REKLAMA

Niebywała historia jednego budynku. Przez zmiany klimatu zmienił kraj

Zmiany klimatyczne dotykają nie tylko naszego portfela, ale dosłownie przesuwają granice państw. Szwajcaria i Włochy, dwa malownicze kraje alpejskie, zmuszone są do przedefiniowania części swojej wspólnej granicy. Powód? Topniejące lodowce, które od wieków wyznaczały naturalną granicę między tymi państwami.

Niebywała historia jednego budynku. Przez zmiany klimatu zmienił kraj
REKLAMA

Szwajcaria i Włochy zmieniły część swojej granicy, ponieważ zmiany klimatyczne powodują topnienie lodowców, które historycznie wyznaczały granicę między tymi dwoma krajami.

REKLAMA

Szalona utrata masy lodowca

Matterhorn, jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Alp, stał się świadkiem niezwykłego wydarzenia. Lodowiec Theodul, położony u jego podnóża, stracił w ciągu zaledwie 37 lat (między 1973 a 2010 r.) prawie jedną czwartą swojej masy.

To gigantyczna utrata, która odsłoniła ukryte pod lodem skały i całkowicie zmieniła układ hydrograficzny tego regionu, a co za tym idzie – dotychczasowe ustalenia dotyczące przebiegu granicy.  

Znaczne odcinki granicy są określone przez dział wodny lub linie grzbietów lodowców, firn lub wieczny śnieg. Formacje te zmieniają się z powodu topnienia lodowców

- podał szwajcarski rząd w oświadczeniu.

Dlatego też oba państwa zdecydowały się na korektę mapy w rejonie Matterhornu. Nowa granica przesunie się o około 100 m na południe, czyli w stronę Włoch. To może wydawać się niewielką zmianą, ale ma duże znaczenie zarówno dla geografii, jak i dla mieszkańców regionu.

Więcej o zmianach klimatu przeczytasz na Spider's Web:

Schronisko, które znalazło się w innym kraju

Granica musiała zostać przesunięta, odkąd schronisko górskie nie było pewne, do którego kraju należy. Stało się to w 2022 r. Granica między oboma krajami przebiegała wzdłuż działu wodnego – punktu, w którym woda roztopowa spływa po jednej ze stron góry w kierunku jednego lub drugiego kraju.

Jednak cofanie się lodowca Theodul sprawiło, że ​​dział wodny przesunął się za schronisko Rifugio Guide del Cervino, które nie ruszając się z miejsca zmieniło kraj.

Matterhorn jest jednym z najwyższych szczytów Europy i ma wysokość 4478 m n.p.m. Góra leży na granicy między Szwajcarią a Włochami, w rejonie ośrodków narciarskich Zermatt i Cervinia w południowej Szwajcarii i północno-zachodnich Włoszech.

Włosko-szwajcarska granica ma długość 578 km, z czego 40 km przebiega przez lodowce.

REKLAMA

Zmiany klimatyczne wywierają coraz większy wpływ na naszą planetę, a jednym z najbardziej widocznych przykładów są topniejące lodowce. Ten proces nie tylko przyczynia się do podnoszenia poziomu mórz, ale także prowadzi do przekształcania granic państw.

Ilustracja główna: Szczyt Matterhorn. Fot. Zacharie Grossen - Camptocamp.org, CC BY-SA 3.0

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA