duże znaczenie zarówno dla geografii, jak i dla mieszkańców regionu.
Więcej o zmianach klimatu przeczytasz na Spider's Web:
Schronisko, które znalazło się w innym kraju
Granica musiała zostać przesunięta, odkąd schronisko górskie nie było pewne, do którego kraju należy. Stało się to w 2022 r. Granica między oboma krajami przebiegała wzdłuż działu wodnego – punktu, w którym woda roztopowa spływa po jednej ze stron góry w kierunku jednego lub drugiego kraju.
Jednak cofanie się lodowca Theodul sprawiło, że dział wodny przesunął się za schronisko Rifugio Guide del Cervino, które nie ruszając się z miejsca zmieniło kraj.
Matterhorn jest jednym z najwyższych szczytów Europy i ma wysokość 4478 m n.p.m. Góra leży na granicy między Szwajcarią a Włochami, w rejonie ośrodków narciarskich Zermatt i Cervinia w południowej Szwajcarii i północno-zachodnich Włoszech.
Włosko-szwajcarska granica ma długość 578 km, z czego 40 km przebiega przez lodowce.
Zmiany klimatyczne wywierają coraz większy wpływ na naszą planetę, a jednym z najbardziej widocznych przykładów są topniejące lodowce. Ten proces nie tylko przyczynia się do podnoszenia poziomu mórz, ale także prowadzi do przekształcania granic państw.
Ilustracja główna: Szczyt Matterhorn. Fot. Zacharie Grossen - Camptocamp.org, CC BY-SA 3.0